• Konkursy z okazji Światowego Dnia książki i Praw Autorskich

          • Drodzy Uczniowie, przypominamy o konkursach, które odbędą się w tym tygodniu:

            1) konkurs czytelniczy (znajomość faktów z powieści"Harry Potter i Kamień Filozoficzny") – test online (klasy 4-8), termin: 14 maja 2021 r.

            2) konkurs pięknego czytania (dwuminutowe nagranie czytania dowolnego fragmentu "Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" – klasy 1-8);

            ocenie podlegać będą:

            - wybór fragmentu,

            - dykcja, poprawna artykulacja, odpowiednia intonacja,

            - ciekawa głosowa interpretacja.

            Chętni uczniowie z klas 1-8 przesyłają do 12 maja 2021 r. nagranie audio lub video na adres: marianna.lukawska@sp12.eu

            3) konkurs ortograficzny (dyktando dla klas 3-8 pisane online lub stacjonarnie w szkole; termin: 13 maja 2021 r.)

            4) konkurs na okładkę do nowego wydania Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego (uczniowie klas 1-8 zdjęcie pracy lub skan pracy wykonanej ręcznie przesyłają do 14 maja 2021 r. na adres: krzysztof.wiatr@sp12.eu)

            metryczka do zdjęcia z okładką: metryczka.docx​​​​​​​

          • Światowy Dzień Hasła

          • Sprawdzanie siły hasłaW czwartek, 6 maja, przypada Światowy Dzień Hasła.

            To dobra okazja, by zastanowić się, czy hasła, z których korzystamy nawet kilka razy dziennie, są mocne i czy na pewno gwarantują nam bezpieczeństwo w sieci.Haseł używamy do zalogowania się na Facebooka, Twittera, na skrzynkę mailową, by uruchomić komputer, na stronach sklepów internetowych i w wielu innych miejscach. Dlatego tak ważne jest, by było ono bezpieczne, nieprzewidywalne, by nikt nie mógł go złamać.Jak zatem stworzyć mocne i bezpieczne hasło, które w dodatku damy radę zapamiętać? Zobacz w galerii kilka wskazówek, jak stworzyć dobre hasło.

            Tworzenie silnego hasła i zwiększanie bezpieczeństwa konta!

            Krok 1. Tworząc silne hasło pomagasz:

            • chronić Twoje dane osobowe;
            • chronić Twoje e-maile, pliki i inne treści;
            • zabezpieczać Twoje konto przed dostępem innych osób.

            Wymagania dotyczące hasłaUtwórz hasło złożone z co najmniej 12 znaków. Może to być dowolna kombinacja liter, cyfr i symboli (znaków ASCII). Znaki diakrytyczne ani litery ze znakami diakrytycznymi nie są obsługiwane.

            Nie możesz używać hasła, które:-. jest wyjątkowo słabe, np. „hasło123”;-. było używane wcześniej na Twoim koncie;-. zaczyna się lub kończy spacją.

            Wskazówki dotyczące dobrego hasła:silne hasło może być łatwe do zapamiętania dla Ciebie, ale musi być prawie niemożliwe do odgadnięcia przez inną osobę.

            Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać dobre hasło, a następnie zastosuj te wskazówki, tworząc hasło do swojego konta.

            Długie hasła są silniejsze, więc utwórz hasło, które będzie miało co najmniej 12 znaków.

            Poniższe wskazówki pomogą Ci tworzyć dłuższe hasła, które łatwiej zapamiętasz.

            Przykładowe rzeczy, których możesz użyć:

            • tekst piosenki lub wiersza;
            • ważny cytat z filmu lub przemowy;
            • fragment książki;
            • ciąg słów, który ma dla Ciebie znaczenie;
            • skrót: utwórz hasło z pierwszych liter kolejnych słów w zdaniu.

            Unikaj haseł możliwych do odgadnięcia przez:

            • osoby, które znasz;osoby,
            • które mają dostęp do Twoich podstawowych danych (np. Twojego profilu w mediach społecznościowych).

            DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOICH HASEŁ!

            Jeśli musisz zapisać swoje hasło, nie zostawiaj go przy komputerze ani na biurku. Zadbaj o to, by wszystkie spisane hasła były przechowywane w nikomu nieznanym bądź zabezpieczonym miejscu.

            Link do strony poświęconej dobrym , silnym hasłom (serwis zabezpieczony szyfrowaną wersją protokołu http)

            https://www.goodpassword.info/co_to_jest_haslo.php

            Zawiera informacje:

            • co to jest hasło?
            • Jak tworzyć hasło?
            • Modyfikacje hasła.
            • Siła hasła.
            • Łamanie haseł. (to podstawowe informacje dotyczące zabezpieczenia swojego hasłą przed utratą)
            • Genarator haseł
            • Sprawdzanie siły hasła.
            • Porady

            mwk

             

            10 złych haseł - nie stosuj ich nigdy!

          • Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - konkurs plastyczny

          •  

            6 maja został ustanowiony przez Komisje Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyznaczenie tej daty jest sposobem zwrócenia uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach. Z jednej strony ma na celu uwrażliwienie decydentów i opinii publicznej na problemy związane z bezpieczeństwem na drogach, a z drugiej – zmianę zachowań ich użytkowników, tak aby transport stał się bezpieczny i dostępny dla wszystkich.

            Powinniśmy zatem w tym dniu przypominać użytkownikom dróg, również dzieciom i młodzieży, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla nas wszystkich, bo wszyscy mamy na nie wpływ uczestnicząc w ruchu drogowym jako piesi oraz kierujący pojazdami. 

            W ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w całej Europie prowadzone są akcje uświadamiające, a także festyny, konferencje i pokazy.

            Europejski Dzień BRD to bardzo dobra okazja do przypomnienia w szkole zagadnień związanych z promocją bezpieczeństwa ruchu drogowego.

            Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wpisuje się w ramy Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ, który w tym roku trwa od 6 do 12 maja.

            W ramach szerzenia dobrych praktyk w ruchu drogowym przypominamy za Krajową Radą BRD:

            Dzień ten jest kolejną okazją, by informować, edukować i przypominać uczestnikom ruchu drogowego, że przestrzeganie przepisów, uprzejmość i cierpliwość, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwo na drodze!

             

            UDZIELAJ PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU!

            Pamiętajmy, że wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. 

             

            Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – konkurs plastyczny

            konkurs_plastyczny_gitd.pdf - materiały informacyjne do pobrania

            mwk

             

          • Powrót do szkoły!

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie! 


            Priorytetem naszej szkoły jest, aby dzieci i młodzież mogli odbudować kontakty i relacje, a nie „nadrabiać zaległości". Nie uważamy, że teraz byłoby możliwe nadrabianie czegokolwiek. Przez ponad pół roku zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ciężko pracował,, pokonując rozmaite bariery (sprzętowe, mentalne, personalne). Zdobyliśmy nowe umiejętności. Teraz przyszedł czas, by popracować nad wzajemnymi kontaktami. Dajmy sobie czas na rozmowę o tym, co nas spotkało, czego doświadczyliśmy. O takich potrzebach mówią specjaliści (psychologowie, psychiatrzy). Chcemy Wszystkim pozwolić odpocząć od komputerów, laptopów, tablic multimedialnych i telefonów komórkowych. Po tak długim czasie w naszej ocenie ważniejszym jest danie Uczniom czasu na powrót do rzeczywistości i zwykłe ,,pobycie ze sobą" niż zasypywanie ich kolejnymi sprawdzianami, odpytywaniem itd. Ważne są relacje w poszczególnych zespołach klasowych, stąd też niektóre zespoły zostaną wzmocnione podczas wyjść specjalistami z zespołu psychologiczno­pedagogicznego (wychowawcy informują wicedyrektora do 14.05. o takich potrzebach). 
            Zespół psychologiczno-pedagogiczny w porozumieniu z zespołem wychowawców przygotowuje propozycje scenariuszy zajęć integrujących, gry, zabawy i informacje, gdzie można pozyskać ciekawe pomysły, tak by jak najlepiej przygotować się do powrotu do szkoły. 

