Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Czytanie Korczaka.
Czytanie Korczaka
Czytanie Korczaka
W piątek, 13 października odbyło się w naszej szkole głośne czytanie tekstów Janusza Korczaka, Patrona Szkoły. Jest to pierwsze z kilku zadań związane z Tygodniem Korczakowskim.
Jest to jednocześnie w naszej początek ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. W naszej szkole akcja ta będzie realizowana przez cały rok pod hasłem „Czytam, więc jestem”. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa i przekonywanie, że czytanie w XXI wieku „może być w modzie”.
Uczniowie wszystkich klas głośno czytali wybrane przez siebie powieści Janusza Korczaka. A oto wybrane książki:
-
„Król Maciuś Pierwszy” (8)
-
„Kiedy znów będę mały” (2)
-
„Król Maciuś na wyspie bezludnej” (3)
-
„Bankructwo małego Dżeka” (2)
-
„Józki, Jaśki i Franki" (1)
-
„Sława” (1)
Metody czytania były różne. Większość uczniów siedziała w kręgu i czytała po jednej stronie (3b, 4b, 7b, IIIC). Klasa IIA chłopak – dziewczyna czytali na zmianę po jednym zdaniu rozdział „Do młodego czytelnika” (fr. powieści „Kiedy znów będę mały”). W klasie 6a całość przygotował i przeczytał Eryk Bąk. W 6b cała klasa przeczytała dość spory fragment „Sławy”. Nadmienić wypada, że książka pochodzi z prywatnej kolekcji rodziców jednej uczennicy i to wydanie ma 50 lat. 3b czytała „Króla Maciusia Pierwszego” z podziałem na role. Klasa 2a zorganizowała nawet konkurs pięknego czytania.
Do tej pory informacje o akcji przesłały klasy:
szkoła podstawowa: 2a, 2b, 3a, 3b, 4a, 4b, 4c, 5c, 6a, 6b, 7a, 7b, 7c
gimnazjum: IIA, IIB, IIIC, IIID.
Czekamy na pozostałe sprawozdania i zdjęcia.
Krzysztof Wiatr
-
4. PZU. Cracovia Półmaraton
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 4. PZU. Cracovia Półmaraton.
4. PZU Królewski Półmaraton
W niedzielę, 15.10. odbył sie 4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Nasza szkoła - jak zwykle - była na punkcie żywieniowym. Tym razem obstawialiśmy 15 km. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas: 4c, 6a, 7b, 7d, IIA, IIB, IID, IIIA, IIIB, IIIC, IIID.
Po przygotowaniu stanowisk czekaliśmy na pierwszego maratończyka - pojawił sie po 47 minutach. Oprócz podawania wody, izotoników, czekolady i bananów nasi uczniowie głośno zagrzewali biegaczy do walki. Zabawa była świetna.
Uczniowie i opiekunowie wykonali "kawał dobrej roboty".
Dziękuję.
Krzysztof Wiatr
Dzień Patrona Naszej Szkoły
Szanowni Państwo, Drodzy Ucznowie,
jak co roku Święto Komisji Edukacji Narodowej jest jednocześnie dniem Patrona Naszej Szkoły - Janusza Korczka - Pedagoga, Człowieka, który w tamtych czasach walczył o prawa dzieci, był z dziećmi i był dla dzieci całym sobą, całym swoim życiem, które oddał w obozie koncentracyjnym razem z dziećmi.
Już teraz przygotowyjemy się do tego wydarzenia, konstruujemy specjalne ekspozycje o Januszu Korczaku w każdej sali, zbieramy materiały biograficzne na potrzeby naszego serwisu www. Klasy komponują piosenki (w stylu rap) o Korczaku.
W piątek podczas spotkań klasowych w ramach akcji "Jak nie czytasz, jak czytasz" będziemy czytać fragmenty tekstów Janusza Korczaka i o Januszu Korczaku.
Polecamy repozytorium "Wolne Lektury" gdzie są dostępne ksiązki napisane przez Janusza Korczaka i o Januszu Korczaku - https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=janusz+korczak
Także w piątek odbędą się główne uroczystości poświęcone Januszowi Korczkowi.
Przypominamy, że w tym dniu obowiązują stroje galowe i specjalny harmonogram zajęć:
Zmiana organizacji zajęć w dniu 13 pqździernika 2017 r
klasy 1-3
lekcja
1a, s. 12
1b, s. 15
2a, s. 14
2b, s. 13
3b, s. 2
3a
8.00-9.00
R.M., M. Karcz-Meller
D.H., M.Ł.
