• Dzień Otwarty dla przyszłych Pierwszoklasistów i ich Rodziców

          • wSerdecznie zapraszamy

            przyszłych Pierszoklasistów wraz z Rodzicami na 

            Dzień Otwarty

            naszej szkoły, który odbędzie się 5 marca 2022 r.

             

            O godzinie 10:00 rozpocznie się spotkanie z Dyrekcją szkoły,

            dzieci w tym czasie wezmą udział w zajęciach warsztatowych:

            "Magiczna kraina wierszy Tuwima"

            Grupy warsztatowe:

            "Lokomotywa", "Abecadło", "Cuda i Dziwy", "Rzepka", "Ptasie radio",

            "Dyzio marzyciel" i "Skakanka"

             

            Planowane zakończenie Dnia Otwartego godz. 12:00

             

            Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12

            im. Janusza Korczaka

            30-079 Kraków, al. Kijowska 3

            tel. 12 633 37 11, +48 660 637 501

            www.facebook.com/sp12krakow/

          • Z oświetleniem bezpieczniej na rowerze – akcja edukacyjna na Krowodrzy

          • Wraz z wiosenną aurą na krakowskich drogach pojawi się coraz więcej rowerzystów. Warto przypomnieć zasady bezpiecznej jazdy na dwóch kołach. Wkrótce na ulicach Krowodrzy będą je także przybliżać inicjatorzy akcji edukacyjno-promocyjnej „Zdrowa i bezpieczna Krowodrza” – pamiętajmy o oświetleniu rowerowym i odblaskach

            Projekt zwraca uwagę, że sprawne oświetlenie rowerowe to podstawa bezpiecznej jazdy po zmierzchu i przy złych warunkach atmosferycznych.

            Pomysłodawca akcji Tomasz Friediger – przewodniczący Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Rady Dzielnicy V Krowodrza, podkreśla, że korzystając z oświetlenia rowerowego dbamy nie tylko o swoje, ale także o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

            –  W trakcie trwania projektu, napotkanych po zmierzchu rowerzystów na ulicach Krowodrzy, którzy jeżdżą bez wymaganego oświetlenia, planujemy przy udziale Straży Miejskiej Miasta Krakowa wyposażyć w zestawy świateł o łatwym montażu. Dodatkowo rozdamy kamizelki i opaski odblaskowe – mówi Maciej Żmuda, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy V Krowodrza.

            Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina także, że odblaski i dzwonek nie są już wystarczającym wyposażeniem roweru. Obowiązujące przepisy wymagają, aby posiadać światło pozycyjne z przodu oraz światło pozycyjne i odblaskowe z tyłu. Światło przednie powinno mieć białą lub jasnożółtą barwę, a tylne pozycyjne – czerwoną. W ciągu dnia nie musimy korzystać z oświetlenia, ale w razie kontroli musimy wykazać, że możemy je uruchomić.

            – Oświetlenie musimy stosować po zmierzchu oraz w przypadkach wystąpienia warunków pogodowych ograniczających widoczność, np. w sytuacji dużego zamglenia. Stosowanie dodatkowych elementów takich jak odblaskowe kamizelki czy opaski zapewniające dobry odbłysk, poprawiają naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze – uzupełnia Marek Anioł, rzecznik prasowy straży miejskiej.

            Dobrze pamiętać także o innych zasadach bezpiecznego poruszania się na rowerze. Przywołują je w materiałach informacyjnych organizatorzy akcji „Zdrowa i bezpieczna Krowodrza”, ale dotyczą one wszystkich rowerzystów:

            • sygnalizuj odpowiednio zamiar zmiany kierunku jazdy
            • jazda parami jest dozwolona, o ile nie utrudnia ruchu innym
            • stosuj zasadę ograniczonego zaufania
            • chodniki służą do chodzenia, nie do jeżdżenia (wyjątki od tej zasady tutaj)
            • nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy
            • ściągnij słuchawki i słuchaj, co się dzieje dookoła
            • zamontuj odpowiednie oświetlenie i odblask
            • używaj tylko solidnych zapięć do roweru.

            Prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

            O bezpiecznej i zgodnej z zasadami jeździe na rowerze można przeczytać także na stronie internetowej Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

             

            Źródło: Serwis Miasta Krakowa

          • Światowy Dzień Kota

          • Na początek z okazjo Światowego Dnia Kota proponuję obejrzenie filmu pt. "40 ciekawostek o kotach, które sprawią, że pokochasz je jeszcze bardziej", a może lepiej je zrozumiesz i choć nie każdy musi kochać koty to tak jak każdemu zwierzęciu należy się im szacunek. 

            Rozumiejąc naszych kocich domowników pamiętajmy, że powinniśmy się nimi odpowiednio opiekować. Poniżej film pt. "26 poważnych błędów, jakie może popełnić właściciel kota". Mimo, że mam zaszczyt mieszkać z kotami od wielu lat z zainteresowaniem obejrzałem i ten film.

            A gdybyście podjeli decyzję o wprowadzeniu do Waszej Rodziny kota to polecam artykuły na stronie www. swiatkotow.pl

            Znajdziecietam wiele interesujących informacji i porad.

            Poniżej jeden z nich pt. "Socjalizacja - co to takiego?"

            Kot, tak jak człowiek, uczy się przez całe życie. I, również jak człowiek, najbardziej „chłonny” jest w młodości, czyli jako mały kociak.

            Wtedy też powinien nauczyć się wszystkiego, co kot umieć i wiedzieć powinien. Naturalna socjalizacja, czyli przystosowanie do życia z ludźmi i innymi zwierzętami, następuje w pierwszych tygodniach życia kota. Jeżeli przebywa on z innymi kociętami i matką, wszystkich potrzebnych rzeczy nauczy się do 12 tygodnia życia i wtedy też jest gotowy, aby opuścić kocią rodzinę i przenieść się do nowego domu.

            Do tego czasu kot uczy się jak „być kotem”, jak komunikować się z innymi zwierzętami, kto to jest człowiek i co kot od niego może otrzymać (lub, co gorsza, czemu go unikać). Podstawowym wzorcem zachowania dla małego kotka jest jego matka. Podążając za nią i robiąc dokładnie to samo, co ona, kociak uczy się wszystkich potrzebnych do życia umiejętności. Udomowione koty uczą się m. in. jak trafić do kuwety i z niej skorzystać, gdzie znaleźć pożywienie, a także jak upolować zdobycz, chociaż ma to aspekt bardziej teoretyczny niż praktyczny. Instynkty łowieckie realizowane są na zabawkach i kawałkach sznurka, a nie na żywej myszy.

            Zachowania kotki są także wzorcem komu można (lub nie) ufać. Jeżeli kotka obdarza ludzi pełnym zaufaniem, jej potomstwo także będzie miało to zaufanie wpojone od dziecka. To samo dotyczy kontaktów z innymi zwierzętami, np. z psami. Kotka, która żyje z nimi na bakier, wpoi lęk także kociakom, które będą przed psem uciekały. Jeśli w nowym domu przyjdzie im mieszkać z tym zwierzęciem, wzajemne zapoznanie i oswojenie się potrwa dłużej, niż jakby kocia mama była spoufalona z psem i tego nauczyła swoje dzieci.

            Ważną rolę w życiu kociaka odgrywają inne kocięta. To na nich mały kot trenuje siłę i działanie swoich zębów oraz pazurów. Podczas zabaw uczy się, który atak jest jeszcze zabawą, a który już jest zbyt agresywny. Poznaje także zachowania innych kotów – ich postawę ciała, wydawane dźwięki. W ten sposób wie, jak komunikować się z innymi kotami. Poznaje „koci język”.

            Jeżeli kot pozbawiony jest towarzystwa matki i rodzeństwa wcześniej niż w 12. tygodniu życia (a zdarza się to na przykład gdy jest w schronisku i zostaje szybko adoptowany lub wcześnie opuszcza hodowlę), może mieć trudności z pełną socjalizacją. Ponieważ brakuje mu matki, będącej najpewniejszym wzorcem wszystkich zachowań, musi uczyć się sam. Oczywiście człowiek nie zastąpi kotki w pełni, ale może pomóc kotu nabyć pewne kocie zachowania i nauczyć go, jak żyć między ludźmi. W przypadku kontaktu z innymi kotami, oswojenie potrwa dłużej niż jakby kot przebywał z rodzeństwem – przecież nie miał okazji nauczyć się „kociej komunikacji”.