            Magdalema Mazur

            Dyrektorka Szkoły

            Zarzadzenie_maj.pdf  w sprawie: nauczania stacjonarnego klas 1 - 3 oraz czasowego zawieszenia zajęć stacjonarnych w klasach 4 - 8 w związku z sytuacją epidemiologiczną 

          • Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki

          • Za Ministerstwem Edukacji i Nauki

             

            Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.

            Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wracamy do normalnej pracy szkół. Dzięki decyzji rządu stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej pracy będą wracały poszczególne szkoły i placówki. 

            Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej

            • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole. 

            Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.

            • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). 
            • Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.

            Podstawa prawna

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Rozporządzenie zgłoszone do publikacji w Dzienniku Ustaw). 

            Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r.

            Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji i Nauki

             

            Dostęp do rozporządzeń i wytycznych MEN

          • Święto Konstytucji 3 Maja - 230 rocznica uchwalenia

          • 2021 ROKIEM KONSTYTUCJI 3 MAJA

            W ramach cyklu "2021. To będzie dobry rok ?!?" dr hab. Filip Wolański, prof. UWr z Instytutu Historycznego pisze o Konstytucji 3 Maja, z okazji ustanowienia przez Sejm RP roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

            Konstytucja 3 maja jest jednym z symboli naszej niepodległości. Przez dziesięciolecia prawo do kultywowania pamięci o jej uchwaleniu świadczyło o kondycji polskiej państwowości. Rocznicę uchwalenia „Ustawy Rządowej” po raz pierwszy uroczyście obchodzono w 1792 r., w przededniu wojny z Rosją, w wyniku której doszło do drugiego rozbioru i zniesienia zmian ustrojowych. Święto państwowe w dniu 3 maja przywrócono w 1919 r. tuż po odzyskaniu niepodległości, a oficjalnie ponownie zniesiono w apogeum stalinizmu w 1951 r., ostatecznie powrócono do jego obchodzenia w 1990 r. Wspominanie Konstytucji było zakazane w okresie zaborów i marginalizowane w czasach PRL, ale w związku z nim tłumnie wychodzono na ulice, jak choćby w Krakowie w 1946 r. i w całym kraju pod szyldem Solidarności w latach 80.

            Dlaczego tak ważne okazało się uchwalenie Konstytucji, która jako akt normatywny przetrwała nieco ponad rok? Wydaje się, że chyba najważniejsza była nadzieja, jaką dało to wydarzenie pokoleniom Polaków. Nadzieja, że jesteśmy zdolni do wielkich dokonań, nie tylko na polach bitew, ale też tworząc prawo, które wyrastając z naszej tradycji inspiruje się myślą wspólną dla narodów dążących do wolności. Trzeba przecież pamiętać, że ojcowie „Ustawy Rządowej” Hugo Kołłątaj, Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki czy Scypion Piattoli czerpali z idei głoszonych przez myślicieli europejskiego oświecania. Konstytucję w chwili jej uchwalenia postrzegano, jako źródło modernizacji państwa w duchu epoki światła, o czym dobitnie świadczy fakt, że została przetłumaczona na wiele języków, przedrukowywały go w całości brytyjskie gazety, komentowała prasa holenderska, chwalił Thomas Jefferson. Trzeba pamiętać, że wśród polskich rozwiązań ustrojowych pojawił się monteskiuszowski trójpodział władzy, inspirowano się koncepcjami włoskiego myśliciela Gaetano Filangierego, procentowało wykształcenie i odwaga Kołłątaja. Mniejszą wagę przywiązywano i nadal się przywiązuje do okoliczności uchwalenia Konstytucji, które przypominały zamach stanu.

            Po kilku tygodniach potajemnych przygotowań uznano, że dobrą okazją do przeforsowania Ustawy Rządowej będzie przerwa w obradach sejmu związana za Świętami Wielkiej Nocy i wyjazd z Warszawy wielu posłów przeciwnych reformom. Rano 3 maja Zamek Królewski i Stare Miasto otoczyła Gwardia Piesza Koronna pod komendą Józefa Poniatowskiego. Na galerie sejmowa zwołano przychylnie do konstytucji usposobioną publiczność, w której przeważali młodzi mieszczanie. Obrady rozpoczęły się od przedstawienia raportów na temat sytuacji międzynarodowej, następnie przemówił król przekonując o konieczności przyspieszenia prac zmierzających do naprawy państwa. Odczytano konstytucję i rozpoczęła się dyskusja. Opór budził nie tylko sam projekt, ale równie tryb jego procedowania. Do historii przeszło zachowanie posła Jana Sucharzewskiego grożącego zabiciem syna jeśli dojdzie do głosowania, popierał go przywódca przeciwników reform Ksawery Branicki, późniejszy targowiczanin. Mimo, że opozycja była nieliczna impas w wielogodzinnej dyskusji przełamano dopiero popołudniu. Wtedy uniesioną dłoń zmęczonego króla, który chciał po raz czwarty zabrać głos, uznano z początek aktu przysięgi na Konstytucję, co spowodowało wezwanie zebranych do przyłączenia się do monarchy. Następnie w euforii posłowie i senatorowie wraz z publicznością opuścili salę obrad i z tłumem zebranym przed Zamkiem skierowali się do katedry św. Jana, na uroczyste nabożeństwo, co przedstawił na słynnym obrazie wiele lat później Jan Matejko.

            Akt uchwalenia Konstytucji 3 maja dokonał się na przekór tragicznemu położeniu, w jakim znajdowała się Rzeczypospolita u schyłku XVIII w. Wierzono, że zbiorowy wysiłek może doprowadzić do odrodzenia państwa. Ten trochę naiwny, oświeceniowy w swym optymizmie miraż okazał się impulsem dla kolejnych pokoleń Polaków i uczynił z „Ustawy Rządowej” jeden z najważniejszych mitów narodowych, który legł u fundamentów kilkakrotnie odradzającej się w XX w. Rzeczypospolitej.

            Dostęp: https://uni.wroc.pl/2021-rokiem-konstytucji-3-maja/

            Na stronie znajduje sę także wykład prof. Filipa Wolańskiego

             

            Obraz Jana Matejki

            Konstytucja 3 Maja 1791 roku – obraz Jana Matejki powstawał od stycznia do października 1891. W maju prace nad nim były jednak tak zaawansowane, iż możliwe było pokazanie płótna na jubileuszowej wystawie w Sukiennicach z okazji 100 rocznicy uchwalenia konstytucji.

            Obraz ma wymiary 247 × 446 cm. Znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

            Płótno przedstawia pochód posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana w celu ponownego zaprzysiężenia wraz z królem tekstu konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni (1788–1792). Pochód podąża ulicą Świętojańską wśród rozentuzjazmowanego tłumu mieszkańców Warszawy. Przejście ochraniają żołnierze prezentujący broń. W głębi, u wylotu ulicy Świętojańskiej na plac Zamkowy, widoczny jest fragment fasady Zamku Królewskiego z Wieżą Zygmuntowską (Zegarową).

            Po więcej szczegółów zapraszam na stronę Wikipedii.

             

            Kotylion

            Kotylion na Święto Niepodległości lub na Święto Konstytucji 3 Maja to kokarda narodowa, symbol patriotyzmu, przypinany do ubrania na wysokości serca.

