• Regulamin Biblioteki szkolnej

Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12

1. Biblioteka szkolna, zwana dalej „biblioteką”, jest pracownią szkolną, służącą realizacji programów nauczania i wychowania, edukacji kulturalnej i informacyjnej dzieci i młodzieży, potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktycznych i wychowawczych Szkoły, oraz kształceniu i doskonaleniu nauczycieli, a także popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców.
          2. W lokalu biblioteki znajdują się zbiory biblioteczne oraz jest wyznaczony kącik czytelniczy.
          3. Nauczyciel bibliotekarz powinien prowadzić politykę gromadzenia zbiorów biblioteki, kierując się zapotrzebowaniem nauczycieli i uczniów, analizą obowiązujących w szkole programów i oferty rynkowej oraz możliwościami finansowymi.
          4. Zbiory rozmieszczone są według obowiązujących przepisów.
          5. Czas pracy biblioteki określa Dyrektor Szkoły, uwzględniając potrzeby uczniów, zgodnie z organizacją roku szkolnego.
          6. Dokładny czas pracy nauczyciela – bibliotekarza określa tygodniowy rozkład zajęć opracowany na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego.
          7. W zakresie współpracy z uczniami biblioteka:
            1. organizuje spotkania z łącznikami klasowymi;
            2. włącza uczniów do pomocy przy oprawie książek;
            3. zachęca uczniów do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej;
            4. udostępnia księgozbiór indywidualnym czytelnikom i materiały biblioteczne na             zajęcia edukacyjne;
            5. uwzględnia potrzeby uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach             książek;
            6. udziela pomocy w:
          • wyszukiwaniu materiałów źródłowych na określony temat;
          • nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł
          • oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną;
            1. przeprowadza rozmowy z uczniami nt. przeczytanych książek;
            2. udziela wskazówek czytelnikom korzystającym z wolnego dostępu do półek,             udziela porad bibliotecznych, rzeczowych, tekstowych;
            3. dostosowuje organizację pracy do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez
            4. umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i (w szczególnych przypadkach) letnich.
          1. W zakresie współpracy z nauczycielami i wychowawcami biblioteka:
            1. udziela informacji o stanie czytelnictwa uczniów;
            2. dostarcza materiałów do zajęć lekcyjnych, w szczególności do zajęć na temat roli czytelnictwa;
            3. pomaga nauczycielom w realizacji treści z edukacji czytelniczo-medialnej;
            4. uwzględnia tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami;
            5. wypożycza materiały na zajęcia lekcyjne.
          2. W zakresie współpracy z rodzicami oraz innymi bibliotekami biblioteka:
            1. uzyskuje opinie rodziców i Samorządu Uczniowskiego przy zakupie książek;
            2. współpracuje z biblioteką publiczną lub pedagogiczną, obejmującą: planowanie zakupów książek,
            3. wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo.
          3. Do zadań biblioteki w zakresie tworzenia warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi należy:
            1. opracowanie katalogu elektronicznego;
            2. korzystanie ze stron internetowych;
            3. współpraca z nauczycielami informatyki i administratorem sieci, strony, itp.
          4. Do zadań biblioteki w zakresie rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów nawyku czytania i uczenia się należy:
            1. organizowanie wystaw książek;
            2. informowanie o nowych książkach w bibliotece;
            3. prowadzenie konkursów czytelniczych;
            4. organizacja w ciągu roku szkolnego co najmniej jednego wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów.
          5. Do zadań biblioteki w zakresie organizowania różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów należy:
            1. organizacja spotkań z autorami książek dla dzieci;
            2. informowanie o wydarzeniach kulturalnych w regionie;
            3. aktywny udział w imprezach organizowanych przez placówki kulturalne miasta.
          6. W bibliotece przeprowadza się inwentaryzację księgozbioru biblioteki zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych.
          7. Zasady wypożyczania podręczników oraz przekazywania uczniom materiałów ćwiczeniowych zawarte są w regulaminie dotyczącym szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych.