• Dzień Otwarty dla przyszłych Pierwszoklasistów i Ich Rodziców

przyszłych Pierwszoklasistów wraz z Rodzicami na

Dzień Otwarty naszej szkoły,

który odbędzie się 4 marca 2023 r. (sobota)

O godzinie 10:00 rozpocznie się spotkanie Rodziców z Dyrekcją szkoły,

w tym czasie dzieci będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych

"Akademii Pana Kleksa"

Planowane zakończenie Dnia Otwartego godz. 12:00.

W tym dniu będzie można zapisać dziecko do naszej szkoły!

Kontaktakt z naszą szkołą:

sp12@mjo.krakow.pl

• Światowy Dzień Kota - 17-02-2023

• W Polsce obchodzony był po raz pierwszy w 2006 r. z inicjatywy miesięcznika „Kot” i Cat Club Łódź.

Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

W 2010 roku Fundacja Viva! oraz program „Mój Pies i inne zwierzęta” w TVP Warszawa przyjęły patronat Światowego Dnia Kota. W Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska Stowarzyszenie Miłośników Kotów Rasowych Jedynka zorganizowano wystawę kotów rasowych. Towarzyszyła jej akcja pomocy dla kotów bezdomnych i wolno żyjących, dla których zima jest trudnym okresem do przetrwania. Do obchodów Dnia Kota włączyło się również wydawnictwo Multico.

W akcji biorą również udział schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz organizacje pro zwierzęce.

Pamiętajmy że:

opieka nad kotem wymaga kilku podstawowych czynności, które należy wykonywać regularnie, aby zapewnić zwierzęciu zdrowie i dobre samopoczucie. Oto kilka porad, jak opiekować się kotem:

1. Karmienie: Koty powinny być karmione wysokiej jakości karmą dla kotów, która zapewni im odpowiednią ilość składników odżywczych. Pamiętaj, aby podawać kotu odpowiednią ilość jedzenia zgodnie z jego wagą i wiekiem, a także aby zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody.

2. Czyszczenie kuwety: Koty potrzebują czystej kuwety, aby móc wypróżniać się w bezpieczny i higieniczny sposób. Kuwetę należy czyścić regularnie i wymieniać żwirek co kilka dni.

3. Higiena osobista: Koty wymagają regularnej pielęgnacji, w tym czyszczenia uszu, szczotkowania sierści i kąpieli (jeśli jest to konieczne). Upewnij się, że używasz odpowiednich narzędzi i technik, aby nie zranić kota.

4. Zapewnienie ruchu: Koty potrzebują aktywności fizycznej, aby utrzymać zdrowie i kondycję. Zapewnij swojemu kotu odpowiednie warunki do zabawy i aktywności, na przykład poprzez dostarczenie mu drapaka, zabawek i dostępu do przestrzeni, w których może się poruszać.

5. Zdrowie: Regularnie zabieraj swojego kota do weterynarza na badania i szczepienia. W razie potrzeby, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego kota, takie jak brak apetytu, problemy z oddychaniem lub zmiany w zachowaniu.

Każdy kot jest inny, więc konieczne może być dostosowanie sposobu opieki do jego indywidualnych potrzeb. Dobra opieka nad kotem to klucz do zdrowia, szczęścia i długiego życia naszych KOTÓW.

Psa się ma, a z kotem mamy zaszczyt mieszkać

Mity na temat kotów

Istnieje wiele mitów na temat kotów, które nie są prawdziwe. Oto kilka z nich:

1. Koty są samotnikami i nie potrzebują ludzkiej uwagi: W rzeczywistości koty potrzebują interakcji z ludźmi i innymi zwierzętami, aby być szczęśliwe i zdrowe. Niektóre koty mogą być bardziej niezależne, ale wciąż potrzebują okazjonalnej uwagi i interakcji.

2. Koty mają dziewięć żyć: To popularny mit, ale w rzeczywistości koty mają tylko jedno życie, tak jak wszystkie inne zwierzęta.

3. Koty wchodzą do łóżka dziecka i próbują dusić go: To przerażające twierdzenie, ale nie ma na nie żadnych dowodów. Koty lubią ciepło i mogą próbować się zasłaniać pod kołdrą lub poduszką, ale nie ma dowodów na to, że koty próbują dusić dzieci.

4. Koty nie potrzebują wody: W rzeczywistości koty potrzebują wody tak samo jak inne zwierzęta, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Woda jest ważna dla ich zdrowia nerek i ogólnej kondycji.

5. Koty potrafią widzieć w ciemności: To prawda, że koty potrafią widzieć w nocy, ale nie mają one zdolności widzenia w całkowitej ciemności. Koty mają lepsze widzenie nocne dzięki wyposażeniu oczu w specjalne komórki zwane pręcikami, które pozwalają na lepsze widzenie w słabym świetle.

Warto rozprawić się z mitami na temat kotów, aby lepiej zrozumieć koty.

W naszej szkole też poświęciliśmy czas Kotom, poniżej relacja fotograficzna i filmowa.