            Jak zrobić kotylion:

            mwk

            Płótno Jana Matejki, Konstytucja 3 Maja 1791, 1891,

            źródło: Wikipedia

            Lista postaci historycznych na płótnie Jana Matejki

            1. Stanisław Małachowski (1736–1809), marszałek Sejmu Wielkiego
            2. Aleksander Linowski (ok. 1759–1820), poseł na Sejm Wielki, zwolennik konstytucji
            3. Ignacy Wyssogota Zakrzewski (1745–1802), poseł na Sejm Wielki, zwolennik konstytucji
            4. Tadeusz Kościuszko (1746–1817), generał wojsk koronnych
            5. Kazimierz Nestor Sapieha (1757–1798), marszałek Sejmu Wielkiego
            6. Julian Ursyn Niemcewicz (1757–1841), poseł na Sejm Wielki, współautor konstytucji
            7. Michał Zabiełło (1760–1815), poseł na Sejm Wielki, zwolennik konstytucji
            8. Jan Suchorzewski (zm. 1804 lub 1809), poseł na Sejm Wielki, przeciwnik konstytucji
            9. Stanisław Kublicki (1750–1809), poseł na Sejm Wielki, zwolennik konstytucji
            10. Franciszek Ksawery Branicki (ok. 1730–1819), hetman wielki koronny, przeciwnik konstytucji
            11. Hugo Kołłątaj (1750–1812), podkanclerzy koronny, współautor konstytucji
            12. Feliks Turski (1720–1800), biskup krakowski (lub Tymoteusz Gorzeński, biskup smoleński)
            13. Ignacy Potocki (1750–1809), marszałek wielki litewski, współautor konstytucji
            14. Adam Kazimierz Czartoryski (1734–1823), starosta generalny ziem podolskich, zwolennik konstytucji
            15. Scipione Piattoli (1749–1809), sekretarz prywatny królewski, współautor konstytucji
            16. Tadeusz Matuszewicz (1765–1819), poseł na Sejm Wielki, współautor konstytucji
            17. Stanisław August Poniatowski (1732–1798), król Polski
            18. Anna Charlotta Dorota von Medem (1761–1821), księżna kurlandzka (lub Róża z Martynkowskich Dekertowa)
            19. Elżbieta z Szydłowskich Grabowska (1748/9–1810), metresa królewska
            20. Jan Dekert (1738–1790), prezydent miasta Warszawy
            21. Antoni Stanisław Czetwertyński-Światopełk (1748–1794), przeciwnik konstytucji
            22. Antoni Polikarp Złotnicki (ok. 1750–1830), poseł na Sejm Wielki, przeciwnik konstytucji
            23. Francuski rojalista
            24. Jan Kiliński (1760–1819), mistrz szewski
            25. Klemens Maria Hofbauer (1751–1820), ksiądz redemptorysta
            26. Stanisław Staszic (1755–1826), ksiądz, działacz oświeceniowy
            27. Andrzej Hieronim Zamoyski (1716–1792), były wojewoda inowrocławski, autor Kodeksu Zamoyskiego
            28. Tymoteusz Gorzeński (1743–1825), biskup smoleński
            29. Kazimierz Konopka (1769–1805), sekretarz Hugona Kołłątaja
            30. Ksiądz prawosławny
            31. Paweł Ksawery Brzostowski (1739–1827), ksiądz (lub Józef Stępkowski)
            32. Antoni Tyzenhauz (1733–1785), były zarządca litewskich ekonomii królewskich
            33. Chłop
            34. Józef Poniatowski (1763–1813), generał wojsk koronnych
            35. Stanisław Mokronowski (1761–1821), poseł na Sejm Wielki
            36. Młody Żyd
            37. Stary Żyd

            źródło: Wikipedia

            Rejtan i Konstytucja 3 Maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie (2017),

            źródło: Wikipedia

          • Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - 2 maja

          • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,

            polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja (Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy,

            Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

            15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

            Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

            Nasze państwowe symbole narodowe reguluje Konstytucja.

            Barwami państwowymi Polski są kolor biały i czerwony w dwóch poziomych pasach. Pasy są ułożone równolegle i mają taką samą szerokość. Kolor biały na fladze znajduje się na górze, natomiast kolor czerwony na dole.

            Flagą Polski jest prostokątny płat tkaniny o barwach państwowych: białym i czerwonym.

            Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku uznała, że barwami Polski są kolory biały i czerwony, w podłużnych równoległych pasach. Mają równą długość oraz szerokość.

            Rozporządzenie z mocą ustawy z dnia 13 grudnia 1927 roku określiło odcień czerwieni, jako barwa cynobru.

            stawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych ustanowiła, że flaga Polski jest prostokątny płat tkanin o barwach Rzeczypospolitej: białym i czerwonym, umieszczony na maszcie.

            Za flagę Polską uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa. Od 1955 roku są dwa rodzaje flag w Polsce nazywane "flagą państwową". Oprócz opisanej powyżej flagi biało-czerwonej istnieje jeszcze flaga z godłem na białym prostokącie nazywana "flagą państwową z godłem".

            Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku stanowi, że barwami Polski są kolor:

            • biały i
            • czerwony.

            Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi. W takiej sytuacji barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.

            Historia flagi

            Historycznie najwcześniejszą barwa narodową Polski był karmazyn. Uznawano, że stanowi symbol dostojeństwa i bogactwa. Ponadto uważany był za kolor najszlachetniejsze.

            Po raz pierwszy barwy biały i czerwony zostały uznane za barwy narodowe w dniu pierwszej rocznicy Konstytucji 3 Maja, w dniu 1792.

            Na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego po raz pierwszy do regulacji prawnej flagi Polskiej została przyjęta w uchwale Sejm Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku.

            Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości z dniem 1 sierpnia 1919 roku ustalono barwy i kształt flagi. Zgodnie z regulacją barwy biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony, stanowią barwy narodowe.

            W naszym serwisie www znajduje się informacja dotycząca naszych znaków narodowychBarwa, Godło i Hymn Rzeczpospolitej Polskiej

            Przypominamy, że nasze znaki narodowe podlegają ochronie prawnej, chronione są:

            • godło,
            • sztandar,
            • chorągiew,
            • bandera,
            • flaga lub
            • inny polski znak państwowy.

            mwk

             

            Oficjalny afisz Święta Flagi RP

            Unormowane prawnie, w Konstytucji, nasze symbole narodowe

            Błonia i Kopiec Kościuszki w Krakowie 2 maja 2019.

          • Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - 1 maja

          • Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy,

            popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.

            Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

            Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane m.in. przez działaczy II Proletariatu.

            Wniosek o ustanowienie 1 maja jako powszechne w całej Polsce święto pracy, z prawem do dnia wolnego, był omawiany w Sejmie Ustawodawczym w 1919 roku.

            W Polsce jest od 1950 świętem państwowym, wolnym od pracy.

            W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. Manifestacje zwoływane przez PPS przed drugą wojną światową miały charakter dość spontanicznego przemarszu, gromadzącego zwolenników partii socjalistycznej.

            Po 1945 r. przejmujący władzę w Polsce komuniści próbowali początkowo nawiązywać do przedwojennego schematu (np. obecność mszy świętej w programach uroczystości), ale powoli nasilał się proces odgórnego planowania całej ceremonii i traktowanie tego dnia jako święta państwowego, który stawał się obowiązkowym rytuałem. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę imienia „1 maja” nosiło wiele ulic i placów Polski. Na cześć Święta Pracy otrzymała nazwę również jedna z najnowocześniejszych i największych kopalń w ówczesnej Polsce – KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim.

            W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.

            Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto, a świętowanie ma charakter spontaniczny, pluralistyczny i wielonurtowy.

            mwk

             

          • Ogólnopolski Dzień Konia - 30 kwietnia

          • Światowy Dzień Konia

            Mamy już Ogólnopolski Dzień Konia (30 kwietnia), Hubertusa (3 listopada) czy też Światowy Dzień Zwierząt (4 października), Czyświatowy Dzien Kota (17 lutego). Do tej pory konie nie doczekały się swojego ogólnoświatowego święta. Wkrótce to może się zmienić!

            Koń towarzyszy nam od ponad 5 tysięcy lat, a został udomowiony na terenach dzisiejszego Kazachstanu ok. 3,5 tysiaca lat p.n.e.

            Zawsze docenialiśmy piękno konia, jego siłe i prędkość, także inteligencję. Koń zmieniał i zmienia nasze życie i niewątpliwie miał wpływ na historię. Pomagał na roli, w transportowaniu ładunków, komunikacji, a konnica często przesądzała o losach bitew, kampanii czy wojen. Chyba nie ma drugiego takiego zwierzęcia, które odgrywało by tak ważną rolę w naszej historii. 

            mwk

            Konie dzikie to przodkowie wszystkich dzisiejszych ras koni.

