• Plan lekcji dla klas

          • W zakładkach znajdują sie plany lekcji dla poszczególnych oddziałów. We wtorek, podczas rozpoczęcia roku, wychowawcy rozdadzą każdemu uczniowi wydruk oraz objaśnią skróty. W librusie plan pojawi się w środę (2.09.), po wpisaniu uczniów do grup wirtualnych będzie widoczny cały plan.

            plan oddziałów_ 2020/2021: OI.xls

          • Komunikat organizacyjny Dyrektora Szkoły

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie.

            Witam wszystkich bardzo serdecznie po przerwie wakacyjnej. Przyszło nam żyć, uczyć się i pracować w bardzo trudnym czasie pandemii Covid-19, ale zgodnie z decyzją rządu wracamy do normalnego tj. stacjonarnego trybu pracy.

            Zapewniam, że w pierwszych tygodniach otoczymy opieką i wsparciem wszystkich uczniów, a w szczególności tych, którzy czują się zagubieni po półrocznej „kwarantannie”.  Zbadamy również efekty nauki zdalnej i pomożemy nadrobić ewentualne zaległości.

            Wszyscy musimy mieć świadomość, że nie jestem w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa epidemicznego, ale podejmę wszelkie możliwe działania by ograniczyć zagrożenie stosując się do zaleceń i wytycznych MEN, MZ i GIS. Każdy musi zadbać też o bezpieczeństwo własne i innych, dlatego proszę o przestrzeganie wytycznych tj. zakrywanie ust i nosa, mycie i dezynfekcję rąk, wietrzenie sal itd. Stosowanie się do zaleceń pracowników i nauczycieli.

            Ministerstwo nie przewiduje zamykania szkół w całości, a przejście na tryb hybrydowy lub zdalny wymaga zgody organu prowadzącego i SANEPIDU, i muszą zajść przesłanki w postaci dużej ilości zakażeń w danej szkole. W momencie stwierdzenia zakażenia (uczeń/pracownik), czyli po wykonaniu testu i włączeniu na ministerialną listę osób zakażonych, wykluczane/odizolowane w szkole będą osoby z tzw. „kontaktu”, tj. danej klasy, grupy na 14-dniową kwarantannę.

            Przypominam, także o realizacji przez rodziców nieletnich uczniów obowiązku szkolnego – dzieci nie mogą być „profilaktycznie” pozostawiane w domu. Jednak każdy rodzic dziecka z objawami chorobowymi będzie proszony o zabranie dziecka ze szkoły i zbadanie przez lekarza pierwszego kontaktu, jak również potwierdzenie, że dziecko nie ma objawów zakażenia Covid-19.

            W załączeniu przedstawiam obowiązującą od 1.09.2020r. Procedurę organizacyjną dotyczącą funkcjonowania Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w czasie pandemii COVID-19. https://sp12krakow.edupage.org/a/koronawirus?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQ2NiZzdWJwYWdlPTI%3D

            Proszę o zapoznanie się i dzieci, a w szkole omówią z uczniami wychowawcy.

            Nie będzie możliwości wejścia na teren szkoły rodziców – tylko do przedsionka, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa epidemicznego. A rodzice dzieci niepełnosprawnych będą mogli ewentualnie wchodzić po ustaleniu w dniu 1.09. z wychowawcą, gdzie jest taka konieczność, a lista tych rodziców zostanie przekazana pracownikom obsługi.

             Bardzo proszę również o ograniczenie pobytu dzieci na terenie szkoły do niezbędnego minimum (nie będzie możliwości gromadzenia się dzieci w przedsionku czy innych miejscach przed i po lekcjach czy grania w piłkę na boisku -  gry zespołowe zostały wykluczone w wytycznych).

            Zajęcia pozalekcyjne np. dydaktyczno-wyrównawcze i kółka ruszą najwcześniej pod koniec września.

            Świetlica będzie czynna w godzinach 7-16.30. I jeżeli któreś dziecko nie będzie musiało zostawać przed czy po lekcjach proszę, aby nie zostawało w świetlicy. Przez pierwsze 2 tygodnie dzieci klas IV i starszych, nie będą też mogły korzystać ze świetlicy.

            Procedura obowiązuje przez pierwsze 2 tygodnie, będziemy obserwować funkcjonowanie uczniów, organizację i na bieżąco modyfikować. Na razie też nie odbędą się planowane na 8.09 pierwsze zebrania. Wszystkie informację będą zamieszczane na bieżąco na Librusie.

            Proszę o zaopatrzenie uczniów w maseczki/przyłbice, gdyż w miejscach wspólnych obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.

            Organizacja pracy:

            1. Rada Pedagogiczna odbędzie się 28.08.2020r. o godz.9.00 w holu głównym na parterze. Proszę o zachowanie dystansu społecznego, zakrycie ust i nosa, dezynfekcję rąk. Czas trwania do ok.12.30.

             

            1. Rozpoczęcie roku szkolnego 1.09.2020r. wg harmonogramu:

            8.00 – Msza Św. w Kościele NMP z Loudes ul. Misjonarska dla chętnych.

            Spotkania z dyrektorem poszczególnych klas odbędą się na zewnątrz przy scenie

            9.00 klasy I

            10.00 klasy II-III

            11.00 klasy IV-VI

            12.00 klasy VII-VIII

            (proszę o zachowanie dystansu społecznego, uczniów ustawiają wychowawcy i pedagodzy specjalni).

            Po powitaniu przez dyrektora TYLKO uczniowie pod opieką nauczycieli przechodzą do sal, a rodzice będą mogli wysłuchać komunikatów organizacyjnych od dyrektora. Dzieci opuszczają szkołę ze szkoły wejście głównym.

             

            1. Obiady - NA WRZESIEŃ
            1. Opłata za obiady we wrześniu wynosi  10 zł x 21 dni = 210zł 
            2. Aby nie podnosić ceny obiadów, pomimo znacznego wzrostu cen oraz koniecznością dezynfekcji, proszę o dodanie do opłaty kwoty 5zł, które przeznaczone będą na dodatkowe środki czystości wymagane wytycznymi GIS.
            3. Wpłaty w wysokości 215zł prosimy dokonać przelewem  nr konta  45124045751111001052950839 

            "Zakątek smakosza "  Anna Soja ;

            w tytule podając imię , nazwisko oraz klasę dziecka ;

            1. W szkole opłaty za obiady nie będą przyjmowane;
            2. Termin płatności za obiady do każdego 1. dnia danego miesiąca , po tym dniu wpłaty nie będą przyjmowane  
            3. Istnieje również możliwość zakupu obiadów dla rodziców  - zasady odbioru obiadów zostaną ustalone indywidualnie;
            4. Obiady będą wydawane od 2.09 – wg ustalonego harmonogramu, tak, aby zminimalizować kontakty pomiędzy poszczególnymi klasami; dzieci siadają do stolików zachowując odstęp pomiędzy uczniami z innej klasy i uczniom klas I-III obiad podaje nauczyciel wychowawca lub świetlicy, uczniom klas IV-VIII wyznaczony pracownik kuchni, a nauczyciel na dyżurze czuwa nad przestrzeganiem zasad epidemiologicznych;
            5. W razie pytań proszę o kontakt  nr telefonu 733339632.

            Proszę uregulować zaległości za zeszły rok.

             

            Szanowni Państwo.

            Proszę dać nam szansę na „rozruch” i zafunkcjonowanie procedur, gdyż organizacja tego roku szkolnego jest dla nas wielkim wyzwaniem i odpowiedzialnością za bezpieczeństwo Państwa dzieci i naszych pracowników.

            Z okazji nowego roku szkolnego 2020/2021 życzę wszystkim abyśmy mogli przeżyć go mimo wielu trudności bezpiecznie, w miłej atmosferze i wzajemnym szacunku.

            Uczniom, by zdobywanie wiedzy było dla Was fascynującą przygodą, odnajdywaniem siebie oraz rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań.

            Rodzicom, by nowy rok szkolny przyniósł wiele radości, dumy i nadziei związanych z przyszłością Waszych dzieci.

            Nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkół życzę, by był to rok owocnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia.

            Z poważaniem, Magdalena Mazur

            Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12

          • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

            Kochani Uczniowie, Szanowni Państwo

            serdecznie zapraszamy 1 września na rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.

            Harmonogram:

             

            8.00 – Msza Św. w kościele NMP z Lourdes przy ul. Misjonarskiej (dla chętnych)

             

            Spotkania z dyrektorem poszczególnych klas odbędą się na zewnątrz przy scenie

            9.00 – klasy I

            10.00 – klasy II-III

            11.00 – klasy IV-VI

            12.00 – klasy VII-VIII

            Prosimy o ustawienie się przy swoich wychowawcach i zachowanie dystansu.

             

            Po powitaniu przez dyrektora TYLKO uczniowie pod opieką nauczycieli przechodzą do sal, a rodzice będą mogli wysłuchać komunikatów organizacyjnych od dyrektora. Dzieci opuszczają szkołę wejściem głównym.

