• 1 czerwca mamy Dzień Dziecka

          • Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD)

            dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ, w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca.

            Dlaczego 1 czerwca jest obchodzony w Polsce jako Dzień Dziecka? W naszym kraju - podobnie jak w innych krajach byłego bloku socjalistycznego - Dzień Dziecka po raz pierwszy zorganizowano w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem Sztokholmskim, który wzywał narody do przeprowadzenia plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej.

            Od 1952 r. jest to święto stałe. Obchodzone jest zazwyczaj tak, by jak najwięcej radości i przyjemności miały z tego dnia dzieci. Imprezy kulturalne i sportowe, festyny rodzinne, konkursy i dedykowane spektakle kinowe i teatralne, a w sklepach mnóstwo okazji i promocji na zabawki, słodycze i inne prezentowe atrakcje. Dzień Dziecka często obchodzony jest jako święto rodziny, stąd wiele imprez, dedykowanych właśnie całym rodzinom.

            A jak i kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka w różnych krajach świata? Np. we Włoszech i Francji odpowiednikiem Międzynarodowego Dnia Dziecka jest Święto Rodziny - obchodzone 6 stycznia. To okazja do uroczystej rodzinnej kolacji z prezentami i oczywiście dziećmi jako najważniejszymi bohaterami. W niektórych regionach Francji i Włoch tradycją są ciastka z wróżbą.

            W Japonii są dwa takie dni w kalendarzu - 5 marca wypada "właściwy" dzień dziecka, obchodzony dawniej jako Święto Chłopców. W dniu tym Japończycy wywieszają przed domami papierowe (lub wykonane z innego materiału) ryby. Z kolei 3 marca świętowany jest Dzień Lalek, czyli Święto Dziewcząt.

            Niemcy obchodzą Dzień Dziecka dwa razy w roku - 1 czerwca i 20 września. Zwyczaj ten ma związek z okresem zimnej wojny, gdy Niemcy podzielone były na NRD i RFN. W NRD Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzono 1 czerwca, w RFN - 20 września. Gdy zburzono mur berliński ustalono, że Dzień Dziecka obchodzony będzie 20 września, jednak wielu Niemców zostało przy dacie 1 czerwca.

            Dzień Dziecka to szczególny czas, kiedy wszyscy rodzice dbają o to, by uśmiechy nie schodziły z twarzy ich dzieci. Zamiast tradycyjnego boiska czy pikniku w parku, warto spędzić ten czas w rodzinnym gronie - oczywiście także aktywnie, ale za miastem, gdzie nie tylko będziemy mogli dać swoim organizmom zaczerpnąć świeżego powietrza, ale też spędzić czas w rodzinnym gronie znakomicie się bawiąc.

             

            Bądź dzieckiem jak najdłużej

            Jak dziecko baw się, śmiej

            I kochaj tak jak dziecko

            I serce dziecka zawsze miej!

            Nasi Drodzy Uczniowie, Nasze Dzieci, w tym Dniu życzymy Ci, aby każdego dnia spotkało Cię coś zaskakującego. Powinno to być coś, co wprawi Cię w zadumę. Nie tylko wielkie sprawy wywołują zdumienie i zachwyt, najczęściej wystarczą małe,powszednie rzeczy i wydarzenia:taniec motyla, rozkwitający pączek, śpiew słowika nad polami. Tych małych, codziennych odkryć serdecznie Ci życzę."

            Nauczyciele, Pracownicy i Rodzice SP 12

            Także życzenia od Prezydenta M. Krakowa

            Z okazji Dnia Dziecka życzę Wam optymizmu i zdrowia, dziecięcej beztroski, ale również – choć w tym roku wiosenna aura nie do końca dopisuje – samych słonecznych i pogodnych dni. Niech Wasze święto, a także czas zbliżających się wakacji będą okazją do spotkań z przyjaciółmi, rodziną, wszystkimi lubianymi przez Was osobami, z którymi być może nie widzieliście się od wielu miesięcy.

            Dbajcie o siebie i innych. Wszystkiego dobrego!

            Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa

          • mamy Dzień Mamy 26 maja

          • Dzień Matki

            święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich Matek. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce obchodzone jest 26 maja.

            Najdroższe Mamy, zawsze cierpliwe, oddane, troskliwe, zawsze spieszące z pomocą, przepełnione dobrocią, zrozumieniem. 