            Przodkami koni orientalnych, od których pochodzą konie gorącokrwiste, były prawdopodobnie koń Przewalskiego i tarpan; konie zimnokrwiste pochodzą natomiast od konia leśnego z Północnej Europy. Koń Przewalskiego jest obecnie jedynym przedstawicielem gatunku koni dzikich. Rasa konik polski wykazuje bardzo duże podobieństwo do tarpana, lecz nie jest genetycznie tą samą rasą (chociaż poza Polską koniki polskie bywają określane mianem tarpan). W styczniu 2007 zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetu Harvarda poinformował, że stworzył wstępną mapę genomu konia.

            Dzisiaj koń towarzyszy nam w rekreacji i w sporcie i hipoterapii.

            Można wyróżnić kilka form hipoterapii:

            • Terapia ruchem konia – polega na biernym poddawaniu pacjenta ruchom konia,
            • Fizjoterapia na koniu – jest to gimnastyka lecznicza na koniu, polega na wykonywaniu przez pacjenta ćwiczeń na koniu,
            • Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – wskazana dla osób z problemami emocjonalnymi, psychicznymi oraz z upośledzeniem umysłowym. Terapia odbywa się zgodnie z zaleceniami psychologa, psychoterapeuty. Obejmuje zajęcia zarówno na koniu, jak i przy koniu,
            • Terapia kontaktem z koniem – najważniejsza w tej formie terapii jest więź emocjonalna pacjenta z koniem. Stosowana jest głównie u osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi, a także w przypadku występowania przeciwwskazań do jazdy konnej.

            Inną szczególną cechą hipoterapii są możliwości pracy z dziećmi autystycznymi, ponieważ, jak zauważył Monty Roberts, osoby autystyczne i konie wykazują wiele podobieństw w postrzeganiu, reagowaniu i porozumiewaniu się.

            Koń w kulturze

            • Koń – jaki jest, każdy widzi – powszechnie znany początek adnotacji dotyczącej konia w późnobarokowej encyklopedii Nowe Ateny pióra Benedykta Chmielowskiego. Nadużycie redaktorów wydania z roku 1966, polegające na usunięciu dalszej części hasła bez odnotowania skrótu sprawiło, iż pierwsze jego zdanie pełni obecnie funkcję popularnego powiedzonka, którym kwituje się różnego rodzaju oczywistości.
            • Koń – podać jego odgłos – to cytat ze słynnej komedii Rejs w reż. Marka Piwowskiego. Odpowiedź Pa-ta-taj jest oczywiście błędna, bo chodziło o odgłos paszczą.
            • Koń go zjadł – staropolskie przysłowie; według jednej z interpretacji chodzi w nim o horrendalnie wysokie koszty utrzymania konia pod wierzch.
            • Koń, pomimo że w dziedzinie transportu należy do przeszłości, do dziś stanowi swoisty nobilitujący symbol w motoryzacji. Powszechne jest określanie szybkiego sportowego auta mianem „rumaka”, a niektóre firmy obrały właśnie konia jako logo firmowe (Ferrari) lub logo typu samochodu (Ford Mustang). Koń, tym razem mitologiczny (Pegaz), jest marką hiszpańskich ciężarówek i ciągników siodłowych PEGASO. Rodzimym przypadkiem wykorzystania nazwy konia jako marki samochodu jest Tarpan, bynajmniej nie kojarzony ani z rewelacyjnymi osiągami, ani nawet z nadzwyczajną mocą, jednak wytrzymały i sprawny na bezdrożach (por. Bronco, hiszp. nieoswojony, dziki koń).
            • Warto też przypomnieć Eadweard'a Muybridge'a brytyjskiego fotografika znanego przede wszystkim jako autora zdjęć, wykonywanych zespołem sprzężonych aparatów fotograficznych, przedstawiających kolejne fazy ruchu np. galopującego konia, idącego człowieka itp. Jako wynalazca zoopraksiskopu – urządzenia pozwalającego na animowanie tych zdjęć – był jednym z pionierów kinematografii. Jak głosi legenda (uważana przez niektórych badaczy za mało prawdopodobną), Muybridge pomógł w rozstrzygnięciu zakładu o 25 000 dolarów o to, czy galopujący koń odrywa od ziemi wszystkie cztery kopyta a zdjęcia miały być dowodem rozstrzygającym zakład. Zrealizowanie tego zlecenia wymagało od Muybridge'a uwiecznienia na fotografii czegoś, czego nie można było dostrzec gołym okiem. Było to trudne do zrealizowania również ze względu na ówczesne możliwości techniczne fotografii. Zamierzeniem Muybridge'a było nie tylko uchwycenie jednego momentu biegu konia, ale sfotografowanie każdej jego fazy. W tym celu Muybridge pracował nad ulepszeniem chemikaliów, tak by możliwe było skrócenie czasu naświetlania. W tym samym celu za torem ustawił odbijającą światło białą ścianę, a podłoże wysypał wapnem. Wzdłuż toru ustawione były aparaty fotograficzne, rejestrujące poszczególne etapy biegu zwierzęcia. W poprzek toru rozciągnięte były nici, które uruchamiały spusty migawki kolejnych aparatów. Taki w pełni działający system był gotowy w 1878. Muybridge prześcignął dotychczasowe możliwości fotografii: nie tylko uchwycił na zdjęciu szybko poruszające się zwierzę, ale również sfotografował kolejne fazy ruchu.

            Poniżej efekt pracy.

            Źródło: Wilipedia i YouTube

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień KsiążkiŚwiatowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

            Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

            Światowa Stolica Książki – tytuł przyznawany co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

            Rok   Miasto           Państwo

            2016  Wrocław       Polska

            Pozostałe Światowe Stolice Książki

            24 czerwca 2014, podczas spotkania w Paryżu, komisja UNESCO zdecydowała że tytuł Światowej Stolicy Książki w roku 2016 nosić będzie Wrocław. Komisja, na czele z Iriną Bokovą, wybrała Wrocław ze względu na złożony przez miasto program promocji czytelnictwa, który zakłada pracę na poziomie lokalnym, regionalnym jak i międzynarodowym. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało ten tytuł UNESCO.

            Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki rozpoczęła się 23 kwietnia 2016 roku i trwała dokładnie rok. W tym samym czasie miasto pełniło również rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

            Źrodło: Wikipedia

            Rzeźba z sześciu („Der moderne Buchdruck”) w Berlinie, powstała z okazji Mistrzostw Świata 2006 w Niemczech na pamiątkę Johannesa Gutenberga, wynalazcy druku.

            Johannes Gutenberg, właśc. Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg (ur. ok. 1400 w Moguncji, zm. 3 lutego 1468 tamże) – niemiecki rzemieślnik, złotnik i drukarz, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie.

            Drukarnia za czasów Gutenberga

            Biblia Gutenberga, egzemplarz z Nowego Jorku.

          • Egzaminy w 2021 r. – wytyczne CKE, MEiN i GIS

          • Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Główny Inspektorat Sanitarny udostępniły szczegółowe wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów w 2021 r.

            Dokument dotyczy organizacji i sposobu przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty, maturalnych, zawodowych, potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz eksternistycznych. Wytyczne obejmują: zalecenia podstawowe, wskazówki dotyczące środków ochrony osobistej, organizację przestrzeni, możliwe modyfikacje w sposobie przeprowadzania egzaminu, szczególne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo oraz ścieżkę postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia.Wytyczne podzielono na 6 sekcji określających następujące aspekty:

            • Sekcja 1. – wytyczne podstawowe; zdefiniowanie osób, które mogą przyjść na egzamin oraz przebywać na terenie szkoły; zasady korzystania z przyborów w czasie trwania egzaminu.
            • Sekcja 2. – środki ochrony osobistej osób biorących udział w egzaminie zarówno w charakterze zdającego, jak i organizatora, czy egzaminatora, m. in. zasady dotyczące zakrywania ust i nosa.
            • Sekcja 3. – środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni, budynków oraz pomieszczeń, m. in. sposoby aranżacji sal gimnastycznych i przestrzeni szkolnej.
            • Sekcja 4. – możliwe modyfikacje w sposobie przeprowadzania egzaminu.
            • Sekcja 5. – szczególne rozwiązania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa przeprowadzania egzaminu z danego przedmiotu, z danej kwalifikacji lub w określonych warunkach.
            • Sekcja 6. – sposób postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia wśród uczestników spotkania (zdający, obserwatorzy, egzaminatorzy).