             

            Serdecznie zapraszamy

            Dyrekcja

          • Powrót do szkół - komunikat MEN

          • Bezpieczny powrót do szkół. Działania MEN w zakresie organizacji roku szkolnego 2020/2021 w warunkach epidemii

            05.08.2020

            Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych ministerstwa edukacji – to najważniejsze tematy prezentowane podczas konferencji zapowiadającej nowy rok szkolny w okresie pandemii.

             

            Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej przestawił dzisiaj, 5 sierpnia br. działania ministerstwa podejmowane w zakresie organizacji roku szkolnego 2020/2021. Wytyczne GIS i przepisy MEN pozwalające na elastyczne formy nauczania – to najważniejsze z działań, które pozwolą na bezpieczną naukę w szkołach.

            – 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia – powiedział minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji.

            W konferencji wzięli też udział: Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek, Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN.

            Wytyczne GIS

            Minister Dariusz Piontkowski przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Mają one zastosowanie do organizacji pracy szkół i placówek, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

            Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

            Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

            Dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny (tzw. warianty B i C pracy szkoły i placówki).

            W zakresie wychowania przedszkolnego obowiązują wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 2 lipca br. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

            Harmonogram przygotowań

            Minister Dariusz Piontkowski przedstawił szczegółowy harmonogram działań MEN do rozpoczęcia roku szkolnego. Do połowy sierpnia będą gotowe niezbędne akty prawne MEN. Następnie zaczną się spotkania informacyjne z wojewodami, kuratorami oświaty i inspektorami sanitarnymi na szczeblu wojewódzkim i powiatowym. MEN przygotuje również materiały informacyjne dotyczące funkcjonowania szkół w nowym roku szkolnym w warunkach epidemii.

            Zmiany prawne

            Przy podejmowaniu decyzji dotyczących konkretnych rozwiązań prawnych analizie poddaliśmy rozwiązania występujące w innych państwach, głównie europejskich.

            W pierwszej połowie sierpnia, między 10 a 14, Minister Edukacji Narodowej wyda akty prawne, które pozwolą na wdrożenie w szkołach odpowiednich rozwiązań w przypadku wystąpienia ogniska zakażenia. Istotne zmiany będą wprowadzone w rozporządzeniu MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Dzięki tym zmianom dyrektor szkoły lub placówki będzie mógł zawiesić zajęcia ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, która może zagrażać zdrowiu uczniów. Zawieszenie będzie obwarowane uzyskaniem zgody organu prowadzącego oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

            Będą to elastyczne rozwiązania umożliwiające dyrektorowi szkoły lub placówki zawieszenie zajęć w formie tradycyjnej adekwatnie do skali zagrożenia epidemicznego i potrzeb z tym związanych oraz możliwości organizacyjnych. Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

            Kolejne zmiany będą wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (art. 30b upo).

            Znowelizowane zostanie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (art. 30c upo). W przepisach tego aktu prawnego będą określone szczegółowe rozwiązania dotyczące funkcjonowania szkół w okresie zawieszenia zajęć przez dyrektora szkoły. Utrzymane zostaną dotychczasowe rozwiązania oraz dodana zostanie możliwość realizacji kształcenia w systemie mieszanym (hybrydowym).

            Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie

            Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

            W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

            W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

            Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

            Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

            Wariant C – kształcenie zdalne

            Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

            Dalsze działania organizacyjne

            W drugiej połowie sierpnia zostaną zorganizowane spotkania z wojewodami, z regionalnymi inspektorami sanitarnymi, dyrektorami szkół i placówek. Ponadto MEN przygotuje materiały informacyjne dla dyrektorów szkół, rodziców z najważniejszymi wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa.

            Departament Informacji i Promocji

            Ministerstwo Edukacji Narodowej

          • Dostępność Sekretariatu szkoły w czasie wakacji

          • Sekretariat szkoły czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach

            od 8:00 do 14:00 do 21 sierpnia 2020 r. włącznie.

            W dniach od 10.08 do 14.08 sekretariat nieczynny, w sprawach pilnych prosimy o kontakt poprzez e-maila szok_1512@wp.pl

            Telefon 12 633 37 11

            Wejście od strony boiska, prosimy o kontakt z sekretariatem poprzez domofon.

            Prosimy pamiętać o wymogach reżimu sanitarnego jaki obowiązuje w budynkach - założona maska przeciwwirusowa.

             

             

          • Wakacyjne życzenia!!!

          • "Pewnego dnia oglądałem zachód słońca czterdzieści trzy razy - powiedział Mały Książę, a w chwilę później dodał: - Wiesz, gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca."

            /Antoine de Saint-Exupery/

             

            Szanowni Państwo, Rodzice, Nauczyciele i Wy, Drodzy Uczniowie!

             

            Życzymy, aby tegoroczne wakacje były

            słoneczne, pogodne i radosne,

            pełne niezapomnianych wrażeń: widoków, dźwięków, smaków i zapachów,

            magicznych zachodów słońca,

            zapamiętanych przecudnych pejzaży, a przede wszystkim bezpieczne.

             

            Wróćmy wszyscy 2 września do szkoły wypoczęci i zdrowi.

            Dyrekcja 

          • Złota Księga - wyróżnieni uczniowie

          • 26 czerwca 2020 r. wpisano 149 uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 do Złotej Księgi.

            Gratulujemy. Jesteśmy z Was dumni!

            Uczniowie, którzy uzyskali na świadectwie bardzo dobre wyniki oraz wzorowe zachowanie.

                                                           klasa 1a

            Stanisław Baran                                                   Wiktor Pryka

            Lena Bartosińska                                                 Helena Rzeszowska

            Gabriela Bystrowska                                           Eryk Szymański

            Kajetan Gawor                                                      Nataniel Wałach

            Karolina Koza                                                       Jan Widak

            Zofia Król

                                                          klasa 1b

            Franciszek Bieda                                                  Krzysztof Llanes

            Maria Kocołowska                                               Teodor Tokar

            Dawid Kużdżał                                                      Gabriel Wąsowicz

            Zuzanna Kwarcińska

                                                          klasa 1c

            Robert Bochenek                                                 Agata Hołda

                                                         klasa 2a

            Julian Fiedor                                                        Anna Nowak

            Szymon Iwa                                                          Zofia Pawlusiewicz

            Maja Kopta                                                           Karol Piątek

            Szymon Kozaczka                                               Gabriela Radwan

            Jakub Kubas                                                       Szymon Rosół

            Aleksander Kubiak                                             Jan Walkowicz

            Mikołaj Kukuczka

                                                         klasa 2b

            Nina Chodkowska                                              Tomasz Niemczyk

            Kalina Józefko                                                     Zofia Pietruch

            Natasza Kasperzec                                             Blanka Złotnicka

                                                        klasa 3a

            Emilia Biesaga                                                     Kamila Płoskonka

            Lilly Billen                                                             Ksenia Sokołowska

            Eliza Chwastowicz                                               Liliana Szarek

            Katarzyna Gajewska                                            Michał Świąder

            Róża Gwiazda                                                       Nikola Tarapacz

            Gustaw Koza                                                         Zofia Wojakowska

            Karolina Krzemieńska                                          Ignacy Zych

            Adam Łukasik                                                       Hanna Żukowska

            Jakub Nieć

                                                        klasa 3b

            Radzim Kołoczek                                                 Julian Saczek

            Daniel Rafalskiy                                                   Jagoda Stefańska

             

            W klasach 1-3 wpisano do Złotej Księgi 60 uczniów.

             

            Uczniowie, którzy uzyskali na świadectwie średnią co najmniej 5,0 oraz wzorowe zachowanie.

                                                            klasa 4a

            Filip Dudziak                                                         Wojciech Stefańczyk

            Maria Grzywaczyk                                                Emilia Szatko

            Alicja Ledwoń                                                       Michał Wójcik

            Franciszek Machaj                                               Rozalia Wyroba

            Krzysztof Małek                                                   Matylda Zimny

                                                          klasa 4b

            Wiktoria Irlik                                                         Estera Saribekyan

                                                          klasa 5a

            Jan Banaś                                                              Kaja Kugiel

            Zofia Błachut                                                         Maria Martynienko

            Justyna Dunaj                                                       Aleksandra Nowak

            Natalia Duszyc                                                      Ewa Rys

            Jakub Handwerker                                               Jakub Wereta

            Paweł Jakubowski

                                                          klasa 5b

            Erlend Domagała                                                  Barbara Niemczyk

            Kalina Jakus                                                         Ewelina Paluch

            Julia Józefko                                                         Inga Ziętek

            Amelia Łachowska

                                                         klasa 6a

            Fabian Biesaga                                                     Bartosz Krzemieński

            Pola Gawenda                                                       Krzysztof Nuckowski

            Julia Król

                                                        klasa 6b

            Julia Czort                                                             Aleksandra Matuła

            Adam Domżał                                                        Karolina Miączyńska

                                                       klasa 6c

            Tomasz Furgał                                                      Natalia Łachowska

            Adrian Jerzak                                                        Michał Szafrański

                                                        klasa 6d

            Olga Chlebek                                                         Alicja Sioma

            Wiktoria Kasperzec                                              Hanna Urbaniak

            Dobrochna Kołoczek                                           Zuzanna Majewska

             

            W klasach 4-6 wpisano do Złotej Księgi 49 uczniów.