            Nie damy Wam, gwiazdki z nieba, bo wcale gwiazdki nie potrzebujecie. Nie damy Wam, krokodyla bo on wcale życia nie umila. Nie kupimy Wam nowego kosmetyku. Za to już od jutra: bardzo czule i serdecznie Was przytulimy, chrzan Wam zetrzemy i posiekamy Wam cebulę, i swój pokój posprzątamy zupełnie sami, a wieczorem, na dobranoc, buzi Wam damy. I pozmywam naczynia i będziemy się uśmiechać codziennie!

                                     Ona mi pierwsza pokazała księżyc

                                 I pierwszy śnieg na świerkach

                                 I pierwszy deszcz.

                                 Byłem wtedy mały jak muszelka,

                                 A czarna suknia mojej matki,

                                 Szumiała jak Morze Czarne...

                                                                        Konstanty Ildefons Gałczyński

             

            Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

            Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

            Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

            mwk

          • Harry Potter i Kamień Filozoficzny konkursy - pięknego czytania i projektu okładki, wystawa pokonkursowa

          • na pKonkurs na projekt okładki do nowego wydania "Harrego Pottera i Kamienia Filozoficznego,

            który odbył się 14 maja w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w kategoriach:

            klasy 3-5

            I miejsce – Robert Kołdras, kl. 4b

            II miejsce – Gabriela Radwan, kl. 3a, Nikola Tarapacz, kl. 4a

            III miejsce – Ksenia Sokołowska, kl. 4a, Kamila Płoskonka, kl. 4a

            wyróżnienia: Natasza Kasperzec, kl. 3a, Zofia Pawlusiewicz, kl. 3a, Zofia Hołowicka, kl. 4b, Michał Wójcik, kl. 5a

            klasy 6-8

            I miejsce – Alicja Sioma, kl. 7d, Kalina Jakus, kl. 6b

            II miejsce – Olga Chlebek, kl. 7d

            III miejsce – Wiktoria Kasperzec, kl.7d

            wyróżnienieJulia Król, kl. 7a

             

            Zapraszamy do Galerii na Linie on Line na pokonkursową wystawę prac.

             

             

            Konkurs pięknego czytania "Harrego Pottera i Kamienia Filozoficznego,

            który odbył się 12 maja w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. w kategoriach:

            klasy 1-2

            I miejsce – Gabriela Rosół, kl. 1a

            II miejsce – Ida Pazdro, kl. 1a, Kamil Gawęda, kl. 2b

            III miejsce – Szymon Mazur, kl. 1a Stefania Trzmiel, kl. 1a

            wyróżnienia: Leszek Koza, kl. 1a, Dawid Płoskonka, kl. 1aLena Zdebska, kl. 1a, Pola Kęskiewicz, kl. 2c

            klasy 3-4

            I miejsce – Robert Kołdras, kl. 4b

            II miejsce – Radzim Kołoczek, kl. 4bT, omasz Niemczyk, kl. 3b

            III miejsce – Julian Fiedor, kl. 3a, Ignacy Zych, kl. 4a

            wyróżnieniaSzymon Rosół, kl. 3aAdam Łukasik, kl. 4aZofia Hołowicka, kl. 4bkategoria

            klasy 5-8

            I miejsce – Rozalia Wyroba, kl. 5a

             

            Gratulujemy zwycięzcom. Nagrody będą rozdane podczas Dnia Olimpijczyka w czerwcu.

            Krzysztof Wiatr, Marianna Łukawska, Izabela Kubik.

          • Światowy Dzień Pszczół - 20 maja

          • Albert Einstein powiedział, że jeśli zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia.

            Pszczoły to aktualnie najbardziej potrzebni mieszkańcy naszej planety. Bez nich nie ma roślin, owoców, warzyw, życia. Prawdziwy problem polega jednak na tym, że to życie pszczół coraz częściej jest zagrożone, a ich populacja na świecie zmniejsza się drastycznie z roku na rok.

            Trzy czwarte tego, co jemy, zależne jest od pracy pszczół. Toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie zabijają je. W Polsce wartość zapylania wyceniono na ponad 4 mld złotych rocznie.

            Co najbardziej szkodzi pszczołom? 

            Zjawisko globalnego spadku populacji pszczół jest złożone, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest sporo. Z jednej strony szeregi pszczół dziesiątkują choroby i pasożyty występujące naturalnie w przyrodzie. Z drugiej strony za rosnące zagrożenie odpowiedzialny jest człowiek i jego decyzje, które zagrażają środowisku. Drastyczne zmiany klimatu wywołane działalnością ludzi mają ogromny wpływ na zdrowie pszczół – osłabiają ich organizmy, a także zaburzają ich naturalny cykl. 