            Dokument zawiera również najważniejsze wytyczne, o których organizatorzy egzaminu są zobowiązani poinformować uczestników przed egzaminem (np. na stronie internetowej szkoły, czy drogą mailową), zostały zaznaczone w dokumencie. Ponadto uwydatniono także informacje, które należy przekazać ponownie osobom zdającym w miejscu przeprowadzenia egzaminu.

            wytyczne__dotyczace_organizowania_i_przeprowadzania_egzaminow_w_2021_r.pdf

          • Światowy Dzień Ziemi 22 kwietnia

          • Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, 

            Akcje zwiazane z Dniem Ziemi są prowadzone corocznie wiosną, ich celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. 

            Dzień Ziemi, Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia.

            Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.

            Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.

            Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.

            Źródło: Wikipedia

            Za losy NASZEJ ZIEMI odpowiedzialny jest każdy z nas, gdyż tylko my mamy realny wpływ na to, jak będzie wyglądała Ziemia w przyszłości. Troska o stan naszej planety ma ogromne znaczenie nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń. 

            To właśnie od nas zależy czy nie zniszczymy NASZEJ MATKI ZIEMI!

            Musimy pamiętać, że każdy z nas może pomóc w ochronie Ziemi. Tak na co dzień, a nie tylko od święta.

            Do pobrania Jak_dbac_o_klimat_w_moim_miescie.pdf, poradnik, w którym znajdziecie informacje; jak oszczędzać energię elektryczną, papier, wodę, zmniejszać emisję CO2, chronić faunę i florę. Nawet robienie przemyślanych zakupów ma wpływ na zmniejszenie emiscji gazów cieplarnianych. Także właściwe postępowaniu z odpadami odgrywa ogromną rolę.

            W naszych proekologicznych postawach zapominamy o HAŁASIE!

            Tymczasem głośne, niechciane dźwięki w znaczący sposób wpływają na zdrowie. Mogą się o tym przekonać szczególnie miłośnicy głośnej muzyki, osoby mieszkające przy ruchliwej ulicy lub pracujące w miejscach, gdzie na co dzień mieszają się ze sobą głośne dźwięki np. podczas przerw w szkole!. Od nadmiaru hałasu „pęka głowa”, pojawia się rozdrażnienie, złość, brak koncentracji. To jednak nie wszystkie i wcale nie najgorsze objawy ciągłego narażenia na hałas. Naukowcy przekonują, że ciągłe przebywanie w hałasie źle wpływa na nasze zdrowie! 
             

            Zerknijcie także do wiadomości o Krakowskim Panelu Klimatycznym, o Światowym Dniu Wody, o Światowym Dniu Lasów.

             

            I na koniec przpowieść o Bogu, który stworzył chwasty:

            Bóg nagle zapytał: Franciszku, ty wiesz wszystko o ogrodach i przyrodzie. Co się tam dzieje na dole na tej planecie? Co się stało z kwiatami, ze stokrotkami, fiołkami, wilczomleczami i całym tym bogactwem, które stworzyłem eony lat temu? Miałem wtedy jasną wizję wiecznie samopodtrzymującego się ogrodu. Tamte rośliny rosły na każdej glebie, znosiły susze, i pomnażały się bez liku. Nektar z ich długotrwających kwiatów przywabiał motyle, pszczoły i stada ptaszków. Spodziewałem się oglądać do dziś te rozległe ogrody pełne przepięknych barw. Tymczasem, wszystko co widzę to tylko te zielone prostokąty.

            św. Franciszek: To przez te ludziska, które się tam osiedliły, Panie. Mieszczuchy. Oni zaczęli zwać Twoje piękne kwiaty “chwastami” i w znacznym stopniu przeszli do ich tępienia i zastępowania trawą.

            Bóg: Trawą? Ależ, to nudne. Ona nie jest przecież kolorowa. Nie przywabia motyli, ptaków ani pszczół; co najwyżej larwy i robale. Ona jest wrażliwa na wszelkie zmiany wilgotności i temperatury. Czyżby te Mieszczuchy rzeczywiście chciały, by wszędzie rosła tylko trawa?

            św. F.: Na to wygląda, Panie. Oni się nawet bardzo wysilają, aby sadzić ją i utrzymywać ją zieloną. Każdej wiosny rozpoczynają od nawożenia traw i wytruwania wszelkich innych roślin, które wyrosną na trawniku.

            Bóg:  Wiosenne deszcze i ciepła pogoda pewnie powodują, że trawa taka rośnie bardzo szybko. To musi bardzo cieszyć tych, jakże tam, Mieszczuchów.

            św. F.: Wygląda że nie, Panie. Bo jak tylko trawa troszeczkę podrośnie, oni ją koszą, i to nieraz dwa razy w tygodniu.

            Bóg: Oni ją koszą? Czy zbierają ją w bele, jak siano?

            św. F.: Niezupełnie, Panie. Większość z nich wygrabia ją i zbiera do worków.

            Bóg: Do worków? Czemu? Czy ją sprzedają?

            św. F.: Nie, Panie, wręcz przeciwnie. Oni jeszcze płacą za wyrzucanie jej.

            Bóg: Zaraz, powiedzmy to wprost. Oni nawożą trawę by rosła, a kiedy wyrośnie, wykaszają ją, aby wyrzucić?

            św. F.: Tak, Panie.

            Bóg: Zatem te Mieszczuchy odczują ulgę, jeśli my zmniejszymy im opady i podwyższymy temperaturę. To spowolni wzrost trawy oszczędzając im mnóstwo pracy.

            św. F.: Panie, pewnie nie uwierzysz w to. Kiedy trawa przestaje rosnąć dostatecznie szybko, oni wyciągają węże do podlewania i wydają wiele pieniędzy na to by trawę zrosić, aby potem znów mogli kontynuować jej koszenie i płacenie za jej usuwanie.

            Bóg: Co za nonsens. Ale przynajmniej oni zachowują trochę drzew. To jest jakiś przebłysk rozumu, jak się wydaje. Drzewa rozwijają na wiosnę liście dostarczając piękna i w okresie lata cienia. Jesienią, liście opadają na ziemię tworząc naturalny pokrowiec utrzymujący wilgoć w glebie oraz chroniący drzewa i krzewy. To jest naturalny cykl życia.

            św. F.: Lepiej usiądź, Panie. Mieszczuchy stworzyły sobie nowy cykl. Jak tylko liście drzew opadną, oni wygrabiają je usypując w pryzmy i płacą za wywiezienie ich gdziekolwiek.

            Bóg: No nie!? Co oni zatem robią aby ochraniać krzewy i korzenie drzew w czasie zimy, dla utrzymania gleby wilgotną, ciepłą i spulchnioną?

            św. F.: Po wyrzuceniu opadłych liści oni kupują coś, co nazywają trocinami albo korą mieloną. Zawożą ją do siebie i następnie rozrzucają wokół w miejsce usuniętych opadłych liści.

            Bóg: A skąd oni dostają tę mieloną korę?

            św.F.: W tym celu wycina się drzewa i gałęzie, po czym rozdrabnia w sieczkarni aby uzyskać tę zmieloną korę.

            Bóg: Dosyć! Nie chcę już o tym więcej myśleć. Św. Katarzyno, ty zajmujesz się sprawami kulturalnymi. Jaki film jest w programie na dzisiejszy wieczór?

            Św. Katarzyna: ‘Głupi i Głupszy’, Panie. Jest to opowiadanie o….

            Bóg: Nieważne, myślę że już usłyszałem całą tę historyjkę od św. Franciszka.

            Anonimowy tekst z internetu przetłumaczony z jęz. angielskiego, za portalem https://www.ekologia.pl/

             

             

            Klasa 2a dla Ziemi

          • Rocznica Powstania w Getcie warszawskim 19 kwietnia

          • Powstanie w getcie warszawskim (jid. ‏‏וואַרשעווער געטאָ־אויפֿשטאַנד‎ Warszewer geto-ojfsztand) – zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta od 19 kwietnia do 16 maja 1943.

            Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

            Getto warszawskie było zamkniętą i otoczoną murem dzielnicą położoną w północno-zachodniej części centralnej Warszawy, w której uwięziono Żydów warszawskich oraz przesiedlonych z gett w innych miejscowościach. Pierwsze mury wokół getta zaczęto wznosić 1 kwietnia 1940. Początkowo uwięziono w nim mieszkańców Warszawy, których według rasistowskich ustaw norymberskich uznano za Żydów. W kolejnych miesiącach do getta przywożono też osoby z innych miejscowości przedwojennej Rzeczypospolitej, terenów włączonych do III Rzeszy (głównie z Łodzi i rejencji ciechanowskiej), a także innych krajów europejskich. W jego obrębie do marca 1941 roku zgromadzono ok. 460 tys. osób. Tym samym getto osiągnęło gęstość zaludnienia sięgającą 146 tys. osób na 1 km² – na jedną izbę mieszkalną przypadały 3 osoby. Ogromne przeludnienie związane z deportacjami ludności na teren getta spowodowało tragiczne warunki sanitarne, głód oraz pojawienie się epidemii chorób zakaźnych. Wynikający z tego wzrost liczby zgonów był częścią zaplanowanego ludobójstwa, wykonywanego przez hitlerowców metodami celowego przeludnienia przy jednoczesnym ciągłym zmniejszaniu racji żywnościowych. W okresie od listopada 1940 roku do lipca 1942 roku z głodu i chorób zmarło ok. 100 tys. mieszkańców getta.

            Źródło: Wikipedia

            Po raz dziewiąty Muzeum POLIN zaprasza do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności: działamy zarówno w terenie, jak i w Internecie.Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.

            W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. 

            Dzięki częściowej przeprowadzce do Internetu tegoroczne Żonkile mają szanse przekroczyć granice Warszawy, a nawet Polski. By wziąć udział w akcji, nie musicie wychodzić z domu:

            • Wystarczy, że pobierzecie szablon ze strony, wydrukujecie go i złożycie (pomoże w tym wideoinstrukcja, widoczna także powyżej) 
            • Możecie zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku. 
            • Komplety żonkilowych naklejek znajdziecie w wydaniach: Tygodnika Powszechnego (14 kwietnia), Newsweek (region Mazowsze, 12 kwietnia) oraz w Stołecznej Gazety Wyborczej (16 kwietnia) 
            • Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, którą opublikujemy 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile 
            • Możecie także wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika jest dostępna w PDF do pobrania.
            • szablon żonkila, wideoinstrukcja, dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku, afisz dostępne tutaj

             

            Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych.

            Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

            Żródło: serwis www Muzeum Historii Żydów Polskich

            mwk

             

            Plakat

            Kayah

          • Zaproszenie do konkursu "Klimat wart uwagi"

          • Uczennice i uczniów krakowskich szkół podstawowych gorąco zapraszamy do udziału w konkursie dotyczącym ochrony klimatu. Konkurs polega na przesłaniu zdjęcia lub zdjęć, które będą odpowiedzią na pytanie „Jak dbasz o klimat w swoim mieście?”. Konkurs trwa do 25 kwietnia.

            Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenie Gminy Kraków. Komisja konkursowa wyłoni pięć najlepszych prac. Na ich autorów czekają atrakcyjne zestawy upominków.

            Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać zdjęcie/a w formatach jpg, png lub jpeg na adres: zeroemisyjnykrakow@um.krakow.pl, w tytule wiadomości wpisując: Konkurs „Klimat uwagi wart”.

            W treści wiadomości należy podać następujące dane:

            1. Imię i nazwisko uczestnika
            2. Wiek uczestnika 
            3. Imię i nazwisko rodzica lub innego opiekuna prawnego
            4. Nazwę i numer szkoły, której uczniem jest uczestnik

            Każdy uczestnik może przesłać maksymalnie dwa zdjęcia. Konkurs trwa do 25 kwietnia. Regulamin Konkursu jest dostępny Regulamin_konkursu_Klimat_wart_uwagi.pdf

            Gorąco zapraszamy wszystkie dzieci do udziału. Razem zadbajmy o klimat!

            Konkurs „Klimat uwagi wart” jest organizowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa w ramach projektu „Zeroemisyjny Kraków”.


            Nadchodzi wiosna, to doskonały czas na zgłębianie tajników przyrody, poznawanie jej tajemnic nie tylko ze szkolnych podręczników. To czas na obserwacje otaczającego nas świata, środowiska naturalnego i refleksję, jak otoczyć Ziemię troskliwą opieką. Bo jej przyszłość leży w naszych rękach, nawet tych najmłodszych obywateli świata, jakimi obecnie jesteście.

            Dlatego właśnie teraz zachęcamy Was do poświęcenia uwagi i czasu wolnego na temat, który dotyczy nas wszystkich: ochronę klimatu.

            Podpowiemy Wam, jak to zrobić nie nudząc się i łącząc naukę z zabawą.  

            Do wyboru macie mnóstwo ciekawych aktywności, które możecie podejmować samodzielnie lub z przyjaciółmi: grajcie razem w gry, oglądajcie ciekawe filmy, sprawdźcie swoją wiedzę w specjalnie dla Was przygotowanych quizach, czytajcie, uczcie się i bawcie, a przede wszystkim dbajcie o siebie i o naszą Planetę. Pozostańcie po właściwej stronie mocy!

            Poniżej link do materiałów edukacyjnych, w tym filmów o proekologicznych, gry edukacyjnej "Eksperymentarium" ,quizów tematycznych, gry planszowej i magazynu ilustrowanego "Nasza planeta, nasza przyszłość"

            Materiały edukacyjne dla uczniów

            Pomocnym nie tylko w poszukiwaniu pomysłu na fotografie konkursowe, ale przede wszystkim w eko ochronie Naszago Miasta bedzie poradnik Jak_dbac_o_klimat_w_moim_miescie.pdf

          • Krakowski Panel Klimatyczny

          • Startuje Krakowski Panel Klimatyczny – pisma prezydenta Jacka Majchrowskiego do dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów.

            10 kwietnia startuje Krakowski Panel Klimatyczny, który będzie poświęcony niezwykle istotnej tematyce związanej ze zmianami klimatu i neutralnością klimatyczną miasta. Inicjatywa ma dać odpowiedź na pytanie, jak władze i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej.

            W przededniu wydarzenia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował korespondencję do dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów z krakowskich szkół podstawowych, w której oprócz szczegółów dotyczących Krakowskiego Panelu Klimatycznego można znaleźć również informacje na temat do tej pory podejmowanych inicjatyw edukacyjnych na rzecz klimatu, materiałów pozwalających poszerzyć wiedzę w zakresie ochrony klimatu oraz właśnie ogłoszonego konkursu „Klimat uwagi wart”.

            • Treść pisma do dyrektorów i nauczycieli krakowskich szkół podstawowych: do pobrania (PDF)
            • Treść pisma do uczniów klas I-III krakowskich szkół podstawowych: do pobrania (PDF)
            • Treść pisma do uczniów klas IV-VIII krakowskich szkół podstawowych do pobrania(PDF)



          • Zmiany w podejściu do wspomagania rozwoju dziecka z trudnościami rozwojowymi

          • ,,Zmiany w podejściu do wspomagania rozwoju dziecka z trudnościami rozwojowymi'' - zaproszenie do udziału w konferencji online

            Specjalistyczna Poradnia Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie oraz Instytut Nauki LEKTIKON Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli

            mają zaszczyt zaprosić

            Szanownych Państwa Dyrektorów, Nauczycieli i Specjalistówz krakowskich szkół i placówek  

            na jubileuszową konferencję z okazji

            30-lecia powstania Specjalistycznej Poradni Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej na temat:

            „Zmiany w podejściu do wspomagania rozwoju dzieckaz trudnościami rozwojowymi”

            Konferencja odbędzie się 20 kwietnia 2021 r. od g. 12.00 do 15.30 (online)

            Celem konferencji jest przybliżenie założeń edukacji włączającej- edukacji dla wszystkich wdrażanej od 2023 roku (poznanie rozwiązań legislacyjno-organizacyjnych na rzecz wysokiej jakości kształcenia włączającego dla wszystkich osób uczących się), podjęcie konstruktywnej dyskusji w temacie  oraz przybliżenie 30-letnich osiągnięć Specjalistycznej Poradni Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie.