             

                                                         klasa 7a

            Dorota Albrycht                                                    Julian Kędzierski

            Wojciech Ciągała                                                  Alicja Klatka

            Bartłomiej Honkisz                                               Magda Kosz

            Hubert Jaros                                                         Maria Ślusarczyk

                                                         klasa 7b

            Gabriela Dobek                                                     Sara Żwirek

            Julia Trojańska

                                                       klasa 7c

            Anastazja Biłko                                                     Maciej Wróblewski

            Emilia Wolak

                                                      klasa 8a

            Zofia Hołda                                                            Katarzyna Paliwoda

            Mateusz Jaźwiecki                                                Maria Pichór

            Wiktor Karcz                                                          Jakub Polak

            Emilia Lipiarz                                                         Mateusz Sioma

            Jan Mączka                                                            Magdalena Suchanek

                                                     klasa 8b

            Maria Czyżewska                                                  Amelia Niewdana

            Adrianna Gajek                                                     Jan Sołtys

            Borys Jochymek                                                   Wiktor Orłowski

            Franciszek Kubas                                                 Nadia Potoczek

            Rafał Kusak                                                           Michał Rutkowski

            Tobiasz Kuś                                                           Kacper Styrna

            Adam Ledwoń                                                       Leon Tochowicz

             

            W klasach 7-8 wpisano do Złotej Księgi 40 uczniów.

          • Dzień Olimpijczyka - wirtualny

          • "Z dzieła poznaje się mistrza"

            /przysłowie niemieckie/

            Serdecznie gratulujemy naszym laureatom i finalistom konkursów kuratoryjnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

            Jestesmy z Was dumni!!!

            Nasi Olimpijczycy

            w roku szkolnym 2019/2020

             

            Laureaci i finaliści konkursów w klasach 1-3

             

            Robert Kołdras, klasa 3b

            1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Świat Oczami Młodych” – konkurs plastyczny na projekt znaczka

            Szymon Rosół, klasa 2a

            Bardzo dobry wynik w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny

            Kamila Płoskonka, klasa 3a

            Bardzo dobry wynik w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny

            Nagroda w Międzyszkolnym Konkursie filmowo-plastycznym „W świecie baśni”, zorganizowanym przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana

            Gustaw Koza, klasa 3a

            Bardzo dobry wynik w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny

            Nagroda w Międzyszkolnym Konkursie filmowo-plastycznym „W świecie baśni”, zorganizowanym przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana

            Szymon Kozaczka, klasa 2a

            Bardzo dobry wynik w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny

            Blanka Złotnicka, klasa 2a

            Bardzo dobry wynik w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny

            1. miejsce w etapie szkolnym Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

            Gabriela Radwan, klasa 2a

            Laureatka 4. miejsca XVII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”

            Wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie filmowo-plastycznym „W świecie baśni”, zorganizowanym przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana

            Tomasz Niemczyk, klasa 2b

            Laureat 4. miejsca XVII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”

            Maksym Pobochyn, klasa 2b

            Wyróżnienie w XVII Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z poprawną polszczyzną na co dzień”

            Emilia Biesaga, klasa 3a

            1. miejsce w etapie szkolnym Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

            Nikola Tarapacz, klasa 3a

            Nagroda w Międzyszkolnym Konkursie filmowo-plastycznym „W świecie baśni”, zorganizowanym przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana

            Liliana Szarek, klasa 3a

            Wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie filmowo-plastycznym „W świecie baśni”, zorganizowanym przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana

            Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Kangur”

            Dawid Kużdżał, klasa 1b

            Wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie filmowo-plastycznym „W świecie baśni”, zorganizowanym przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana

            Karol Piątek, klasa 2a

            2. miejsca w występie drużynowym na Mistrzostwach Powiatowych w rugby

            5. miejsca w występie drużynowym na Mistrzostwach Małopolski w rugby

            Bardzo dobry wynik w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Kangur”

            Alicja Madej, klasa 2b

            2. miejsca w występie drużynowym na Mistrzostwach Powiatowych w rugby

            5. miejsca w występie drużynowym na Mistrzostwach Małopolski w rugby

             

            Laureaci i finaliści konkursów w klasach 4-8

             

            Dobrochna Kołoczek, klasa 6d

            Laureatka Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

            Laureatka 2. miejsca VII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”

            Laureatka 3. miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Polonus

            Laureatka XVII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”

            Laureatka 4. miejsca XVI Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień”

            Laureatką konkursu z języka polskiego Olimpus – sesja wiosenna

            Maria Ślusarczyk, klasa 7a

            Laureatka Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

            5. miejsce w Małopolskich Igrzyskach Dzieci w kategorii dziewcząt w slalomie gigancie

            Adam Domżał, klasa 6b

            Laureat VII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”

            Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej – Olimpus

            Laureat 4. miejsca XVI Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień”

            3. miejsce w województwie, 46. w kraju w konkursie „English Ace”

            Bardzo dobry wynik w konkursie matematycznym „Alfik”

            Bardzo dobry wynik w konkursie matematycznym „Kangur”

            Tomasz Furgał, klasa 6c

            Laureat  VII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”

            Laureat 4. miejsca XVI Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień”

            Bardzo dobry wynik w konkursie języka angielskiego „High Flier”

            Dobry wynik w konkursie matematycznym „Alfik”

            Wyróżnienie w konkursie matematycznym „Kangur”

            Erlend Domagała, klasa 5b

            Laureat VII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” Laureat 4. miejsca XVII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”

            Wiktor Karcz, klasa 8a

            Finalista Konkursu Biblijnego ,,Z Dobrą Nowiną przez życie”

            6. miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Maria Czyżewska, klasa 7a

            Wicemistrzyni Czytania w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania

            Olga Chlebek, klasa 6d

            Laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej – Olimpus

            Błażej Gędłek, klasa 5b

            Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej – Olimpus

             Emilia Wolak, klasa 7c 

            Laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej – Olimpus

            Wyróżnienie w konkursie matematycznym „Kangur”

            Karolina Nealon, klasa 5a

            1. miejsce w województwie, 9. miejsce w kraju (93,75%) w konkursie „English Ace”

            Bardzo dobry wynik w konkursie „High Flier”

            Oliver Nocoń, klasa 5b

            10. miejsce w województwie, 65. w kraju w konkursie „English Ace”

            Bardzo dobry wynik w konkursie „High Flier”

            Wojciech Ciągała, klasa 7a

            5. miejsce w województwie, 52. w kraju w konkursie „English Ace”

            Zofia Nealon, klasa 7c

            11. miejsce w województwie, 130. w kraju w konkursie „English Ace”

            Wojciech Laskowski, klasa 6b

            23. miejsce w województwie, 205. w kraju w konkursie „English Ace”

            Bartosz Krzemieński, klasa 6a

            Bardzo dobry wynik w konkursie „High Flier”

            Mateusz Jaźwiecki, klasa 8a

            Bardzo dobry wynik w konkursie matematycznym „Kangur”

            Najlepszy wynik w konkursie matematycznym „Alfik” w klasach 8.

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Wojciech Stefańczyk, klasa 4a

            Bardzo dobry wynik w konkursie matematycznym „Kangur”

            Julia Król, klasa 6a

            Bardzo dobry wynik w konkursie matematycznym „Kangur”

            Michał Wójcik, klasa 4a

            Najlepszy wynik w konkursie matematycznym „Alfik” w klasach 4.

            Jakub Pietrzyk, klasa 5a

            Najlepszy wynik w konkursie matematycznym Alfik w klasach 5.

            Kacper Dziuba, klasa 7b

            Najlepszy wynik w konkursie matematycznym „Alfik” w klasach 7.

            Eryk Bąk, klasa 8a

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Kacper Daleki, klasa 8a

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Franciszek Igielski, klasa 8a

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Mateusz Sioma, klasa 8a

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Szymon Śmigielski, klasa 8a

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Adam Ledwoń, klasa 8b

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Hubert Jaros, klasa 7a

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Szymon Zalewski, klasa 7a

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

            Adam Oleksy, klasa 7b

            6 .miejsce drużynowo w Małopolsce w biegach przełajowych

          • #WAKACJE!

          • #WAKACJE!

            Dzisiaj (piszę 27.06) pierwszy dzień WAKACJI.

            Wczoraj odebraliście świadectwa po sześciu i pół miesiącach w wersji „twarzą w twarz” i po trzech i pół miesiąca nauki zdalnej, na szczęście świadectwa były realne a nie wirtualne – chociaż…?.

            Odpocznijcie Wy i Wasi Rodzice, życzymy Wam mocy pozytywnych wrażeń, nowych przyjaźni i RELAKSU.