M.R., M. Pawłowska-Witczak
D.B., M.W.
B.P., H. Gradowska
wyjście, ID, WD; po powrocie obiad (p. W. Dec) i uczniowie idą do świetlicy
9.00-10.00
akademia, ślubowanie klas 1.; sala gimnastyczna
10.00-11.00
R.M., M. Karcz-Meller
D.H., M.Ł.
M.R., M. Pawłowska-Witczak
D.B., M.W.
B.P., H. Gradowska
Uczniowie klas 1-3 po zajęciach (g. 11.00) zostają w salach:
1a – 12, 1b – 15, 2a – świetlica (7), 2b – s. 13, 3b – 2, 3a – 7
Obiad pod opieką nauczycieli świetlicy: 12.00-13.00.
klasy 4-6
lekcja
4a, s. 18
4b, s. 19
4c, s. 30
4d, s. 20
5a, s. 1
5b, s. 27
8.00-10.00
K.O., A. Nowak
S.K., A.Ch.
S.K., A.W.
B.W., W.K.
M.K., I.E-W.
M.S., M.K.
10.00-11.00
akademia; sala gimnastyczna
lekcja
5c, stołówka
6a, s. 24
6b, s. 25
8.00-10.00
M.B., M.M.
J.J., E. Saniternik-Krewniak
K.M., M.J.
10.00-11.00
akademia; sala gimnastyczna
Obiad: 12.00-13.00
klasy 7 SP, II-III GIM
lekcja
7a, s. 11
7b, s. 21
7c, s. 23
7d, s. 28
IIA, s. 22
IIB, s. 18
9.30-11.00
M.K., M. Kuś
--
--
RZ,
A. Kotuła
D.K.
--
11.00-12.00
akademia; sala gimnastyczna
12.00-13.30
--
K.W., A.Z.
A.P., M.K.
--
--
P.P., E.L.
lekcja
IIC, s. 11
IID, s. 25
IIIA, s. 24
IIIB, s. 29
IIIC, s. 28
IIID, s. 21
9.30-11.00
--
--
--
--
--
A.J., B.K.
10.00-11.00
--
M.W., A.K.
M.K.
--
--
--
11.00-12.00
akademia; sala gimnastyczna
12.00-12.30
--
M.W., A.K.
M.K.
--
--
---
12.00-13.30
B.S., B.W.
--
--
R.K., K.L-C
E.M-P., R. Kułakowska-Zadęcka
--
Obiad:
12.00-12.30 – klasy 7a, 7d, IIA, IIID
12.30-13.00 – klasy: IID, IIIA
13.30-14.00 – kl. 7b, 7c, IIB, IIC, IIIB, IIIC
Zawoja - klasy 5b, 5c
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zawoja - klasy 5b, 5c.
Zielona Szkoła klas 5b i 5c
W ostatnim tygodniu września klasy 5b i 5c wyjechały na zieloną szkołę do Zawoi, leżącej w uroczym Beskidzie Wysokim. Przepiękna sceneria, słoneczna pogoda i towarzystwo koleżanek i kolegów sprawiły, że wszyscy bawili się wyśmienicie. Poznawaliśmy przyrodę okolicy, oglądając wystawę Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego i słuchając ciekawych prelekcji. Dowiedzieliśmy się wiele o historii i kulturze mieszkańców Zawoi, zwiedzając skansen i oglądając występ miejscowych górali. Ale przede wszystkim bawiliśmy się przednio, tworząc własnoręcznie malowane na szkle pejzaże, robiąc zabawki z siana, szyjąc z filcu maskotki oraz piekąc przepyszne pierniczki. Nigdy nie zapomnimy tych cudownych chwil.
Małgorzata Sołtys
Dzień Chłopaka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Chłopaka.
Litwa
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Litwa.
Litewska przygoda „Śladami Mickiewicza, Słowackiego, Gałczyńskiego…”
Dzień pierwszy
25.09. o godzinie 4:45 dwa autokary wypakowane po brzegi klasami 7b, 7c, 7d (2 przedstawicieli), IIA, IIB i IIC wyruszyły na północ naszego kraju. Pilotowali nas Pani Olga i Pan Maciek z biura „Abdar”.