            Kolejną istotną przyczyną wymierania pszczół jest masowe rolnictwo, a co za nim idzie – uprawy roślin na nienaturalnie dużych obszarach ziemi. To powoduje, że pszczoły zbierają nektar tylko z jednej czy dwóch roślin, zamiast zapylać różnorodne elementy. A przecież nie od dziś wiadomo, że w przyrodzie potrzebna jest zdrowa równowaga. Jeśli pszczoły w ciągu dnia zapylą kwiaty jabłoni, kwiaty ozdobne w ogrodzie i niewielkie pole, zbiorą nektar z różnych roślin. Jeśli jednak będą miały przed sobą wielohektarowe pole rzepaku, będą zmuszone zbierać nektar tylko tej rośliny i to przez stosunkowo krótki czas. Dla pszczół to niezdrowe i przede wszystkim nienaturalne. 

            Nie możemy też zapominać o zgubnym wpływie chemikaliów na organizmy pszczół. W rolnictwie na masową skalę używane są też chemiczne środki chroniącę rośliny oraz przyspieszające wzrost warzyw i owoców. Pestycydy oraz herbicydy nie są groźne tylko dla chwastów czy szkodników, ale szkodzą też pszczołom. Owady albo giną od razu, albo ich odporność drastycznie spada, przez co są o wiele bardziej podatne na choroby i pasożyty. 

            Jak pomagać pszczołom:

            • Sadź kwiaty przyjazne pszczołom. Rośliny dające pszczołom pyłek i nektar kwitną od wczesnej wiosny aż do jesieni, obfitują w różne formy, kształty, kolory i odmiany – wybór jest ogromny!
            • W ogrodzie sadź wyłącznie rodzime gatunki roślin, unikaj inwazyjnych (np. nawłoć kanadyjska, robinia akacjowa, trojeść amerykańska). Choć niekiedy dają one pszczołom pokarm, przed i po ich kwitnięciu na danym terenie pszczoły nie znajdą pokarmu.
            • Projektując sadzenie roślin, zadbaj o to, by kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni, czyli w terminie, w którym pszczoły potrzebują pokarmu. Zapewniasz im w ten sposób tzw. taśmę pokarmową, dzięki której nie zabraknie im pyłku ani nektaru przez cały sezon.
            • Nie wypalaj traw, łąk ani suchych części roślin. Płomienie niszczą gniazda i lęgi pszczół i innych gatunków zwierząt, mogą być też zagrożeniem dla ludzi. Uschnięte łodygi możesz wykorzystać do stworzenia domków dla zapylaczy lub przeznaczyć je na kompost.
            • Stosuj naturalne nawozy i środki ochrony roślin, dbaj o rośliny w sposób bezpieczny dla środowiska.
            • Zapewnij pszczołom poidełko. Wystarczy płytki pojemnik, w którym regularnie będziesz wymieniać i uzupełniać wodę. Kamienie i patyczki pomogą owadom bezpiecznie się napić, bez ryzyka utonięcia.
            • Zbuduj schronienie dla pszczół. Samotnice korzystają z różnych konstrukcji, możesz je stworzyć z naturalnych materiałów. Sprawdź jak zbudować i gdzie powiesić bezpieczne schronienie.
            • Stwórz bombę nasienną – to doskonały sposób na ukwiecanie nieużytków. Uczynisz przestrzeń przyjaźniejszą dla oka i dla zapylaczy. Wybierz nasiona roślin pyłko i nektarodajnych, zmieszaj je z glebą i gliną, wysusz i…gotowe!
            • Zachęć rodzinę, przyjaciół i sąsiadów do posadzenia w swoim otoczeniu roślin przyjaznych pszczołom. Opowiedz im o potrzebach pszczół, pokaż które gatunki mogą wybrać albo sprezentuj im sadzonki.

            źródło: https://www.pomagamypszczolom.pl/jak-pomagac/

            Poniżej przykładowy domek dla owadów, można zrobić samemu lub kupić, wiele pomysłów jest na Pintereście

            źródło: Murator

            źródło: Pinterest

          • Międzynarodowy Dzień Muzeów - 18 maja

          • Międzynarodowy Dzień Muzeów

            coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.

            Stwarza ono okazję, dla specjalistów od muzeów, do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju, oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady:

            Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.

            Organizacja obchodów święta należy do placówek w poszczególnych krajach. W tym dniu, na całym świecie, organizowany są wystawy, seminaria i spotkania. Od 1992 dzień ten jest obchodzony pod innym hasłem, który ustala Komitet Doradczy ICOM-u.