            Ale gdyby Wam się odrobinę nudziło (chociaż to jest niemożliwe – jesteście ekspertami od walki z nudą) np. podczas deszczu bo przecież „… w czasie deszczu dzieci się nudzą to ogólnie znana rzecz. Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się, ale strasznie nudzą się w deszcz…” (autor Jeremi Przybora, muzyka Jerzy Wasowski, oryginalne wykonanie Barbara Krafftówna – Kabaret Starszych Panów) to polecam jeżdżenie palcem po Google EarthTM https://earth.google.com/web/, strona serwisu https://www.google.com/earth/.

            Google EarthTM to potężna platforma z mnóstwem funkcjonalności, to 19 lat doświadczeń  i stałego doskonalenia platformy. Dzisiaj działa online, mobilnie i jako instalowalna aplikacja.

            Co „może” Google EarthTM:

            • nawigacja 3D (dowolna zmiana położenia, wysokości i kąta widzenia),
            • wyszukiwanie miejscowości i planowanie tras,
            • wyświetlanie zdjęć z zasobów Google Maps,
            • współpraca z odbiornikami GPS,
            • baza hoteli, centrów rozrywkowych, restauracji, stacji benzynowych itp. (tylko w USA i częściowo w innych większych krajach),
            • wyświetlanie granic administracyjnych i tras komunikacyjnych: dróg o różnej klasie w wielu krajach świata – szczególnie w zachodniej Europie oraz w USA, a także linii kolejowych,
            • wyświetlanie nazw miejscowości, obiektów geograficznych,
            • pomiar odległości między zaznaczonymi dwoma lub więcej punktami,
            • wbudowana przeglądarka internetowa,
            • możliwość dodawania danych w formacie KML,
            • widok ulicy – panoramy zrobione z poziomu ulicy (większości krajów Europy, obu Ameryk, Azji i Australii oraz częściowo Afryki)
            • wyświetlanie modeli budynków w 3D,
            • symulator lotu,
            • kosmosMars i Księżyc,
            • oceany,
            • wyświetlanie zdjęć historycznych,
            • obrazowanie oświetlenia słonecznego ziemi w zależności od godziny i daty,
            • wyświetlanie informacji z licznych zewnętrznych baz danych.

             

            W aplikacji onlineowej:

            • wyszukiwanie miejsc i obiektów geograficznych,
            • nawigacja 3D (dowolna zmiana położenia, wysokości i kąta widzenia),
            • wyświetlanie miast w 3D (tam gdzie zdjęcia są dostępne),
            • warstwy zawierające informacje pogodowe i klimatyczne,
            • wyświetlanie opisów i ciekawostek na temat wybranych obiektów,
            • wyświetlanie losowego miejsca, lub obiektu (szczęśliwy traf),
            • możliwość wyświetlania lokalnie danych w formacie KML,
            • mierzenie odległości i powierzchni,

            za Wikipedią, dostęp: https://pl.wikipedia.org/wiki/Google_Earth

            Platforma Google EarthTM jest wyposażona w dodatkowe narzędzia:

            1. Google Earth StudioTM https://www.google.com/earth/studio/ to narzędzie do tworzenia animacji ze zdjęć satelitarnych i zdjęć 3D zgromadzonych w Google Earth.
            2. Google Earth EngineTM https://earthengine.google.com/ łączy katalog zdjęć satelitarnych i zestawów danych geoprzestrzennych z multi-petabajtami z możliwościami analizy w skali planetarnej i udostępnia go naukowcom, badaczom i programistom do wykrywania zmian, mapowania trendów i ilościowego ujmowania różnic na powierzchni Ziemi. Pozwala m.in. na oglądanie zmian jakie zachodzą na powierzchni Ziemi (do 30 lat wstecz), edytować kody do szybkiego, interaktywnego opracowywania algorytmów
            3. Google Earth VRTM https://arvr.google.com/earth/ czyli świat wirtualnie. Do docenienia potęgi VR potrzebne będą okulary VR, chociaż można wykorzystać technologię Cardboard (czyli kartonowe gogle oczywiści plus smartfon), czyli okulary VR za ułamek ceny „dorosłych” okularów.
            4. I oczywiście na urządzenia mobilne (i nie tylko) Google MapsTM https://www.google.pl/maps czyli nawigacja i to nie tylko samochodowa, bo i rowerowa, dla transportu publicznego także lotniczego, dla pieszych. A po zalogowaniu to już ho, ho, ho co można – sprawdźcie!
            5. I to jeszcze nie wszystko!

            Tak więc życzymy Wam Słońca, ale gdyby padało to jest co robić i się nie nudzić. O innych sposobach na nudę pisałem wcześniej.

            #DBAJCIEOHIGIENĘ, #DBAJCIEOWIZERUNEK (także w sieci) i #WYPOCZYWAJCIE.

            MWK

          • Wakacyjny Mistrz Ortografii

          • Szanowni Państwo,


            Portal www.dyktanda.pl pragnie zaprosić na II odsłonę konkursu ortograficznego, pod nazwą „Wakacyjny Mistrz Ortografii". Skierowany jest dla osób, którym rozwiązywanie dyktand sprawia przyjemność. Start konkursu będzie miał miejsce już w piątek 26 czerwca, potrwa on aż do 7 września 2020 r. Oprócz mistrzowskich tytułów i dyplomów, do laureatów trafią liczne wartościowe nagrody. W konkursowej puli czeka ponad 90 atrakcyjnych paczek z nagrodami. Znajdą się w nich m.in.: konsola do gier Xbox One X, hulajnoga elektryczna Mi Electric Scooter, dron X-Bee Drone 9.5 GPS, książki, sprzęt wakacyjny, gry video i wiele, wiele innych. Korzystanie ze strony i udział w konkursie jest bezpłatny. Dołączcie do konkursu i uczcie się ortografii z przyjemnością!


            Konkurs będzie się składał z 5 dwutygodniowych etapów + Wielki Finał, który wyłoni Wakacyjnego Mistrza Ortografii. Uczestnicy podejmą zmagania w pięciu kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia, dorośli (nauczyciele). Im więcej dyktand uczestnik rozwiąże poprawnie, tym więcej punktów zdobędzie, co przełoży się na wyższą pozycję w rankingu. Zachęcamy również do aktywnego śledzenia facebook.com/dyktandapl/, gdzie przeprowadzimy dodatkowy konkurs niespodziankę.


            Dodatkowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się pod adresem: https://dyktanda.pl/mistrz_ortografii_i.html. Nagrodzonych zostanie co najmniej 90 uczestników konkursu "Wakacyjny Mistrza Ortografii". 75 nagród przyznamy w trakcie rozgrywania etapów, a 15 w Wielkim Finale. Cały czas zgłaszają się do nas kolejni sponsorzy, dlatego nie wykluczamy powiększenia liczby nagród.

            Informacje na stronach www:

            Regulamin_Konkursu_Wakacyjny_Mistrz_Ortografii.pdf

            https://dyktanda.pl/

            facebook.com/dyktandapl/

            W w razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt.

            Do zobaczenia na Dyktanda.pl

            Grzegorz Wach & Sebastian Pawełczyk


          • List od Zespołu Librusa

          • Drodzy Użytkownicy,

            ostatnie miesiące były pełne wyzwań dla każdego z nas. Nasze życie uległo zmianie - zarówno zawodowe, jak i prywatne. Bez względu na wiek, zawód i miejsce zamieszkania musieliśmy podporządkować się nowym zasadom współżycia społecznego, zmodyfikować nasze przyzwyczajenia i sposób pracy. W wielu dziedzinach naszego życia w szybkim tempie nastąpiły ogromne zmiany.Nie ominęły one także oświaty, przed którą postawiono nowe wyzwanie - całkowite przeniesienie nauczania i zarządzania pracą szkoły do przestrzeni wirtualnej. W ciągu kilkunastu dni nauczyciele musieli dostosować się do nowych oczekiwań i potrzeb. Dyrektorzy w tym krótkim czasie zostali zobligowani do ustalenia i utrzymania nowego porządku, zarządzania zupełnie inną szkołą niż ta, z którą mieli do czynienia od początku swojej kariery.Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak poradziliście sobie w tej trudnej sytuacji. Tempo zmian było zawrotne, ale dostosowaliście się do niego dzięki swojej determinacji, kompetencjom i nowatorskim pomysłom.Naszym priorytetem w ostatnich miesiącach było zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności systemów Librus. Dlatego już w pierwszych dniach po ogłoszeniu pandemii rozbudowaliśmy naszą infrastrukturę serwerową, aby zapewnić ciągłość dostępu do narzędzi codziennej pracy i nauki milionów użytkowników. W dalszej kolejności, słuchając Waszych próśb i sugestii, dostosowaliśmy systemy do bieżących potrzeb. Uruchomiliśmy nową funkcję, ułatwiającą organizowanie wideolekcji (Spotkania/lekcje online*) oraz  integrację z usługą Google G Suite/Classroom, abyście szybciej mogli utworzyć konta dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Dyrektorzy zyskali nowe narzędzie, dzięki któremu w panelu dyrektora mogą sprawnie monitorować planowanie lekcji oraz sprawdzać zajęcia już zrealizowane. Wprowadziliśmy też liczne udogodnienia dla rodziców i uczniów w aplikacji mobilnej Librus.Aby korzystanie z nowych, oraz dotychczasowych, funkcji przebiegało szybko i bezproblemowo stworzyliśmy obszerne poradniki dot. nauczania zdalnego oraz serię artykułów o różnych funkcjach systemu Synergia, które mogły być w tym czasie dla Was przydatne.W najbliższych miesiącach skoncentrujemy nasze wysiłki na dalszym dostosowaniu systemów do Waszych potrzeb oraz dodatkowo:

            • rozszerzymy integracje z G Suit dla Edukacji i Szkół oraz z Microsoft Office 365, które pozwolą na bezplikowe przenoszenie i synchronizowanie struktury organizacyjnej szkoły do modułów ClassRoom (G Suit) oraz Microsoft Teams (Office 365),
            • pojawi się nowy moduł Wiadomości - bardziej funkcjonalny, przejrzysty, dostosowany do urządzeń mobilnych,
            • dostosujemy w systemie panel dostępu dla rodziców do nowego standardu WCAG, aby mógł on lepiej służyć jak największej grupie odbiorców, również osobom z niepełnosprawnościami,
            • oddamy w ręce użytkowników nową, w pełni funkcjonalną wersję systemu e-Sekretariat.

