Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD) – święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).
Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.
W grudniu 2011 Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło celowość obchodów na arenie międzynarodowej rezolucją A/RES/66/149. Od 2012 roku obchody odbywają się oficjalnie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody w 2006 roku było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstok
Zespół Downa (ang. Down syndrome), dawniej nazywany mongolizmem – zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku. Występowanie trisomii chromosomu 21 opisane zostało w 1959 r.
Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiej do umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność. Niewiele osób wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Częstość występowania zespołu Downa szacuje się na 1 przypadek na 800–1000 żywych urodzeń.
Wiele objawów przedmiotowych zespołu Downa jest niecharakterystycznych i spotyka się je także u osób z prawidłowym kariotypem. Zalicza się do nich: pojedynczą bruzdę dłoniową (zamiast podwójnej bruzdy na jednej lub obu dłoniach), migdałowaty kształt oczu spowodowany fałdem nad powieką, krótsze kończyny, osłabione napięcie mięśniowe oraz wystający język. U osób z zespołem Downa istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia: ciężkiego zapalenia płuc, wad wrodzonych serca. Ostateczny stopień rozwoju i komfort życia dziecka z zespołem Downa mogą poprawić działania zainicjowane już we wczesnym dzieciństwie, tj. prawidłowa opieka lekarska, akceptacja i zaangażowanie rodziny oraz edukacja i szkolenie zawodowe. Istnieją jednak pewne fizjologiczne i genetyczne ograniczenia, których nie można pokonać.
Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.
Źródło: Wkipedia
Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób - zdalnie:
- śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube;
- aktywnie: organizując wydarzenie w swojej okolicy i rejestrując je na stronie WDSD w odpowiedniej zakładce, wpisując nazwę, dodając zdjęcie i krótki opis;
W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.Warto śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa, jak i w mediach społecznościowych.
Strona Światowego Dnia Zespołu Downa: www.worlddownsyndromeday.org
Strona Down Syndrome International: www.ds-int.org
Twitter ŚDZD: twitter.com/WorldDSDay
Kanał YouTube ŚDZD: www.youtube.com/DSiWDSDProfil
DZD na Facebooku: www.facebook.com/World-Down-Syndrome-Day
Żródło: https://www.bardziejkochani.pl/co-robimy/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa/
Nowy utwór Stinga nosi tytuł „The Hiring Chain”, co tłumaczymy z angielskiego jako „Łańcuch zatrudnienia!”. Co się za tym kryje? Odsyłamy was do utworu, który wszystko pięknie tłumaczy! W dodatku na przemian: raz wywołuje uśmiech, raz wyciska łzy.
Osoby z zespołem Downa chcą pracować z tych samych powodów, co wszyscy: by być niezależnymi, współtworzyć społeczeństwo, mieć własne dochody, zdobywać nowe umiejętności, poznawać ludzi i czuć się docenionymi. Tymczasem wielu z nich boryka się z barierami, stereotypami, uprzedzeniami. Pozbawia się ich szans, zanim zdążą się wykazać.
Utwór powstał z inicjatywy włoskiej organizacji CoorDown, która działa na rzecz osób z dodatkowym chromosomem. Utworem „The Hiring Chain” chce ona zwrócić uwagę na korzyści płynące z zatrudniania takich osób.
Aby rozwiać uprzedzenia dotyczące ich potencjału i korzyści płynących z integracji zawodowej, przedstawiamy historie i doświadczenia firm, pracodawców oraz zatrudnionych młodych ludzi i dorosłych. Każda osoba z zespołem Downa jest zdolna do pracy na miarę swoich możliwości. Celem jest znalezienie roli, która będzie odpowiadać każdej osobie.
„The Hiring Chain”, czyli „Łańcuch zatrudnienia”
Zatrudniając kogoś z zespołem Downa, rozpoczynasz pozytywny łańcuch: im częściej osoby z zespołem Downa są widziane w pracy, tym bardziej będą uznawane jako wartościowi pracownicy i tym częściej będą zatrudniani. Wykonaj swoją część, rozpocznij „łańcuch zatrudnienia” już dziś! – głosi opis inicjatywy, którą popularny wokalista promuje swoją nową piosenką.
Źródło: https://www.bardziejkochani.pl/co-robimy/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa/
Oto tekst piosenki w języku polskim:
„The Hiring Chain” [z ang. „Łańcuch zatrudnienia”]
Piekarz zatrudnił Simone
I każdy mógł zobaczyć,
Że dobrze wykonuje swą pracę
Prawniczka przyszła do piekarni
I zobaczyła Simone w pracy
Prawniczka zatrudniła Johna,
Bo piekarz zatrudnił Simone
Dentysta przyszedł do prawnika
I zobaczył Johna w pracy
Dentysta zatrudnił Sophię
Bo prawniczka zatrudniła Johna
Bo piekarz zatrudnił Simone
Bo piekarz zatrudnił Simone!
Farmerka przyszła do dentysty
I zobaczyła Sophię w pracy
Farmerka zatrudniła Kate
Bo dentysta zatrudnił Sophię
Bo prawniczka zatrudniła Johna
Bo piekarz zatrudnił Simone
Bo piekarz zatrudnił Simone!
Barber przyjechał na farmę
I zobaczył Kate w pracy
Barber zatrudnił Paula
Bo farmerka zatrudniła Kate
Bo dentysta zatrudnił Sophię
Bo prawniczka zatrudniła Johna
Bo piekarz zatrudnił Simone
Bo piekarz zatrudnił Simone!
Piekarz poszedł do barbera
I zobaczył Paula w pracy
Nie miał nawet pojęcia
Że to on wykonał pierwszy ruch!
Bo…
Bo Barber zatrudnił Paula
Bo farmerka zatrudniła Kate
Bo dentysta zatrudnił Sophię
Bo prawniczka zatrudniła Johna
Bo piekarz zatrudnił Simone
Bo piekarz zatrudnił Simone!
Źródło: https://pl.aleteia.org/2021/03/12/sting-spiewa-o-zatrudnianiu-ludzi-z-zespolem-downa-przesluchaj-ogladajac-teledysk/