            Od 1997 roku, w majowy weekend przed lub po Dniu Muzeów, obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów” (ang. The European Nights of Museums), w Polsce zwana Nocą Muzeów, pod patronatem Rady Europy. Akcja ta jest ściśle związana z Międzynarodowym Dniem Muzeów

            Po roku przerwy do kalendarza wraca Noc Muzeów, w Krakowie 21 maja.

            Na swoich stronach Punkt Informacji Kulturalnej - Kraków informuje o powrocie Nocy Muzeów PIK Kraków

            Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wiele muzeów udostępniło swoje zbiory online, organizowane są liczne warsztaty rodzinne, odbywają się wirtualne spacery po wystawach. Warto sprawdzić, jaką ofertę przygotowały na swoje święto nasze ulubione placówki muzealne!

            Jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, zabierzmy dzieci do jakiegoś muzeum: etnograficznego, technicznego, historycznego lub sztuki współczesnej. Pokażmy im tam wystawy obrazów, rzeźb i instalacji, itp. Takie wycieczki niezwykle pobudzają wyobraźnię dzieci!

            mwk

          • Dyktando i test ze znajomości "Harrego Pottera i Kamienia Filozoficznego"

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

            Przedstawiamy wyniki dyktanda, które odbyło się 13 maja w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

            kategoria klas 3-5

            I miejsce – Zofia Pawlusiewicz, kl. 3a

            II miejsce – Adam Łukasik, kl. 4a

            III miejsce – Michał Wójcik, kl. 5a

            wyróżnienie:Ignacy Zych – kl. 4a

            Gabriela Radwan– kl. 3a

            kategoria klas 6-8

            I miejsce – Adam Domżał, kl. 7b

            II miejsce – Dobrochna Kołoczek, kl. 7d

            III miejsce – Emilia Wolak, kl. 8c

            wyróżnienia:

            Zofia Błachut, kl. 6a

            Zofia Daleki, 8c

             

            Przedstawiam wyniki testu ze znajomości „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”, który odbył się 14 maja w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

            kategoria klas 4-6

            I miejsce – Zofia Błachut, kl. 6a

            II miejsce – Maria Martynienko, kl. 6aRobert Kołdras, kl. 4b

            III miejsce – Kamila Wolak, kl. 6a Rozalia Wyroba, kl. 5a

            wyróżnienia:

            Barbara Niemczyk, kl. 6b

            Zofia Hołowicka, kl. 4b

            Patryk Kuśmierz, kl. 5b

            Krzysztof Małek, kl. 5a

            Karolina Nealon, kl. 6a

            Aleksandra Nowak, kl. 6a

            Michał Wójcik, kl. 5a

            kategoria klas 7-8

            I miejsce – Alicja Klatka, kl. 8aEmilia Wolak, kl. 8c

            II miejsce – Julia Król, kl. 7a

            III miejsce – Olga Chlebek, kl. 7dZuzanna Majewska, kl. 7d

            wyróżnienia:Adam Domżał, kl. 7b

            Maciej Wróblewski, kl. 8c

             

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

            Gratulujemy zwycięzcom.

            Nagrody będą rozdane podczas Dnia Olimpijczyka w czerwcu.

             

          • Wernisaż Olgi Chlebek uczennicy 7d

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

            zapraszam na wernisaż prac plastycnych Olgi Chlebek uczennicy klasy 7d

            Wernisaż on line jest dostępny w zakładce ART w Galerii na Linie on line. Wernisaż

            Prace Olgi są dostępne (w wyższej rozdzielczości) również w Galerii fotograficznej. Wernisaż w Galerii foto.

             

            Serdecznie zapraszamy

            Olga Chlebek

            Marek W. Kapturkiewicz

          • Pismo Pani Anny Korfel-Jasińskiej, Zastępczyni Prezydenta M. Krakowa

          • Szanowni Państwo Dyrektorzy oraz Nauczyciele,

            przez ostatni rok nauczanie w szkołach w całej Polsce co zasady było realizowane w sposób zdalny. Dla uczniów tak długi czas rozłąki z nauczycielami oraz koleżankami i kolegami z klasy był sytuacją nową oraz pod wieloma względami wyjątkową.

            Ostatnie dwa miesiące roku szkolnego 2020/2021 to szczęśliwie czas stopniowego powrotu do nauki w szkolnych salach i pracowniach. 4 maja do szkół podstawowych wrócili już uczniowie z klas I-III. W najbliższy poniedziałek, 17 maja dołączą do nich uczniowie starszych klas szkół podstawowych, a także młodzież ze szkół ponadpodstawowych, choć początkowo, przez dwa tygodnie nauka będzie odbywać się w trybie hybrydowym. Już 31 maja szkolne korytarze w całej Polsce, w tym także w Krakowie, wypełnią się uczniowskim gwarem. Będzie to naprawdę wielka chwila w życiu szkolnych społeczności, szczególny czas odbudowywania relacji międzyludzkich, zespołów klasowych – już teraz poza ekranem komputera i smartfona.

            Tak, jak ludzki organizm nie jest gotowy na wzmożony wysiłek fizyczny po długiej przerwie w treningach sportowych, tak jest też z budowaniem poczucia bezpieczeństwa po długim czasie rozłąki. Ta analogia nie jest przypadkowa – wiemy z doświadczenia, że rozpoczynanie treningów od najbardziej wymagających ćwiczeń nie przynosi oczekiwanego efektu, a wręcz przeciwnie – skutki zbyt intensywnego działania mogą być odwrotne od oczekiwanych. Po długim czasie przerwy, powroty sportowców do treningów wymagają jeszcze jednego – szczególnego wsparcia trenera. To od jego empatii, zastosowanych metod motywacji i technik zależeć będzie końcowy sukces. Podobnie jest w przypadku powrotu uczniów do szkół. Pamiętajmy, że to nie będzie powrót z wakacji, ani też powrót do tego, co było. To będzie szkoła, do funkcjonowania w której wszyscy w dużej mierze będą musieli się zaadaptować na nowo. Pomóżmy odnaleźć się uczniom w tej sytuacji, poświęcając – choć w pierwszych dniach – więcej czasu na rozmowę, troskę o wzajemne relacje i ponowną integrację. Być może będą temu sprzyjały tereny zielone, które znajdują się w okolicy wielu krakowskich szkół, czy też przyszkolne place zabaw i boiska sportowe. Uczniowie, po tak długim pobycie w domach, są spragnieni nie tylko kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami, ale również spędzania z nimi czasu na świeżym powietrzu.

            Szanowni Państwo, za nami trudny pod wieloma względami rok. Jestem jednak przekonana, że dzięki rozsądnemu i empatycznemu podejściu do siebie nawzajem, jesteśmy w stanie nie tylko nadrobić ewentualne zaległości edukacyjne, ale przede wszystkim – odbudować na nowo kontakty. Dzięki temu dzieci i młodzież powrócą do szkół bez lęków i obaw, a to najbardziej zmotywuje ich do dalszego działania i woli osiągania sukcesów.

            Z najlepszymi życzeniami,

            Anna Korfel-Jasińska

            Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa

            ds. Edukacji, Sportu i Turystyki

          • Święto Polskiej Muzyki i Plastyki - 15 maja

          • Obchodzone 15 maja Święto Polskiej Muzyki i Plastyki, ma na celu upowszechnienie polskiej kultury i sztuki.

            Muzyka i sztuka wizualna tak głęboko wsiąkły w naszą codzienność, że obcowanie z nimi stało się prawie niezauważalne. Dziś chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że sztuka jest niezmiernie ważna, że kształtuje społeczeństwo, że jest nam niezmiernie potrzebna do pięknego życia!

            Ale w ten dzień chcemy szczególnie zwrócić uwagę na sztukę polską właśnie, żebyśmy o niej nie zapominali, nierzadko przytłoczeni formatem wielkoświatowym. Bo naprawdę mamy się czym/kim chwalić, a nasza sztuka jest prezentowana i doceniana na całym świecie. Pochylając się nad naszym dziedzictwem kulturowym, wznieśmy w tym miejscu również głowy ku naszym wspaniałym nauczycielom, którzy odkrywają przed nami sztukę mistrzów i uczą, i bawią i kształtują w nas niepojętego ducha sztuki.

            Zwłaszcza, że instytucje kultury znów otwarte!

            Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak twórczość plastyczna, kontakt z muzyką, tańcem, teatrem (nie tylko w roli biernego obserwatora) może przyczyniać się do ogólnego rozwoju dzieci?

            Czy malowanie przez trzylatka farbami może nieść ze sobą jakieś wartości poza rozsmarowywaniem kolorowej mazi i brudzeniem się malucha? Albo czy rozdzieranie na kawałki gazet przez dwulatka jest tylko robieniem niepotrzebnego bałaganu?

            Dlaczego w szkole naszego dziecka nie mielibyśmy poświęcać plastyce tyle samo uwagi co zajęciom z matematyki i języka polskiego?

            Obecnie wciąż wiele osób dorosłych nie przywiązuje szczególnej wagi do twórczości plastycznej dzieci. Wartość zajęć plastycznych w szkołach często jest deprecjonowana przez rodziców, nierzadko też przez nauczycieli.