            Chcemy razem z Wami walczyć z negatywnymi skutkami pandemii w naszym kraju. Podnoszenie jakości edukacji od zawsze było dla nas celem nadrzędnym. Dlatego dołożymy wszelkich starań, aby obecna sytuacja nie wpłynęła negatywnie na jakość nauczania. Wierzymy, że może się ona stać motorem napędowym do rozwoju. Wiemy na pewno, że z Waszym zaangażowaniem i zapałem do pracy osiągniemy ten cel.

            Pozdrawiamy,

            Zespół Librus

          • List Ministra Edukacji Narodowej

          • Szanowni Państwo,

            Dyrektorzy i Nauczyciele,

            Uczniowie i Rodzice,

             

             

            wkrótce rozpoczniemy wakacje – oczekiwany przez wszystkich czas letniego wypoczynku i  wytchnienia od codziennych obowiązków. Pod wieloma względami tegoroczne wakacje będą różnić się od tych, które znamy, podobnie jak inny niż poprzednie był rok szkolny 2019/2020.

             

            Aby ograniczyć niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa,
            w połowie marca zdecydowaliśmy o zawieszeniu tradycyjnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przygotowaliśmy jednocześnie odpowiednie rozwiązania prawne, które umożliwiły organizację kształcenia na odległość.

             

            Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem. Od dyrektorów szkół wymagało zupełnie nowej organizacji pracy, a od nauczycieli kreatywności oraz wykorzystania innych niż dotychczas metod dydaktycznych. Z kolei uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Potrzebne było również wsparcie ze strony rodziców oraz ich współpraca ze szkołą.

             

            Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób, na wszystkich szczeblach systemu edukacji, w zdecydowanej większości szkół nauka na odległość przebiegała sprawnie i bez większych problemów. Wszystkim tym, którzy przez wiele tygodni z entuzjazmem, zapałem
            i poświęceniem wykonywali swoje obowiązki, przekazuję wyrazy szacunku i uznania. 

             

            Dziękuję dyrektorom szkół za zorganizowanie pracy w zupełnie nowych warunkach
            i wspieranie nauczycieli. Słowa uznania kieruję do wszystkich pedagogów, wyrażając wdzięczność za pełne zaangażowania oraz profesjonalne podejście do nowych wyzwań zawodowych.

             

            Dziękuję także uczniom za otwartość na nowe sposoby przekazywania wiedzy, a rodzicom za okazaną pomoc. W tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich dzieci, motywując
            je do pracy i wspierając w nauce na odległość.

             

            Zawieszenie zajęć i kształcenie na odległość to niecodzienna i trudna sytuacja,
            w szczególności dla uczniów pozbawionych bezpośredniego kontaktu z nauczycielami
            i rówieśnikami. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy czerpać z niej naukę oraz doświadczenie na przyszłość. Nowe narzędzia, metody pracy i komunikacji, a także umiejętności i kompetencje wypracowane podczas nauki zdalnej pozostaną z nami na dłużej i z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane w procesie nauczania i uczenia się. 

             

            Przygotowujemy się do nowego roku szkolnego. Chcemy, aby we wrześniu uczniowie i nauczyciele wrócili do szkół w normalnym, stacjonarnym trybie. Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które rodzą się w szkolnych murach.

             

            Życzę spokojnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Chciałbym,
            aby zbliżające się wakacje pozwoliły na odpoczynek od codziennych obowiązków i dały energię oraz inspirację do pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.

             

            Spokojnych i bezpiecznych wakacji!

             

             

            Z serdecznymi pozdrowieniami

            Dariusz Piontkowski

            Minister Edukacji Narodowej

          • Zakończenie Roku Szkolnego 2019/2020

          • Nietypowy rok szkolny, zwłaszcza drugi semestr, lockdown czyli zakaz wyjścia, kwarantanny, praca zdalna, nauka zdalna. Wszyscy uczyliśmy się działania w warunkach pandemii.

            26 czerwca 2020 r. zakończymy rok szkolny, bogaci o nowe doświadczenia, jak mówią specjaliści świad po COVID-19 nie będzie taki sam.

            Komunikat P. Dyrektor Magdaleny Mazur (od 5 czerwca dostępny na Librusie) dotyczący zakończenia Roku Szkolnego 2019/2020 w rezimie sanitarnym:

            Komunikat Dyrektora MM z dnia 4.06.2020r.

            Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

            Informuję, że 26.06 – zakończenie roku szkolnego- odbędzie się wg harmonogramu, przygotowanego na ładną i brzydką pogodę, w obowiązującym szkoły reżimie sanitarnym:

             

            Klasy III SP i klasy VIII SP

            POGODA – na zewnątrz

            DESZCZ

            8.00

            IIIA

            8.00

            IIIA hol parter

            8.45

            IIIB

            8.15

            VIIIB hol I piętro

            9.30

            VIIIB

            8.45

            IIIB hol parter

            10.15

            VIIIA

            9.00

            VIIIA hol I piętro

            POGODA:

            Uczniowie do szkoły przychodzą od strony bramy wjazdowej, ustawiają się przed wejściem głównym do szkoły w odstępach min.1,5 m (za ustawienie i zachowanie odstępów odpowiadają wychowawcy). Rodzic może stanąć razem ze swoim dzieckiem, wtedy zwiększone będą odstępy. W przypadku klas VIII po bokach i na końcu grupy uczniów, zachowując odstępy.

             Dzieci będą powitane przez Dyrektora Szkoły i Wychowawców, po czym Wychowawcy pojedynczo rozdają świadectwa. Po otrzymaniu świadectwa uczeń wychodzi boczną bramką, do której prowadzi chodnik wzdłuż ogródków w stronę ul Nawojki.

            Następnie ustawia się kolejna klasa. I j.w.

            DESZCZ:

            Uczniowie klas III wchodzą głównym wejściem (przez przedsionek) i udają się na hol główny na parterze, gdzie zasiadają na przygotowanych krzesełkach, zachowując odstęp min.1,5m. Rodzice mogą ustawić się po bokach i na końcu, zachowując odstępy. Dzieci będą powitane przez Dyrektora Szkoły i Wychowawców, po czym Wychowawcy pojedynczo rozdają świadectwa, po otrzymaniu świadectwa uczeń udaje się w kierunku wyjścia przy sali gimnastycznej i opuszcza szkołę i jej teren.

            Uczniowie klas VIII wchodzą bocznym wejściem od parkingu i udają się na hol główny na parterze, gdzie zasiadają na przygotowanych krzesełkach, zachowując odstęp min.1,5m.  Rodzice mogą ustawić się po bokach i na końcu zachowując odstęp.

            Uczniowie będą powitani przez Dyrektora Szkoły i Wychowawców, po czym Wychowawcy pojedynczo rozdadzą świadectwa, po otrzymaniu świadectwa uczeń udaję się w kierunku wyjścia przy sali gimnastycznej i opuszcza szkołę i jej teren.

            POZOSTAŁE KLASY:

            odbiór świadectw przez chętnych uczniów z zachowaniem reżimu sanitarnego (odstęp min.1,5 m. maseczki w budynku), wychowawcy klas wraz z pedagogami specjalnymi w trzech miejscach szkoły (przedsionek, wejście boczne i wejście od strony sali gimnastycznej) będą pojedynczo wydawać świadectwa, dyplomy, nagrody laureatom i finalistom itp.

            Wg harmonogramu:

            godziny

            przedsionek

            Wejście boczne

            Od strony sali gimnastycznej

            11-11.30

            1a przedsionek

            4a wejście boczne

            6a

            11.30-12.00

            1b przedsionek

            4b wejście boczne

            6b od sali gimnastycznej

            12.00-12.30

            1c przedsionek

            5a wejście boczne

            6c od sali gimnastycznej

            12.30- 13.00

            2a przedsionek

            5b wejście boczne

            6d od sali gimnastycznej

            13.00-13.30

            2b przedsionek

            7a wejście boczne

            7b od sali gimnastycznej

            13.30-14.00

             

            7c wejście boczne

             

             

            Uczniowie, który nie odbiorą świadectw w tym dniu, będą mogli to uczynić 29.06 do 3.07 w godzinach pracy sekretariatu tj.7-15, zgodnie z zasadami wejścia na teren szkoły, czyli tylko do przedsionka i powiadomienie pracownika sekretariatu domofonem.