Praktycznie cały dzień zeszedł nam wszystkim na długiej, dla niektórych zabawnej, dla niektórych żmudnej podróży. Kilka razy zatrzymywaliśmy się na stacjach benzynowych. Pierwszym zwiedzanym obiektem był meczet w Kruszynianach. Historia wsi Kruszyniany jest bardzo ciekawa. Otóż król Jan III Sobieski podarował tę niewielką wieś Tatarom, którzy w wojnach polsko-tureckich walczyli z Turkami po stronie Rzeczypospolitej. Meczet został zbudowany w XVII wieku, aczkolwiek teraźniejszy wygląd zawdzięcza przebudowie w XVIII wieku. Obok meczetu znajduje się stary tatarski cmentarz. Najstarszy czytelny napis na nagrobku sięga 1699.
Niezwykle interesująco, barwnie i ze wschodnim zaśpiewem opowiadał nam o życiu Tatarów pan Dżemail, muzułmanin, opiekun meczetu. Jego opowieść to piękny hymn na temat tolerancji, zgodnego współistnienia i współpracy katolików, muzułmanów, prawosławnych i… ateistów. Ci ludzie, np. trzy razy świętują Boże Narodzenie… Im to nie przeszkadza!!!
Z Kruszynian wyruszyliśmy prosto do Augustowa, gdzie czekała na nas kolacja i nocleg.
Bartek Kopta, 7b
Dzień drugi
Opuściliśmy gościnny hotel ,,U Marianny" w Augustowie i udaliśmy się na Litwę.
Po kilkugodzinnej jeździe dotarliśmy do Wilna. Na początku udaliśmy się pod Ostrą Bramę na Starym Mieście. Przewodnik, pan Józef, który przez cały pobyt na Litwie nas oprowadzał, mówił naprawdę ciekawie i był bardzo obeznany w literaturze. Weszliśmy do środka, aby zobaczyć kaplicę Ostrobramską i przepiękny obraz Matki Boskiej, który się w niej znajduje. Następnie zobaczyliśmy zabytki, miejsca na Starym Mieście: gmach kiedyś istniejącego tam więzienia, klasztor oo. Bazylianów, w którego piwnicach więziono jednego z bohaterów III części „Dziadów” – Konrada, budynek ratusza. Byliśmy również przed domem, w którym mieszkał Adam Mickiewicz i z którego musiał wyjechać w głąb Rosji (został zesłany).
Następnie pojechaliśmy na Górę Trzech Krzyży (Górę Trzykrzyską). Mieliśmy stamtąd przepiękny widok na Wilno (głównie Starówkę). Po zrobieniu zdjęć i nacieszeniu się widokiem pojechaliśmy do sklepu, aby kupić litewskie smakołyki. Dużą popularnością cieszyła się gira – litewski kwas chlebowy. Po udanych zakupach udaliśmy się do hotelu „Zemaites” w Wilnie.
Kasia Klimek, 7b
Dzień trzeci
Znowu rano trzeba było wstać i iść na śniadanie… Może nie tak wcześnie, jak się chodzi do szkoły, ale można by dłużej poleżeć… Ale trudno!
Po posiłku wszyscy mieliśmy wziąć swoje plecaki z pokojów i szybko udać się do autokaru. Kilka osób jednak potrzebowało trochę więcej czasu. Gdy już się wyzbieraliśmy i wszyscy byli w jednym miejscu, czyli na pokładzie naszego mechanicznego rumaka, pojechaliśmy na podbój Wilna.
Zaczęliśmy od Zarzecza, artystycznej dzielnicy Wilna. To tu nad Wilejką mieszkał Konstanty Ildefons Gałczyński, kiedy pracował w wileńskim radiu. Zarzeczanie mają swojego prezydenta, napisali nawet swoją 38-punktową Konstytucję. Jej punkt 18. może przydać się podczas odpytywania: „Człowiek ma prawo milczeć.”
W tym dniu chodziliśmy też śladami twórców polskich, takich jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Widzieliśmy pomnik autora „Dziadów”. Nasz przewodnik opowiadał, że odsłonięcie pomnika było symbolicznym wydarzeniem dla rodaków mieszkających w Wilnie. Poeta opiera się na kolumnie, twarz ma zamyśloną, może w myślach układa kolejne wersy „Dziadów”?
Idąc dalej śladami naszego wieszcza narodowego, podeszliśmy przed dom, w którym znajduje się muzeum; urządzone zostało w dawnym mieszkaniu przyjaciela Mickiewicza. Muzeum jest nieduże. Ma jednak autentyczne meble Mickiewicza z Kowna i z Paryża (stolik, krzesło i fotel), obrazy przedstawiające poetę oraz książki z wydaniami jego utworów. Utwór pt. „Pan Tadeusz” jest eksponowany w tłumaczeniach w kilkudziesięciu językach. Dalej byliśmy przy zabudowaniach Uniwersytetu Wileńskiego. To tutaj studiowali Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Józef Ignacy Kraszewski.