            Czy słusznie?

            W tzw. dorosłym świecie wymagane jest bycie kreatywnym. W pracy zawodowej promowani są najbardziej ludzie aktywni i pomysłowi, zdolni do twórczego podejścia w rozwiązywaniu problemów.

            Kiedy, jeśli nie w dzieciństwie mamy wyćwiczyć w sobie zdolności twórcze?

            Niestety polskie szkoły   (zwłaszcza publiczne) rzadko realizują główne zadania współczesnej szkoły stymulowania rozwoju osobowości twórczej.

            A przecież sztuki plastyczne (sztuka rozumiana szeroko - plastyka, muzyka, teatr, taniec) w dużej mierze mogą przyczynić się do rozwoju obszarów osobowości.

            Polscy pedagodzy Bonar i Szmidt zajmujący się twórczością w nauczaniu zintegrowanym, mówią o tzw. trzech sferach, które dziecko powinno rozwijać[1].

            Mowa tu o sferze poznawczej, sferze emocjonalno-motywacyjnej i sferze działaniowej:

            • W sferze poznawczej główne cele to:

            – stymulowanie i rozwijanie wrażliwości wzrokowej, dotykowej i słuchowej,

            – rozwijanie spostrzegawczości i kształtowania umiejętności świadomej obserwacji zjawisk i ludzi,

            – rozwijanie umiejętności odkrywania, formułowania problemów,

            – rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi,

            – stymulowanie wyobraźni,

            – kształtowanie podstawowych operacji umysłowych czyli syntezy, analizy, uogólnienia,

            – pogłębianie wiedzy o zjawiskach, ludziach i rzeczach.

            • Cele sfery emocjonalno-motywacyjnej to:

            – budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej,

            – pomoc w szerzeniu samowiedzy i dokonywaniu samooceny,

            – pobudzanie otwartości na cudze uczucia i opinie,

            – kształcenie empatycznego działania w grupie, zachowań prospołecznych,

            – kształcenie umiejętności współpracy w grupie zadaniowej,

            – rozwijanie poczucia odpowiedzialności,

            – minimalizowanie postaw agresywnych oraz odreagowanie napięć.

            • W sferze działaniowej cele to:

            – zachęcanie do podejmowania inicjatywy,

            – rozwijanie samodzielności oraz wytrwałości,

            – pobudzanie i rozwijanie ekspresyjnego wyrażania myśli poprzez wybrane formy,

            – rozwijanie zdolności manipulacyjnych,

            – stymulowanie  umiejętności łączenia sprawności emocjonalnych, umysłowych z praktycznymi w rozwiązywaniu problemów    dywergencyjnych (wiele mozliwych dróg rozwiązania problemu).

            Zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, uchodzące często jedynie za zwykłą zabawę mogą, jak wykazano powyżej,  realizować wiele zadań i celów ważnych dla rozwijającego się młodego człowieka.

            Małe dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z plastyką, często nie potrafią jeszcze werbalnie porozumieć się z otoczeniem. Doświadczają stawianych przez siebie pierwszych linii, malowania pierwszych plam barwnych i lepienia form przestrzennych z nieskrywaną radością.

            Twórczość plastyczna na każdym etapie rozwoju daje dziecku możliwość samodzielnego badania, poszukiwania i odkrywania otaczającej go rzeczywistości.

            Wszystkie te zabawy prowadzą do rozwoju jednostki samodzielnie działającej i myślącej oraz osoby twórczej i kreatywnej.

            w oparciu o: Szmidt K. J., Bonar J., Program edukacyjny, Żywioły. Lekcje twórczości w nauczaniu zintegrowanym, WSiP,Warszawa, 1998

          • Konkursy z okazji Światowego Dnia książki i Praw Autorskich

          • Drodzy Uczniowie, przypominamy o konkursach, które odbędą się w tym tygodniu:

            1) konkurs czytelniczy (znajomość faktów z powieści"Harry Potter i Kamień Filozoficzny") – test online (klasy 4-8), termin: 14 maja 2021 r.

            2) konkurs pięknego czytania (dwuminutowe nagranie czytania dowolnego fragmentu "Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" – klasy 1-8);

            ocenie podlegać będą:

            - wybór fragmentu,

            - dykcja, poprawna artykulacja, odpowiednia intonacja,

            - ciekawa głosowa interpretacja.

            Chętni uczniowie z klas 1-8 przesyłają do 12 maja 2021 r. nagranie audio lub video na adres: marianna.lukawska@sp12.eu

            3) konkurs ortograficzny (dyktando dla klas 3-8 pisane online lub stacjonarnie w szkole; termin: 13 maja 2021 r.)

