Internet nie jest zły! Internet jest przestrzenią wirtualną wypełnianą przez ludzi, przez nas i to my możemy kształtować/budować Internet przyjazny i bezpieczny.
Na poczatek garść informacji podstwowych o DBI
Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce, Dzień Bezpiecznego Internetu był dotychczas (luty 2021) obchodzony piętnastokrotnie. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Chodzi głównie o to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej pod nazwą Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w Polsce.
Czym jest Safer Internet?
Polskie Centrum Programu Safer Internet
Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet, a obecnie funkcjonuje w ramach programu Connecting Europe Facility. Tworzą je państwowy instytut badawczy NASK (koordynator PCPSI) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. Partnerem większości realizowanych przez Centrum projektów jest Fundacja Orange.
W ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet realizowane są 3 projekty:
Saferinternet.pl - projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.
Projekt realizowany przez FDDS i NASK we współpracy z Fundacją Orange.
Więcej informacji: www.saferinternet.pl
Warto "zaglądnąć" na strony Safer Internet.
Można tam zapoznać się z materiałami edukacyjnymi taki jak:
- materiały multimedialne to filmy w ramach akcji Safer Internet;
- kursy e-learning'owe dla dzieci, módzieży, rodziców i nauczycieli;
- scenariusze zajęć poświęconych bezpieczeństwu w sieci
- poradniki i broszury;
- podcasty i audiobooki
- projekt SELMA - kompetencje społeczne i emocjonalne przeciw krzywdzeniu (tłumaczenie z jęz. ang.: Social and Emotional Learning for Mutual Awareness) to europejski projekt edukacyjny, który porusza problem mowy nienawiści i hejtu online poprzez rozwijanie i zwiększanie świadomości, tolerancji i szacunku. Adresowany jest do młodzieży w wieku 11-16 lat.
Projektami edukacyjnymi, między innymi:
Necio.pl to portal edukacyjny dla przedszkolaków oraz ich rodziców i nauczycieli, którego misją jest wprowadzenie najmłodszych w świat bezpiecznego internetu. Zawiera on mnóstwo, dedykowanych specjalnie dzieciom, gier, piosenek oraz animacji. Rodzice znajdą u nas rady dotyczące zapewnienia małemu surferowi bezpieczeństwa w sieci. Nauczycielom proponujemy zaś gotowe scenariusze zajęć dla ich podopiecznych. Zarówno pod względem zawartości treściowej, jak i oprawy graficznej, wszystkie elementy strony Necio.pl opracowane zostały tak, by w sposób zrozumiały i atrakcyjny przekazywać treści związane z pojęciem edukacji medialnej.
Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.
Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały edukacyjne.
Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim:
- edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie,
- promocję bezpiecznych zastosowań sieci,
- certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.
Uzupełnieniem działań serwisu jest coroczna akcja „Sieciaki na wakacjach”. To seria letnich pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange. Akcja ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę – jak reagować na zagrożenia w internecie oraz jak ich unikać. Sieciakowe pikniki odbywają się latem w miejscowościach w całej Polsce.
to projekt skierowany do młodych i współtworzony przez młodych na temat pozytywnego i kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa online. Składa się z bloga dygitalyouth.pl, profilu FB, papierowego magazynu, corocznego Digital Youth Forum oraz spotkań i warsztatów dla młodzieży. Więcej o fenomenach internetu na: www.digitalyouth.pl. Digital Youth tworzy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) w ramach programu Komisji Europejskiej „Łącząc Europę” (ang. „Connecting Europe Facility”). Głównym partnerem działań jest Fundacja Orange.
Safer Internet proponuje i prowadzi kampanie społeczne chodzi taka jak #bezpresji
Safer Internet publikuje także raporty o współczesnych dzieciach i młodzieży, które nie znają świata bez internetu. Jest to dla nich narzędzie takie samo, jakim dla starszych pokoleń były telefony stacjonarne, książki i trzepak, na którym spotykało się koleżanki i kolegów. Jednak to narzędzie poza wieloma plusami, ma również swoje negatywne strony.
Pomoc telefoniczna i online - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.
Telefony prowadzone są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).Więcej informacji: www.116111.pl oraz www.800100100.pl
Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.
Projekt realizowany przez NASK.Więcej informacji: www.dyzurnet.pl
NASK
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, który prowadzi działalność naukową i badawczo-wdrożeniową w dziedzinie bezpieczeństwa, niezawodności i efektywności sieci teleinformatycznych. NASK prowadzi rejestr domeny .PL, jest operatorem telekomunikacyjnym. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa internetu
Więcej informacji: www.nask.pl
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit, która od 1991 r. zajmuje się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Fundacja prowadzi ośrodki pomocy, programy profilaktyki krzywdzenia dzieci i organizuje specjalistyczne szkolenia dla profesjonalistów. Od 2004 r. Fundacja realizuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie.
Więcej informacji: www.fdds.pl