Potem chwila wolnego. Parę osób z naszej klasy chodziło po restauracjach w poszukiwaniu regionalnego jedzenia. Udało się! Skosztowaliśmy cepelinów (pycha) oraz kiszki (no, nie takiej jak w Polsce, gdyż jest ona nadziewana ziemniakami i podawana ze skwareczkami) i do tego pyszny kwas chlebowy.
Po przerwie poszliśmy przed dom, w którym mieszkał Juliusz Słowacki a potem oglądaliśmy cerkiew prawosławną. Przewodnik wytłumaczył nam podstawowe różnice pomiędzy kościołami rzymskokatolickim a prawosławnym. Na koniec udaliśmy się do katedry pod wezwaniem św. Stanisława, gdzie pochowani zostali m.in. Wielki Książę Litewski Witold oraz król polski Aleksander Jagiellończyk.
Oprowadzający nas przewodnik był niesamowity. Cytował nam fragmenty z utworów Mickiewicza, Słowackiego. Barwnie opowiadał o każdym skrawku Wilna. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni.
Małgorzata Opydo, 7b
Dzień czwarty
W czwartek musieliśmy wstać wcześniej, zjeść śniadanie i od razu wejść z bagażami do autokaru. Tego dnia mieliśmy jeszcze kilka punktów programu przed sobą.
Po dwudziestu minutach jazdy dotarliśmy do cmentarza na Antokolu. Bardzo spodobał mi się ten cmentarz ze względu na jego położenie i samą strukturę. Nagrobki pięknie ułożone na pagórkach. W tym świętym miejscu byli pochowani żołnierze polscy, rosyjscy, niemieccy i francuscy. Znajdowała się tam też Aleja Zasłużonych, przy której zostali pochowani Rosjanie, wyzwalający Wilno spod okupacji niemieckiej.
Największe wrażenie wywarł na mnie i na reszcie kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Kiedy weszliśmy do środka, aż dech zapierało od barokowego przepychu. Kilka tysięcy rzeźb wykonanych ze stiuku, które zdobiły sklepienie i ściany. Iluzja! Barok! Biel! Światło! Przepych! Pomysł! Zaskoczenie! I jeszcze niesamowita historia fundatora, który kazał zbudować kościół jako wotum. Sam zaś po śmierci kazał się pochować w progu świątyni.
Następnie odwiedziliśmy cmentarz na Rosie. Zatrzymaliśmy się przy grobie matki Józefa Piłsudskiego, w którym pochowane jest serce Marszałka. Obok mieściło się… ponad sto grobów legionistów. Niestety, niektóre nagrobki nosiły ślady kul z II wojny światowej. Za „strefą żołnierską” mieścił się cmentarz dla zwykłych ludzi, ale też stary i piękny! Zobaczyliśmy piękny pomnik czarnego anioła na grobie kobiety i bardzo zdewastowany grób Józefa Montwiłła z podobną rzeźbą. W głównej alei mieścił się grób pisarza, historyka, Joachima Lelewela.
Później pojechaliśmy do Trok. Najpierw był obiad w zajeździe karaimskim, jedliśmy pyszne kibiny, które popijaliśmy gorącym rosołkiem. Przy okazji świetnie można się było pobawić na podwórku J.
Potem udaliśmy się do zamku. Jest to twierdza położona na jeziorze. Na dziedzicu stały klatki i dyby dla złodziejów i innych zbrodniarzy. Niektórzy dali się zakuć w przysłowiowe dyby. Gdy weszliśmy do środka po moście zwodzonym, zobaczyliśmy kopie obrazu Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i wystawę starych monet.
Nad ranem dotarliśmy do ukochanego Krakowa.
Ignacy Lippa, 7b
Uroczysty apel Samorządu Uczniowskiego
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
we czwartek 5 października odbędzie się uroczysty apel Samorządu Uczniowskiego,
wg planu:- lekcja 4 klasy 4-6,
- lekcja 5 klasy 7- II, III Gim.
Podczas apelu zostaną wręczone powołania do Rady Uczniowskiej dla nowych członków.
Halina Firlit - Opiekun SU
Dzień Chłopaka w Naszej Szkole
Jak co roku 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka.
W piątek i w poniedziałek dziewczęta przygotowały niespodzianki dla chłopców, były konkursu, poczęstunki nierzadko przygotowane osobiście przez organizatorki, wspólne fotografie, królowały selfi.
Zdjęcia w galerii będziemy zamieszczać po otrzymaniu sprawozdań fotograficznych od poszczególnych klas.