            4) konkurs na okładkę do nowego wydania Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego (uczniowie klas 1-8 zdjęcie pracy lub skan pracy wykonanej ręcznie przesyłają do 14 maja 2021 r. na adres: krzysztof.wiatr@sp12.eu)

            metryczka do zdjęcia z okładką: metryczka.docx​​​​​​​

          • Światowy Dzień Hasła

          • Sprawdzanie siły hasłaW czwartek, 6 maja, przypada Światowy Dzień Hasła.

            To dobra okazja, by zastanowić się, czy hasła, z których korzystamy nawet kilka razy dziennie, są mocne i czy na pewno gwarantują nam bezpieczeństwo w sieci.Haseł używamy do zalogowania się na Facebooka, Twittera, na skrzynkę mailową, by uruchomić komputer, na stronach sklepów internetowych i w wielu innych miejscach. Dlatego tak ważne jest, by było ono bezpieczne, nieprzewidywalne, by nikt nie mógł go złamać.Jak zatem stworzyć mocne i bezpieczne hasło, które w dodatku damy radę zapamiętać? Zobacz w galerii kilka wskazówek, jak stworzyć dobre hasło.

            Tworzenie silnego hasła i zwiększanie bezpieczeństwa konta!

            Krok 1. Tworząc silne hasło pomagasz:

            • chronić Twoje dane osobowe;
            • chronić Twoje e-maile, pliki i inne treści;
            • zabezpieczać Twoje konto przed dostępem innych osób.

            Wymagania dotyczące hasłaUtwórz hasło złożone z co najmniej 12 znaków. Może to być dowolna kombinacja liter, cyfr i symboli (znaków ASCII). Znaki diakrytyczne ani litery ze znakami diakrytycznymi nie są obsługiwane.

            Nie możesz używać hasła, które:-. jest wyjątkowo słabe, np. „hasło123”;-. było używane wcześniej na Twoim koncie;-. zaczyna się lub kończy spacją.

            Wskazówki dotyczące dobrego hasła:silne hasło może być łatwe do zapamiętania dla Ciebie, ale musi być prawie niemożliwe do odgadnięcia przez inną osobę.

            Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać dobre hasło, a następnie zastosuj te wskazówki, tworząc hasło do swojego konta.

            Długie hasła są silniejsze, więc utwórz hasło, które będzie miało co najmniej 12 znaków.

            Poniższe wskazówki pomogą Ci tworzyć dłuższe hasła, które łatwiej zapamiętasz.

            Przykładowe rzeczy, których możesz użyć:

            • tekst piosenki lub wiersza;
            • ważny cytat z filmu lub przemowy;
            • fragment książki;
            • ciąg słów, który ma dla Ciebie znaczenie;
            • skrót: utwórz hasło z pierwszych liter kolejnych słów w zdaniu.

            Unikaj haseł możliwych do odgadnięcia przez:

            • osoby, które znasz;osoby,
            • które mają dostęp do Twoich podstawowych danych (np. Twojego profilu w mediach społecznościowych).

            DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOICH HASEŁ!

            Jeśli musisz zapisać swoje hasło, nie zostawiaj go przy komputerze ani na biurku. Zadbaj o to, by wszystkie spisane hasła były przechowywane w nikomu nieznanym bądź zabezpieczonym miejscu.

            Link do strony poświęconej dobrym , silnym hasłom (serwis zabezpieczony szyfrowaną wersją protokołu http)

            https://www.goodpassword.info/co_to_jest_haslo.php

            Zawiera informacje:

            • co to jest hasło?
            • Jak tworzyć hasło?
            • Modyfikacje hasła.
            • Siła hasła.
            • Łamanie haseł. (to podstawowe informacje dotyczące zabezpieczenia swojego hasłą przed utratą)
            • Genarator haseł
            • Sprawdzanie siły hasła.
            • Porady

            mwk

             

            10 złych haseł - nie stosuj ich nigdy!

          • Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - konkurs plastyczny

          •  

            6 maja został ustanowiony przez Komisje Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyznaczenie tej daty jest sposobem zwrócenia uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach. Z jednej strony ma na celu uwrażliwienie decydentów i opinii publicznej na problemy związane z bezpieczeństwem na drogach, a z drugiej – zmianę zachowań ich użytkowników, tak aby transport stał się bezpieczny i dostępny dla wszystkich.

            Powinniśmy zatem w tym dniu przypominać użytkownikom dróg, również dzieciom i młodzieży, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla nas wszystkich, bo wszyscy mamy na nie wpływ uczestnicząc w ruchu drogowym jako piesi oraz kierujący pojazdami. 