             

             

            Z poważaniem, Magdalena Mazur

             

          • 23 czerwca mamy DZIEŃ TATY

          • Tata to także często nasze pierwsze Słowo, obok Mamy jest Ważną Osobą (wiemy, że Mama jest Naj, Naj Ważniejsza, ale Tata to Tata). Także Tatę powinniśmy wspierać dobrym słowem, ciepłem, poświęcić Mu czas, pomóc i choć świat jest bezpieczniejszy jak Tata nas przytula to my też Go przytulmy (oczywiście Córeczkom jest łatwiej, ale i Synkowie mogą to zrobić).

            Wszystkim Naszym Drogim Tatom z okazji Ich Święta (i także na pozostałe dni w roku) wszystkiego NAJLEPSZEGO! 

            Dziękuję, że znosiłeś to,
            czego nie sposób było znieść,
            że robiłeś coś z niczego,
            że dawałeś, mając puste kieszenie,
            że wybaczałeś, choć nie chciałam przepraszać,
            że kochałeś gdy kochać się nie dawało,
            że mnie wychowałeś,
            Że też Ci się to udało. 
            TATO

            Przygotuj dla Taty, prezent wykonany własnoręcznie, ponieważ trudno ręcznie wykonać Ferrari SF90 Stradale, lub Aston Martina V12 Vantage S, czy choćby Bugatti Chiron, BMW M5, Jeep Wrangler, ewentualnie motocykl KawasakiH2R, lub choćby wiertarki, wkrętarki,  noże, nożyczki, piły, pilniki, rury wydechowe itp., przygotuj Tacie rysunek takiego samochodu lub motocykla, zbuduj model z papieru, a może Tata lubi kwiaty, no to kłania się Origami. 
            Po prostu nie kupuj a zrób samodzielnie!

            Jeśli brakuje Wam kolorowych kartek, to można je przygotować samodzielnie, kredki ołówkowe w dłoń i do roboty (nie polecam kredek pastelowych, ani suchych ani tłustych - będą brudzić ręce, a nakładanie koloru farbami pomarszczy papier). To znaczy można użyć farb - najlepiej akwarelowych. Można nanieść kolor gąbką. Jak kartka trochę  podeschnie to przełóżcie kartkami (z przeczytanej gazety) i przyłóżcie czymś ciężkim, np. książkami. Na drugi dzień kartki nie powinny być pomarszczone.

            https://www.youtube.com/watch?v=VpRG5MWkNPQ

            MWK

          • Pierwszy dzień Egzaminu Ósmoklasisty

          • Język polski...

            "Było Quo vadis i artysta. Przemówienie czy warto czytać i opowiadanie, że spotkaliśmy bohatera lektury i czegoś nas nauczył #egzaminósmoklasisty"

            Czy pierwszy dzień egzaminu był trudny czy łatwy, myślę, że najtrudniejszy jest okres, w którym uczniowie zdają egzamin, to zdalna nauka i przygotowywanie się do tak ważnego wydarzenia, wydarzenia, którego wynik decyduje o dalszej drodze kształcenia.

            Egzamin w specjalnym reżimie sanitarnym, m.in.:

            w wytycznych zapisano, że na egzamin może przyjść tylko osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną; dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły.

            W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

            Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą, jeśli ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.

            Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający mają zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mieć zakryte usta i nos.

            W takiej formie - trzy dni, trzy egzaminy - egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony tylko do 2021 r. W 2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni - uczniowie będą zdawali także z przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii).

            Życzymy powodzenia na matmie i angliku (j. obcym) - nie dziękujcie!

            MWK

             

          • 3 czerwca Dzień Dobrej Oceny

          • To kolejne nietypowe święto w kalendarzu. Na 3 czerwca przypada Dzień Dobrej Oceny.

            Choć ocenianie kojarzy się ze szkołą, uczniowie - czy studenci - nie są przecież jedyną grupą, która otrzymuje oceny.

            Ocenić można każdego - oceniamy innych przy każdej okazjii - fryzjera, kasjerkę, pracownika, dziennikarza, a nawet rząd. Nas też oceniają.

            Zróbmy więc wszystko, by zasłużyć na jak najlepsze noty, a jednocześnie bądźmy sprawiedliwi przy ocenianiu innych!

            My nauczyciele chcelibyśmy stawiać Wam jak najlepsze oceny, więc pomóżcie nam!

            MWK

             

          • 3 czerwca Dzień Savoir-Vivre

          • Savoir-vivre jak podaje Wikipedia - (fr. savoir – wiedzieć, vivre – żyć; „znajomość życia”) – ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności funkcjonujących w danej grupie.

            Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir znaczy wiedzieć, vivre znaczy żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Ten splot słów można rozumieć jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności oraz jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.

            Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim:

            • zachowania się w szczególnych sytuacjach,
            • form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach),
            • komunikacji (także telefonicznej i internetowej),
            • nakrywania i podawania do stołu, sposobów spożywania posiłków,
            • wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru (dress code).

            Savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo, a więc znacząco różni się w zależności od regionu świata. Znajomość międzykulturowych zasad określana jest mianem cross-cultural savoir-vivre.

            Znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka.

            Święto po raz pierwszy obchodzone w 2016 roku, mające na celu propagowanie grzeczności obyczajowej jako elementu kultury społecznej.

            Dzień Savoir-Vivre ustanowiony został z inicjatywy Akademii Montemarco na dzień przed rocznicą wolnych wyborów 1989 r., aby symbolicznie uczcić zmiany w Polsce.

            Data 3. czerwca jest również nieprzypadkowa z dwóch innych powodów. Tego dnia obchodzone jest święto Dobrej Oceny, a cyfra 3 jest wyjątkowa i magiczna. Jako, że dzieci i młodzież są głównymi adresatami oferty szkoleniowej Akademii Montemarco, trzeci dzień po Święcie “Dzień Dziecka” ma symbolizować trzeci okres w rozwoju człowieka (dojrzałość) i jego dobre skutki zgodnie z zasadą “czym skorupka za młodu nasiąknie”.

             MWK

          • Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji oraz letni wypoczynek

          • Organizacja_roku_szkolnego_i_wypoczynek.pdf

            W poniedziałek, 1 czerwca odbyła się konferencja prasowa, na której minister Dariusz Piontkowski przedstawił najważniejsze kwestie dotyczące organizacji roku szkolnego 2019/2020 oraz letniego wypoczynku. Szef MEN wskazał, że 1 czerwca rozpoczyna się kolejny etap stopniowego przywracania pracy szkół i placówek oświatowych. Zapowiedział jednocześnie przedłużenie do 26 czerwca br. kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

            Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji

            Podczas konferencji Minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że 1 czerwca rozpoczyna się kolejny etap stopniowego przywracania pracy szkół i placówek oświatowych.

            – Od dziś uruchomiliśmy konsultacje dla wszystkich dzieci w szkołach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że części zajęć nie można przeprowadzić bez zajęć praktycznych czy spotkań z wychowawcą – mówił szef MEN.

            Minister edukacji zaznaczył jednocześnie, że od 1 czerwca możliwe jest organizowanie:

            • konsultacji z nauczycielami w szkołach dla wszystkich uczniów,
            • zajęć praktycznych dla uczniów III klas branżowej szkoły I stopnia,
            • zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy pojazdem silnikowym dla uczniów III klas technikum,
            • praktyk zawodowych u pracodawców dla uczniów wszystkich klas technikum.

            Minister Dariusz Piontkowski przypomniał także o zbliżających się egzaminach, które dla maturzystów rozpoczynają się już 8 czerwca, a dla uczniów klas VIII – 16 czerwca.

            Szef MEN zapowiedział ponadto, że nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, którą wprowadzono 25 marca br., zostanie przedłużona do 26 czerwca. Przypomnijmy, że o sposobie realizacji zdalnej nauki decyduje dyrektor szkoły lub placówki, przy współpracy z nauczycielami i po uwzględnieniu możliwości uczniów i rodziców.

            Jednym z narzędzi do wykorzystania podczas zdalnej nauki może być platforma epodreczniki.pl, na której znajdują się bezpłatne, zgodne z podstawa programową materiały dydaktyczne do kształcenia on-line.  

            Organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży

            Podczas konferencji minister Dariusz Piontkowski przedstawił liczbę zgłoszeń wypoczynku, jaka napłynęła do bazy wypoczynek.men.gov.pl. Podkreślił, że liczby te znacznie odbiegają od danych za ubiegły rok.

            Zgłoszenia organizatorów wypoczynku w bazie wypoczynek.men.gov.pl:

            • 1 154 – liczba zgłoszeń w bazie,
            • 617 – liczba zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty.