            Konferencja realizowana jest w ramach Wspomagania Rozwoju Szkół w Gminie Miejskiej Kraków.

            Udział w konferencji jest bezpłatny.

            Wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencji  uprzejmie prosimy o rejestrację : https://www.lektikon.edu.pl/event/konferencja-jubileuszowa-na-30-lecie-powstania-spwppp-w-krakowie/

            Każda osoba, po zarejestrowaniu otrzyma w późniejszym czasie link do wejścia na konferencję.


            Progrm_Konferencji.pdf


            Osoba do kontaktu: Renata Flis, flis@owpp.pl       


                                                                                      Dyrektor SPWPPP Ewa Pohorecka


          • Krakowski Tydzień Zawodowców 2021

          • Drodzy Uczniowie i Rodzice


            Niewątpliwie wybór szkoły ponadpodstawowej stanowi odpowiedzialne zadnie, będąc jednocześnie jedną z pierwszych, trudnych decyzji w życiu młodego człowieka. Wszechstronny rozwój każdego ucznia, w ramach którego tworzy się warunki do osiągania    przez niego sukcesu, uwzględniając przy tym jego  indywidualne możliwości i zainteresowania, zwiększa szanse
            na zdobycie ciekawego zawodu.


                               W imieniu Pana Prezydenta zachęcam Państwa do udziału w VII edycji wydarzenia promującego szkolnictwo techniczne i branżowe, jakim jest KRAKOWSKI TYDZIEŃ ZAWODOWCÓW, który trwał będzie w tym roku od 12 do 16 kwietnia br. Inicjatywie tradycyjnie towarzyszą dwie „soboty otwarte” w krakowskich szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, przypadające na 17 kwietnia i 29 maja br.


                               W tym czasie uczniowie będą mogli wziąć udział w szeregu ciekawych inicjatyw, mających pomóc im w wyborze odpowiedniej drogi dalszego kształcenia. Powrót uczniów do szkół to dla nich samych ogromna radość, ale także wielkie wyzwanie. Obecna sytuacja epidemiczna nie daje pewności czy przewidziany program Krakowskiego Tygodnia Zawodowców odbędzie się
            w dotychczasowej formule. Państwo Dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe podjęli decyzję co do formy przeprowadzenia obecnej edycji, w sposób jak najlepiej dostosowany
            do panujących warunków.


                              Niezależnie od powyższego w przypadku zainteresowania uczestnictwem
            w wydarzeniach, które będą odbywać się stacjonarnie, ostateczna decyzja musi być wynikiem porozumienia dyrektorów szkół odwiedzających i goszczących lub indywidualnego ustalenia pomiędzy odwiedzającymi, a dyrekcją szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe.


                              Jeszcze raz zachęcam do korzystania z propozycji i zaproszenia szkół technicznych
            i branżowych. Przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego obowiązującego w czasie trwania Krakowskiego Tygodnia Zawodowców, być może uda się jednak przywrócić namiastkę normalności.

            Załącznik - harmonogram KRAKOWSKIEGO TYGODNIA ZAWODOWCÓW.


            Z poważaniem,

            Anna Domańska

            p.o. Dyrektora Wydziału Edukacji


            Do pobrania: Harmonogram_Krakowskiego_Tygodnia_Zawodowcow.pdf



          • Życzenia Wielkanocne

          • Baranku Wielkanocny

            Baranku Wielkanocny coś wybiegł z rozpaczy
            z paskudnego kąta
            z tego co po ludzku się nie udało
            prawda, że trzeba stać się bezradnym
            by nie logiczne się stało

            Baranku Wielkanocny coś wybiegł czysty z popiołu
            prawda, że trzeba dostać pałą
            by wierzyć znowu

            /ks. Jan Twardowski/

             

            Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie!

            Na Wielkanoc 2021 roku proszę przyjąć

            najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości i pomyślności.

            Niech wokół Was rozkwita wiosna,

            Niech wszystko budzi się do życia

            i niesie nadzieję na lepszy czas.

             

            Niech Wam jajeczko dobrze smakuje,
            bogaty zajączek uśmiechem czaruje.
            Mały kurczaczek spełni marzenia –
            wiary, radości, miłości, spełnienia.

             

            Wesołego Alleluja!!!

            życzy Dyrekcja

          • Dzień Papieski

          • Dzień Papieski


            2 kwietnia (w tym roku wypada on w Wielki Piątek) nasza szkoła obchodzi Dzień Papieski. Jest to szczególny dzień poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II. Cieszymy się, że był z nami przez tyle lat i wiele nas nauczył.

            Zapraszamy na chwilę wspomnień!

            Wszyscy wiemy, że Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach w 1920 roku, świetnie się uczył, uwielbiał grać w piłkę (stał na bramce), a koledzy nazywali go Lolek. Wiemy też, że grał w teatrze. Przyjaciele wróżyli mu karierę aktora. On jednak zdecydował się na studiowanie polonistyki w Krakowie. Dopiero po jakimś czasie zrozumiał, że pragnie zostać księdzem. Uczęszczanie do seminarium podczas II wojny światowej wymagało dużej odwagi. Karolowi się udało i 1 listopada 1946 roku (w Uroczystość Wszystkich Świętych) otrzymał święcenia kapłańskie.

            16 października 1978 roku świat wstrzymał oddech. Zebrani na konklawe kardynałowie po raz pierwszy od ponad 400 lat wybrali na papieża kogoś, kto nie pochodził z Włoch. Nowy biskup Rzymu przyjął imię: Jan Paweł II. Wiedziano tylko tyle, że pochodzi z Polski, z dalekiego kraju.

            Jako papież Jan Paweł II odbył aż 104 pielgrzymki do różnych krajów świata. Zawsze chciał  być blisko ludzi, szczególnie młodych, stąd ustanowione przez niego Światowe Dni Młodzieży odbywające się co cztery lata w różnych zakątkach globu. W swoim nauczaniu zawsze przypominał o tym, jak ważna w życiu człowieka jest prawda i miłość, a jego słowa są po dziś dzień mottem i inspiracją dla wielu pokoleń Polaków. Nauczył nas szacunku do Ojczyzny, jedności i miłości bliźniego, które to wartości są równie ważne w dzisiejszych czasach. Warto zatem zapoznać się z tym, co pragnął nam przekazać i poznać bliżej drogę, jaka doprowadziła go do świętości.

            Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, ale na tym nie kończy się historia naszego wielkiego rodaka – już kilka lat później, 1 maja 2011 roku został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 roku także świętym.  Został uznany patronem rodzin i młodzieży.


            Proponujemy zapoznać się z prezentacją przygotowaną przez Panią Renatę Prus (strona szkoły) oraz innymi materiałami proponowanymi przez Panią Monikę Kołacz-Szczepaniak (ogłoszenia w librusie).

            W ramach lekcji religii od 12 do 16 kwietnia odbędą się dla grup z klas 4-8 quizy wiedzy na temat Jana Pawła II.


            prezentacja: Papieski_Krakow._-_Kopia_5_z_20_marca._automat_pptx.pptx

            "Barka": Ulubiona_piosenka_Ojca__w_Jana_Paw_a_II_-_Barka_-_Podk_ad_na_fortepianie_-_Jangok.mp3​​​​​​​

            "Barka" (karaoke): Barka_podk_ad_karaoke_ulubiona_pie___Jana_Paw_a_II.mp3​​​​​​​

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwietnia

          • Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 18 grudnia 2007, z inicjatywy Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Kataru Hamada ibn Chalifa as-Sani i ma na celu podnoszenie wiedzy społecznej na temat autyzmu.