            W ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w całej Europie prowadzone są akcje uświadamiające, a także festyny, konferencje i pokazy.

            Europejski Dzień BRD to bardzo dobra okazja do przypomnienia w szkole zagadnień związanych z promocją bezpieczeństwa ruchu drogowego.

            Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wpisuje się w ramy Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ, który w tym roku trwa od 6 do 12 maja.

            W ramach szerzenia dobrych praktyk w ruchu drogowym przypominamy za Krajową Radą BRD:

            Dzień ten jest kolejną okazją, by informować, edukować i przypominać uczestnikom ruchu drogowego, że przestrzeganie przepisów, uprzejmość i cierpliwość, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwo na drodze!

             

            UDZIELAJ PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU!

            Pamiętajmy, że wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. 

             

            Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – konkurs plastyczny

            konkurs_plastyczny_gitd.pdf - materiały informacyjne do pobrania

            mwk

             

          • Powrót do szkoły!

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie! 


            Priorytetem naszej szkoły jest, aby dzieci i młodzież mogli odbudować kontakty i relacje, a nie „nadrabiać zaległości". Nie uważamy, że teraz byłoby możliwe nadrabianie czegokolwiek. Przez ponad pół roku zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ciężko pracował,, pokonując rozmaite bariery (sprzętowe, mentalne, personalne). Zdobyliśmy nowe umiejętności. Teraz przyszedł czas, by popracować nad wzajemnymi kontaktami. Dajmy sobie czas na rozmowę o tym, co nas spotkało, czego doświadczyliśmy. O takich potrzebach mówią specjaliści (psychologowie, psychiatrzy). Chcemy Wszystkim pozwolić odpocząć od komputerów, laptopów, tablic multimedialnych i telefonów komórkowych. Po tak długim czasie w naszej ocenie ważniejszym jest danie Uczniom czasu na powrót do rzeczywistości i zwykłe ,,pobycie ze sobą" niż zasypywanie ich kolejnymi sprawdzianami, odpytywaniem itd. Ważne są relacje w poszczególnych zespołach klasowych, stąd też niektóre zespoły zostaną wzmocnione podczas wyjść specjalistami z zespołu psychologiczno­pedagogicznego (wychowawcy informują wicedyrektora do 14.05. o takich potrzebach). 
            Zespół psychologiczno-pedagogiczny w porozumieniu z zespołem wychowawców przygotowuje propozycje scenariuszy zajęć integrujących, gry, zabawy i informacje, gdzie można pozyskać ciekawe pomysły, tak by jak najlepiej przygotować się do powrotu do szkoły. 

            Magdalema Mazur

            Dyrektorka Szkoły

            Zarzadzenie_maj.pdf  w sprawie: nauczania stacjonarnego klas 1 - 3 oraz czasowego zawieszenia zajęć stacjonarnych w klasach 4 - 8 w związku z sytuacją epidemiologiczną 

          • Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki

          • Za Ministerstwem Edukacji i Nauki

             

            Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.

            Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wracamy do normalnej pracy szkół. Dzięki decyzji rządu stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej pracy będą wracały poszczególne szkoły i placówki. 

            Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej

            • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole. 

            Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.

            • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). 
            • Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.

            Podstawa prawna

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Rozporządzenie zgłoszone do publikacji w Dzienniku Ustaw). 

            Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r.

            Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji i Nauki

             

            Dostęp do rozporządzeń i wytycznych MEN

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 im. Janusza Korczaka
        • 12 633 37 11 sekretariat w. 11 12 633 37 11 faks w. 14 +48 660 637 501
        • 30-079 Kraków, al. Kijowska 3 30-079 Kraków Poland
        • Dyrektor - Magdalena Mazur sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11
        • Wicedyrektor - Krzysztof Wiatr sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11 w. 13
        • NABYWCA usług, rzeczy itd.: Gmina Miejska Kraków Plac Wszystkich Świętych 3-4 31-004 Kraków NIP 6761013717 REGON 351554353 ODBIORCA: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 al. Kijowska 3 30-079 Kraków.
        • 69 1020 2892 0000 5202 0015 5770
        • w zakładce O SZKOLE/GODZINY PRACY https://sp12krakow.edupage.org/a/godziny-pracy
        • https://www.bip.krakow.pl/?bip_id=584&dok=struktura
        • 12 633 37 11 kuchnia w. 10 psycholog w. 18 pedagog w. 20 biblioteka w. 21 świetlica w. 22
      • Logowanie