            Prawie 25 tys. uczniów (24 476) planuje wyjechać w tym roku na zorganizowany wypoczynek:

            • krajowy – 17 063,
            • półkolonie – 5 339,
            • wyjazdy zagraniczne – 2 074.

            Minister edukacji zaznaczył, że z budżetu państwa prawie 28 mln zł zostanie przeznaczonych na finansowanie lub dofinansowywanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży w ramach konkursów organizowanych przez kuratorów oświaty.

            W pierwszej kolejności z takiego wypoczynku skorzystają m.in. dzieci objęte pieczą zastępczą, pochodzące z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych, z zaburzeniami somatycznymi potwierdzonymi zaświadczeniem lekarskim i zamieszkujące w środowisku ekologicznie zagrożonym.

            Bezpieczny wypoczynek – wytyczne GIS, MZ i MEN

            Minister Dariusz Piontkowski przypomniał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowały szczegółowe wytyczne sanitarne dla organizatorów wypoczynku dzieci oraz młodzieży.

            – Opublikowaliśmy informacje o tym, jak wypoczynek w okresie epidemii powinien być zarządzany. Musi być on przede wszystkim bezpieczny. Mamy wytyczne, które powinny spełnić organizacje, które będą organizowały wyjazdy – mówił minister edukacji.

            Wytyczne te regulują m.in. liczbę uczestników wypoczynku, organizację odwiedzin i przebywanie osób z zewnątrz, postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia.

            Dokument zawiera także porady i wskazówki dla rodziców wysyłających dzieci na letni wypoczynek. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać przede wszystkim o to, aby dzieci udające się wypoczynek były zdrowe, bez objawów infekcji lub choroby zakaźne.

            Szczegółowe wytyczne sanitarne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku znajdują się na stronie MEN https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-wytyczne-men-gis-i-mz.

            Życzenia z okazji Dnia Dziecka

            Podczas konferencji minister Dariusz Piontkowski złożył dzieciom życzenia z okazji ich święta.

            – W tym wyjątkowym dniu życzę wam radości, uśmiechu oraz spełnienia marzeń – mówił szef MEN. Podkreślił także dzieci zawsze powinna otaczać miłość, troska i opieka najbliższych.


            Departament Informacji i Promocji

            Ministerstwo Edukacji Narodowej

          • Koronawirus. Media społecznościowe odpowiadają RPO, jak walczą z pseudoporadami w sieci

          • Data: 

            2020-05-13

            • Główne platformy społecznościowe podjęły wiele działań dla przeciwdziałania fake newsom w sieci o tym, jak leczyć koronawirusa
            • Wystąpił o to Rzecznik Praw Obywatelskich, zaniepokojony tym szkodliwością tych pseudporad

            Na konieczność przeciwdziałania pseudoporadom ws. leczenia koronawirusa, które są rozpowszechniane w sieci, wskazywała Naczelna Rada Lekarska. Samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów stara się powstrzymać to wysoce szkodliwe zjawisko

            NRL podziękowała też za  inicjatywę RPO w tej sprawie. Rzecznik spytał bowiem o nią główne platformy społecznościowe: Twittera, Google’a Poland, Facebooka czy Wykop.pl. Przychodzą już pierwsze odpowiedzi.

            Odpowiedź portalu Twitter

            Twitter wskazał szereg działań. Po pierwsze, umieszczaniem specjalnych interaktywnych komunikatów, promuje informacje z rzetelnych, rządowych źródeł (m.in. strony WHO, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Cyfryzacji). Jest to tzw. „surfacing” czyli umieszczanie komunikatu na górze lub na środku strony, tak by była to pierwsza informacja, którą przeczyta użytkownik.

            Po drugie, zaktualizowano politykę portalu pod kątem walki z nieprawdziwymi informacjami o koronawirusie i sposobach leczenia. Moderacja na portalu odbywa się głównie automatycznie, z wykorzystaniem stale uczących się algorytmów.

            Dezinformacja o koronawirusie nie jest niestety tak łatwa do wychwycenia, jak np. mowa nienawiści, ponieważ programy muszą nauczyć się kolejnych nowych zwrotów, które należy weryfikować. Twitter wskazał jednak kilka sfer, gdzie dokonano zmian, m.in. rozszerzono definicję szkody, aby uwzględnić takie treści, które są sprzeczne z wytycznymi z wiarygodnych źródeł globalnych i lokalnych informacji na temat zdrowia publicznego.

            Treści, które mogą zostać usunięte to, np.

            • zaprzeczanie udowodnionym faktom naukowym na temat wirusa (w szczególności możliwości zakażenia)
            • opisywanie szkodliwych i nieefektywnych metod leczenia/profilaktyki
            • podszywanie się pod urzędników państwowych by rozprzestrzeniać niepotwierdzone informacje o koronawirusie (zazwyczaj działania takie są podejmowane, aby szerzyć panikę w celach komercyjnych)
            • niepotwierdzone zarzuty dotyczące koronawirusa i działań podejmowanych w związku z nim, które mogą potencjalnie zachęcać ludzi do niszczenia np. masztów 5G, lub powodować powszechną panikę i niepokoje społeczne.

            Twitter zmienił również politykę reklamową - tak aby ułatwić promowanie działań rządu i organizacji ochrony zdrowia, a jednocześnie uniemożliwić wykorzystywanie kryzysu w celach komercyjnych. Ponadto współpracuje z wieloma partnerami w związku z kampaniami informacyjnymi, takimi jak #WashYourHands czy #AdsForGood.

            Odpowiedź Facebooka

            Podzielamy troskę o konieczność rozpowszechniania sprawdzonych wiadomości w przestrzeni publicznej. Pragnę jednocześnie podkreślić, że walka z dezinformacją oraz dostęp do rzetelnych źródeł na naszych platformach zawsze były dla firmy Facebook priorytetem – napisał Jakub Turowski z Facebooka.

            Teraz, w czasie pandemii COVID-19, dokładamy jeszcze większych starań, aby nasza platforma była wykorzystana do przekazywania wiarygodnych informacji na temat koronawirusa.

            Zapewnienie wszystkim użytkownikom dostępu do rzetelnych informacji i usuwanie szkodliwych treści 

            Dzięki postom edukacyjnym wyświetlanym na Facebooku i Instagramie oraz dzięki Centrum informacji o koronawirusie (COVID-19)1 udało nam się przekierować ponad dwa miliardy ludzi do zasobów informacyjnych WHO oraz innych instytucji zdrowia publicznego – w Polsce kierujemy użytkowników bezpośrednio do strony Ministerstwa Zdrowia. Wspomniane Centrum informacji o koronawirusie (COVID-19) to miejsce, w którym użytkownicy mogą uzyskać dostęp do najnowszych informacji, przydatnych materiałów i porad, pomagających chronić ich zdrowie oraz zapewnić wsparcie ich rodzinom i lokalnym społecznościom. Odnośnik do Centrum użytkownicy Facebooka mogą znaleźć na szczycie Aktualności. Na bieżąco przekazujemy informacje od krajowych i światowych instytucji  i organizacji odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia  i Ministerstwo Zdrowia, a także publikujemy pomocne artykuły, filmy i posty na temat dystansowania społecznego i zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19. Użytkownicy mogą również rozpocząć obserwowanie Centrum informacji o koronawirusie (COVID-19), aby otrzymywać bezpośrednio  w swoich Aktualnościach informacje publikowane przez instytucje odpowiedzialne za opiekę zdrowotną. 

            Walka z dezinformacją oraz dostarczanie wiarygodnych informacji na temat koronawirusa

            Od początku marca Facebook rozszerzył również program współpracy z zewnętrznymi weryfikatorami informacji o 12 nowych krajów. Obecnie współpracujemy z ponad 60 organizacjami weryfikującymi informacje w ponad 50 językach. W Polsce współpracujemy ze stowarzyszeniem Demagog oraz  z Agence France Presse (AFP). W ramach naszych działań, mających na celu walkę z dezinformacją na temat COVID-19, usuwamy fałszywe treści, które stanowią zagrożenie dla ludzi. 

            Zaczęliśmy również usuwać treści zawierające fałszywe stwierdzenia i treści oparte na teoriach spiskowych, które w ocenie wiodących światowych organizacji zdrowia lub instytucji państwowych mogą wyrządzić krzywdę osobom, które w nie uwierzą. Działania podejmowane przez nas są rozszerzeniem obecnie obowiązujących zasad, w myśl których usuwamy treści stanowiące zagrożenie dla zdrowia – usunęliśmy już setki tysięcy takich szkodliwych treści z naszej platformy. 

            W przypadku innych, nieprawdziwych treści, które nie stanowiły jednak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia, Facebook dołączał do nich ostrzeżenia na temat wątpliwej wiarygodności oraz faktyczny kontekst. W marcu takie ostrzeżenia zostały dołączone do ponad 40 milionów wpisów na temat COVID-19 na podstawie ponad 4 tysięcy artykułów sprawdzonych przez niezależnych weryfikatorów. 95% osób, które zobaczyło ostrzeżenia nie otworzyło oryginalnej treści. Aby wesprzeć fact-checkerów w ich pracy w związku z COVID-19, współpracujemy z The International Fact-Checking Network (IFCN) i uruchomiliśmy program wsparcia finansowego o wartości miliona dolarów, aby zwiększyć skuteczność ich działań w tym obszarze. 