            Autyzm jest to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. Dysfunkcja dotyczy wszystkich obszarów jego rozwoju. Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter. U różnych osób objawy mogą być inne i o innym natężeniu, dlatego autyzm określa się jako tzw. „spektrum zaburzeń autystycznych” (ASD). Pierwsze objawy autyzmu można zaobserwować  już u kilkunastomiesięcznych niemowląt. Najczęściej jednak diagnozowane są one w okolicach 3 roku życia. Diagnozuje się także starsze dzieci, oraz dorosłych. Przyczyny tego zaburzenia nie są do końca poznane. Badania sugerują, że istnieje wiele czynników, które sprawiają, że dziecko jest bardziej narażone na ASD. Są to m.in. uwarunkowania genetyczne i środowiskowe. Nie ma dowodów na to, żeby jakakolwiek szczepionka mogła  zwiększać ryzyko wystąpienia autyzmu.

            Osoby z ASD mogą wykazywać: trudności w komunikacji i interakcji z innymi ludźmi, ograniczenie zainteresowania i powtarzające się zachowania oraz inne objawy - utrudniające prawidłowe funkcjonowanie  w szkole, pracy i innych dziedzinach życia.

            Na autyzm się nie choruje, autyzm się ma!

            Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce jest 400 000 osób ze spektrum zaburzeń autystycznych.

            Wśród cierpiących na autyzm, dużo częściej niż wśród osób zdrowych trafiają się osoby obdarzone wyjątkowymi umiejętnościami np.: fenomenalną pamięcią, wielkim talentem matematycznym, muzycznym czy plastycznym.

            Kto cierpiał na autyzm i jaki to miało wpływ na ich życie?

            Wolfgang Amadeusz Mozart

            Choć określenie "syndrom Aspergera" zostało sformułowane dopiero sto lat po śmierci kompozytora, to wielu historyków twierdzi, że austriacki geniusz muzyki cierpiał na autyzm. Tak wynika z jego sposobu zachowania i z analizy jego listów.

            Wolfgang Amadeusz Mozart razem z Haydnem i z Beethovenem jest zaliczany do trójki klasyków wiedeńskich. Zostawił po sobie kilkaset różnych utworów, w tym ponad 50 symfonii i 13 oper.

            Alfred Hitchcock

            Sławnego reżysera i producenta filmowego również podejrzewa się o to, że cierpiał na "zespół Aspergera". W dzieciństwie Hitchcock był samotnym chłopcem, który co wieczór spowiadał się swojej matce. Miał też bardzo bujną wyobraźnię, co pozwala sądzić, że był dotknięty autyzmem.

            Hitchcock jest uznawany za jednego z najlepszych reżyserów w historii kina. To on był pionierem thrillera psychologicznego. Za swoje zasługi został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

            Albert Einstein

            Naukowcy z Uniwersytetów Cambrigde i Oksford twierdzą, że wybitny naukowiec cierpiał na objawy typowe dla zespołu Aspergera. W dzieciństwie był samotnikiem, często powtarzał swoje słowa. Już jako profesor swoim ekscentrycznym zachowaniem podczas wykładów często wprawiał słuchaczy w zakłopotanie.

            Einstein to jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności. W 1921 roku otrzymał nagrodę Nobla za dokonania w dziedzinie fizyki.

            Isaac Newton

            Według naukowców, brytyjski fizyk również cierpiał na autyzm. W czasie swojego życia prawie się nie odzywał i był bardzo zaangażowany w swoją pracę tak bardzo, że zapominał o jedzeniu. Miał niewielu przyjaciół, a osoby w swoim otoczeniu traktował obojętnie i wrogo. Kiedy nikt nie pojawiał się na jego wykładach, to przemawiał do pustego pokoju.

            Isaac Newton to jedna z najwybitniejszych postaci w historii nowożytnej nauki. Odkrył trzy zasady dynamiki, które do dzisiaj są podstawą w naukach ścisłych.

            Andy Warhol

            Twórca pop-artu również miał cierpieć na tę dolegliwość. Wielu oceniało go jako ekscentryka i dziwaka, a naukowcy twierdzą, że miał typowe objawy zespołu Aspergera. W dzieciństwie miał problemy w szkole, a przez całe życie jego relacje z ludźmi były osobliwe. Jak wspominają przyjaciele, Warhol od małego gromadził wiele przedmiotów, których w ogóle nie rozpakowywał i ich nie używał. Jego mieszkanie wyglądało jak mauzoleum - oceniał jego psychiatra.

            Andy Warhol to amerykański artysta, jeden z głównych przedstawicieli pop-artu. Jego działa charakteryzowały się prostymi i seryjnymi kompozycjami.

            Daryl Hannah

            Jedną z niewielu postaci z Hollywood, która przyznała się do autyzmu jest amerykańska aktorka Daryl Hannah. Twierdzi, że to jest powodem, dla których unika grania w wysokobudżetowych produkcjach i rzadko pojawia się na wystawnych bankietach i filmowych premierach. Nie pojawiam się na premierach nie dlatego, że czuję się ponad to, że uważam się za lepszą, ale dlatego, że jestem przerażona - tłumaczy aktorka.

            Największą sławę aktorce przyniosły role na początku lat 80. Wtedy zagrała w takich filmach jak "Kraj dla twardzieli", "Łowca androidów", "Wall Streeet", czy "Stalowe Magnolie". 

            Lionel Messi

            U argentyńskiego piłkarza zdiagnozowano zespół Aspergera, czyli lżejszą odmianę autyzmu w wieku 8 lat. Eksperci uważają, że dolegliwość paradoksalnie pomogła mu tyle osiągnąć w futbolu. Nilton Vitulli, członek organizacji pozarządowej "Autyzm i Rzeczywistość" mówi, że ludzie cierpiący na zespół Aspergera zawsze szukają szablonów pewnych zachowań i starają się je powtórzyć. Według niego, widać to sposobie poruszania się po boisku Messiego. Dodaje, że ludzie dotknięci tym zespołem mają doskonałą pamięć, co wykorzystuje w swojej grze gracz FC Barcelony.

            Lionel Messi już dzisiaj jest najskuteczniejszym w historii strzelcem FC Barcelony. Zdobył osiem tytułów mistrza Hiszpanii i cztery razy wygrał Ligę Mistrzów. Cztery razy był też laureatem Złotej Piłki FIFA.

            Źródło: https://twojezdrowie.rmf24.pl

            W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
            Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim https://jim.org/polskananiebiesko/ Akcji towarzyszy kampania medialna i online za pomocą strony internetowej. Co roku Rzecznik Praw Obywatelskich bierze udział w tej akcji i podświetla siedziby swojego Biura oraz Biur Pełnomocników Terenowych na niebiesko.

            Przeczytaj  o filmach poświęconych dzieciom i młodzieży z autyzmem, wymienione filmy i seriale znajdziesz legalnie w sieci oraz na platformie Netflix!: Swiatowy_Dzien_Swiadomosci_Autyzmu.pdf

            Więcej o autyźmie na stronach Światowej Organizacji Zdrowia

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 im. Janusza Korczaka
      • 12 633 37 11 sekretariat w. 11 12 633 37 11 faks w. 14 +48 660 637 501
      • 30-079 Kraków, al. Kijowska 3 30-079 Kraków Poland
      • Dyrektor - Magdalena Mazur sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11
      • Wicedyrektor - Krzysztof Wiatr sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11 w. 13
      • NABYWCA usług, rzeczy itd.: Gmina Miejska Kraków Plac Wszystkich Świętych 3-4 31-004 Kraków NIP 6761013717 REGON 351554353 ODBIORCA: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 al. Kijowska 3 30-079 Kraków.
      • 69 1020 2892 0000 5202 0015 5770
      • w zakładce O SZKOLE/GODZINY PRACY https://sp12krakow.edupage.org/a/godziny-pracy
      • https://www.bip.krakow.pl/?bip_id=584&dok=struktura
      • 12 633 37 11 kuchnia w. 10 psycholog w. 18 pedagog w. 20 biblioteka w. 21 świetlica w. 22
    • Logowanie