Jeszcze raz życzymy Naszym Chłopcom wszystkiego najlepszego, oczywiście samych piątek i szóstek, realizacji swoich marzeń i palanów i tradycyjnie zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia.
Tematy projektów uczniowskich w r. szk. 2017/2018
Szanowni Państwo Rodzice, drodzy Gimnazjaliści,
udostępniliśmy (NAWIGACJA/UCZNIOWIE U/PROJEKTY U) tematy projektów dla uczniów gimnazjum, pod tabelą dokument do pobrania.
Dotychczas ww. informacja była dostępna na głównej stronie naszego serwisu internetowego.
Sztuka Terapia Życie - oferta Dworku Białoprądnickiego
SZTUKA – TERAPIA – ŻYCIE
II edycja projektu dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem Projekt „SZTUKA – TERAPIA - ŻYCIE - wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem”.
EDYCJA II - jest organizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białopradnickiego i polega na wsparciu rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w codziennym trudzie wychowawczym. Celem projektu jest poprawa jakości życia dzieci niepełnosprawnych oraz rodziców i opiekunów poprzez zorganizowanie cyklu profesjonalnych i efektywnych zajęć artystycznych, terapeutycznych i rewalidacyjnych.
Zajęcia w formie warsztatów, spotkań i ćwiczeń poprowadzą specjaliści w dziedzinie pedagogiki specjalnej, oligofrenopedagodzy, psychologowie oraz instruktorzy zajęć artystycznych. Wartością dodaną będzie m.in. rozwinięcie kompetencji społecznych osób biorących udział w projekcie, w tym umiejętności radzenia sobie ze stresem, empatii i asertywności. Rodzice i opiekunowie nauczą się m.in. redukować napięcie emocjonalne spowodowane sytuacją rodzinną, będą mogli także rozwijać swoje zdolności artystyczne i wykorzystywać własne zasoby a także zdobyć wiedzę na temat możliwości terapii dziecka i wybranych technik terapeutycznych.
Projekt zakłada cykl 5-ciu 2-godzinnych zajęć dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz w tym samym czasie zajęć dla ich rodziców/opiekunów.
Zapisy ruszają od 18 IX! Liczba miejsc ograniczona.
Terminy, miejsce i zapisy:
• Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul.Białoprądnicka 3 Zajęcia - soboty – godz. 10.00- 12.00 – 14X, 21X, 28X, 4XI, 18XI Zapisy: 609 939 177, 12 420 49 62, narzeczdwroku@gmail.com
• Klub Kultury Paleta, ul. Wrocławska 91 Zajęcia - soboty - godz. 10.00- 12.00 - 14X, 21X, 28X, 4XI, 18XI Zapisy: 12 623 78 05 w godz. 15.00 – 19.00, paleta@dworek.eu
• Klub Kultury Mydlniki ul. Balicka 289 Zajęcia - piątki – godz. 18.00-20.00 - 6X, 13X, 20X, 27X, 17 XI Zapisy: 12 637 97 12, 533 356 008, mydlniki@dworek.eu
Pełny harmonogram zajęć dostępny będzie na stronie www.dworek.euKoordynator projektu: Dorota Halberda, tel. 12 420 49 62, narzeczdworku@gmail.com
ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego PARTNERZY: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Klub Kultury Paleta, Klub Kultury Mydlniki Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków
Informacje: www.dworek.eu oraz na profilu FB Stowarzyszenia: https://www.facebook.com/stowarzyszenieNaRzeczDworkuBialopradnickiego/?fref=ts
Dokumenty do pobrania:
Harmonogram_PALETA_sztuka_terapia_zycie_edycja_II_2017_(1).pdf
PZU CRACOVIA Półmaraton Królewski 15-10-2017 - wolontariat
Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo.
Jak co roku zostaliśmy zaproszeni do współpracy przy działaniach wolontariackich na 4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski w dniu 15 października 2017 roku.
Chętnych do udziału proszę o zgłoszenie przez e-dziennik:
klasa, imiona i nazwiska uczniów
do 4.10 (termin jest związany z przesłaniem listy do organizatorów , w celu przygotowania koszulek dla wolontariuszy).
Wolontariusze otrzymają :koszulkę, posiłek i napój, oraz zaświadczenie.
Zapraszam do współpracy chętnych nauczycieli i rodziców.
Trasa (w załączeniu) jest znacznie zmienione, ale prawdopodobnie będziemy obstawiać 15 km.
Z poważaniem, Magdalena Mazur
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Kwiecień 2022
- Wszystkie