            Jak socjalizować swojego kociaka?

            • Mów do niego. Poznanie głosu człowieka to bardzo ważna sprawa dla małego kotka. Im częściej będziesz do niego mówić, tym szybciej i lepiej nauczy się rozumieć Twoje intencje i emocje. Oczywiście, kot nie będzie rozumiał Twoich słów, ale bez problemu nauczy się rozpoznawać czy jesteś na niego zły, czy może zapraszasz go do zabawy. Ponadto zacznie rozróżniać Ciebie spośród innych ludzi.
            • Głaszcz go. Dotyk człowieka jest dla kociaka ważny z wielu względów. Przede wszystkim uczy zwierzę, że człowiek jest dobry i nie zrobi mu krzywdy (nie tylko konkretnie Ty, ale wszyscy ludzie także). Przywodzi kotu na myśl błogie wspomnienia, gdy był kociątkiem lizanym przez mamę. Poza tym nauczy się Twojego zapachu, aby później również mu się mile kojarzył.
            • Dotykaj uszu, ogona, łap, oglądaj zęby. Podczas codziennej dawki pieszczot nie zapominaj o pogłaskaniu tych części ciała. To w przyszłości ułatwi badania lekarskie, ponieważ kot będzie przyzwyczajony do ludzkiego dotyku w innych miejscach niż grzbiet i pod brodą, więc oszczędzi weterynarzowi swoich zębów i pazurów.
            • Reaguj w porę. Nawet jeśli okażesz kotu swoją dezaprobatę dla popełnionego czynu, a będzie to pół godziny później, kot nie będzie już pamiętał co zrobił i co Ci w ogóle chodzi. Lepiej nie zareagować w ogóle niż wyładować złość (słownie!) na zdezorientowanym kocie, bo on i tak nie powiąże kary z „przestępstwem”.
            • To samo dotyczy nagradzania – także reaguj w porę, aby kot poczuł się wyróżniony za coś, co zrobił dobrze. Na przykład głośno go pochwal, że skorzystał z kuwety – od razu, a nie po godzinie. Inaczej kotu będzie miło, że go chwalisz, ale z kuwetą tego nie skojarzy. Nagrody i kary są efektywne tylko wtedy, gdy są stosowane od razu.
            • Pomóc może także preparat naśladując naturalne kocie feromony policzkowe, który sprawia, że kot postrzega otoczenie jako przyjazne i bezpieczne. Dzięki tym właściwościom taki preparat może być wykorzystany do zapewnienia kotu komfortu w trudnych sytuacjach.

            Źródło: http://swiatkotow.pl/strefa-wiedzy/artykuly/psychologia/art,124,socjalizacja-co-to-takiego.html

            mwk

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 im. Janusza Korczaka
        • 12 633 37 11 sekretariat w. 11 12 633 37 11 faks w. 14 +48 660 637 501
        • 30-079 Kraków, al. Kijowska 3 30-079 Kraków Poland
        • Dyrektor - Magdalena Mazur sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11
        • Wicedyrektor - Krzysztof Wiatr sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11 w. 13
        • NABYWCA usług, rzeczy itd.: Gmina Miejska Kraków Plac Wszystkich Świętych 3-4 31-004 Kraków NIP 6761013717 REGON 351554353 ODBIORCA: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 al. Kijowska 3 30-079 Kraków.
        • 69 1020 2892 0000 5202 0015 5770
        • w zakładce O SZKOLE/GODZINY PRACY https://sp12krakow.edupage.org/a/godziny-pracy
        • https://www.bip.krakow.pl/?bip_id=584&dok=struktura
        • 12 633 37 11 kuchnia w. 10 psycholog w. 18 pedagog w. 20 biblioteka w. 21 świetlica w. 22
      • Logowanie