            W ramach naszych nieustających wysiłków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i zapewnienia wszystkim dostępu do rzetelnych informacji na temat koronawirusa, stale weryfikujemy nasze zasady dotyczących reklam produktów związanych z COVID-19. W ciągu ostatnich kilku tygodni wprowadziliśmy zmiany, aby chronić ludzi przed tymi, którzy próbują wykorzystać obecną sytuację  w celu uzyskania korzyści finansowych.

            Pod koniec lutego wprowadziliśmy zmiany do naszych zasad dotyczących reklam w zakresie kontrowersyjnych treści, które następnie rozszerzyliśmy o tymczasowy zakaz zamieszczania wszelkich reklam i ofert handlowych promujących medyczne maski na twarz, inne maski przypominające medyczne maski na twarz, środki dezynfekujące do rąk, chusteczki do dezynfekcji powierzchni oraz zestawy testowe COVID-19. W przypadku wszystkich innych materiałów medycznych lub produktów związanych z COVID-19 zabronimy reklam, które gwarantują zapobieganie wirusowi lub stwarzają poczucie pilności (np. poprzez sugerowanie ograniczonej podaży). Nasze zespoły bardzo dokładnie monitorują sytuację związaną z epidemią COVID-19, aby ewentualnie wprowadzać niezbędne aktualizacje naszych zasad, gdyby ktoś próbował wykorzystać obecną sytuację zdrowia publicznego. Zintensyfikowaliśmy nasze prace, aby podejmować bardziej agresywne działania wobec podmiotów podejmujących ciągłe próby publikowania tego typu treści. 

            Dodatkowo edukujemy użytkowników Facebooka w zakresie rozpoznawania fałszywych informacji oraz przeciwdziałania rozpowszechnianiu takich treści.

            Dwie kluczowe inicjatywy prowadzone w Polsce

            Pod koniec kwietnia uruchomiliśmy w Polsce kampanię online mającą na celu zwiększenie wiedzy Polaków w kontekście świadomego odbioru mediów oraz rozpoznawania fałszywych informacji. Kampanię będziemy prowadzili na naszej stronie na Facebooku (Facebook app). Będzie ona skierowana do szerokiej grupy dorosłych Polaków. 

            W drugim tygodniu kwietnia przeprowadziliśmy, wraz ze stowarzyszeniem Demagog, szkolenie dla administratorów grup na Facebooku. Celem spotkania była edukacja w zakresie tego, dlaczego zgłaszać fałszywe informacje i jak można to zrobić – tak aby administratorzy wiedzieli, jak zgłaszać takie treści oraz aby edukowali członków swoich grup w zakresie przeciwdziałania rozpowszechnianiu fałszywych informacji (m.in. poprzez nieprzekazywanie treści co do wiarygodności których nie jesteśmy pewni). 

            Podejmujemy działania także w innych naszych aplikacjach:

            • Na Messenger i na WhatsApp łączymy rządowe instytucje i agencje zdrowia Organizacji Narodów Zjednoczonych z programistami, którzy pomagają w jak najskuteczniejszym korzystaniu z tych aplikacji (np. budowa botów), celem przekazywania najbardziej aktualnych informacji i przyspieszenia czasu koniecznego na udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W Polsce taka współpraca ma miejsce z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
            • Na WhatsApp użytkownicy mogą otrzymywać codzienny raport z informacjami na temat liczby przypadków COVID-19 w postaci alertu zdrowotnego WHO na WhatsApp, który zawiera także wskazówki, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, a także odpowiedzi na często zadawane pytania, które użytkownicy mogą łatwo wysyłać do przyjaciół i rodziny. 

            Odpowiedź Wykop.pl 

            Aby ustrzec Internautów przed szeregiem fałszywych informacji krążących w Sieci, a które mogłyby okazać się dla nich wysoce niebezpieczne, opublikowaliśmy na łamach senwisu komunikaty, w których zwracamy uwagę na problem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji za pomocą Internetu  - odpisał Michał Białek, członek zarządu Wykop Sp. z o. o. 

            W komunikatach zachęcamy również, aby wiedzę na temat sytuacji związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2 czerpano ze sprawdzonych, oficjalnych źródeł. Stosowny komunikat wyświetlany jest przy każdej treści dotyczącej pandemii. 

            Warto jednak podkreślić, że działania informacyjne to nie jedyna aktywność podejmowana przez naszą firmę w celu ograniczenia dezinformacji oraz prostowania nieprawdziwych informacji. Warto nadmienić, że znaczna część społeczności skupiona wokół Wykop.pl to bardzo świadomi użytkownicy Internetu, posiadający swój własny sposób komunikacji i szczególną wrażliwość na jakość zawartości serwisu.

            Dlatego, już od lat, wyposażamy serwis w łatwy w obsłudze, intuicyjny system zgłoszeń. Jest to funkcjonalność, która umożliwia naszym użytkownikom szybką i sprawną komunikację z zespołem moderacyjnym, odpowiadającym za usuwanie z senwisu nieodpowiednich treści, w tym również tych stanowiących informację nieprawdziwą. Biorąc bowiem pod uwagę ilość treści publikowaną przez użytkowników Wykop.pl, takie narzędzie jest niezbędne, aby wspierać pracę nad jakością pojawiających się w senwisie treści. 

            Dzięki systemowi zgłoszeń oraz zaangażowaniu w taki proces użytkowników serwisu, nasza reakcja na naruszenia regulaminu jest o wiele szybsza, a przy tym również i zdecydowana. Artykuły oraz posty zawierające zmanipulowane informacje są możliwie szybko usuwane z serwisu, a ich autorzy blokowani. Dodatkowo monitorujemy również serwisy zajmujące się rozpowszechnianiem fałszywych informacji - publikowanie takich domen, a także ich rozpowszechnianie jest blokowane w serwisie Wykop.pl. 

            Warto również wspomnieć, że w ciągu ostatniego roku podwoiliśmy liczbę osób zatrudnionych w zespole zajmującym się moderowaniem oraz usuwaniem treści. Pozwoliło to dodatkowo zminimalizować czas reakcji na zgłoszenia użytkowników - treści naruszające regulamin serwisu, w tym również artykuły rozpowszechniające informacje nieprawdziwe, usuwane są możliwie jak najszybciej. 

            Ponadto aktywnie współpracujemy z NASK Dyżurnet.pl oraz podejmujemy szereg innych działań, mających na celu zapobieganie oraz zwalczanie szkodliwych treści, w tym również zapobieganie rozprzestrzeniania się fałszywych informacji za pomocą serwisu Wykop.pl. 

            Wśród prowadzonych działań należy wymienić chociażby system moderacji automatycznej realizowany przez zespół programistów Wykop.pl. System opiera się na mechanizmach uczenia maszynowego i jego celem jest natychmiastowe wykrywanie i usuwanie treści, które łamią regulamin lub zawierają treści nieprawdziwe bądź obraźiiwe. 

            W ostatnich miesiącach, wspólnie z NASK, zaplanowaliśmy i opisaliśmy projekt, który swoim zakresem wykracza poza portal Wykop.pl i którego celem jest identyfikacja fake news w dowolnym miejscu w Internecie. Projekt zakłada wykorzystanie analizy tekstu, obrazu, video oraz ruchu sieciowego w połączeniu z weryfikacją społecznościową treści (system zgłoszeń Wykop.pl), które w efekcie pozwolą na określenie stopnia prawdopodobieństwa, że dana treść, z którą mamy do czynienia, jest nieprawdziwa. W ramach projektu ubiegamy się o grant z NCBiR (Szybka Ścieżka), aby móc go z powodzeniem sfinansować.

            VII.564.50.2020

            Dostęp: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/koronawirus-odpowiedzi-dla-rpo-w-sprawie-pseudoporad-w-sieci

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 im. Janusza Korczaka
      • 12 633 37 11 sekretariat w. 11 12 633 37 11 faks w. 14 +48 660 637 501
      • 30-079 Kraków, al. Kijowska 3 30-079 Kraków Poland
      • Dyrektor - Magdalena Mazur sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11
      • Wicedyrektor - Krzysztof Wiatr sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11 w. 13
      • NABYWCA usług, rzeczy itd.: Gmina Miejska Kraków Plac Wszystkich Świętych 3-4 31-004 Kraków NIP 6761013717 REGON 351554353 ODBIORCA: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 al. Kijowska 3 30-079 Kraków.
      • 69 1020 2892 0000 5202 0015 5770
      • w zakładce O SZKOLE/GODZINY PRACY https://sp12krakow.edupage.org/a/godziny-pracy
      • https://www.bip.krakow.pl/?bip_id=584&dok=struktura
      • 12 633 37 11 kuchnia w. 10 psycholog w. 18 pedagog w. 20 biblioteka w. 21 świetlica w. 22
    • Logowanie