Cyberzagrożenia
XXI wiek, oszałamiające tempo postępu technicznego, to ocean technologii, który nas otacza. Dzisiaj trudno funkcjonować bez telefonu, który już dawno zatracił swoje pierwotne przeznaczenie. Teraz to nasze centrum dostępu do świata, do globalnej wioski, o której pisał w 1962 r. Herbert Marshall McLuhan. Spektrum możliwości jest tak duże, że trudno je wymienić jednym tchem, począwszy od robienia zdjęć, przez odtwarzanie muzyki i filmów (smartfon może stać się także podręcznym telewizorem), przeglądanie Internetu, obsługę poczty elektronicznej czy możliwość wykorzystania smartfona w roli nawigacji lub wideorejestratora samochodowego, możemy smartfonem zarządzać tzw. inteligentnym domem. Możemy integrować telefon z oprogramowaniem samochodu aż po zaawansowane funkcje biurowe i biznesowe - edycja dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji to najprostsze przykłady takiego zastosowania - lub gry, z których wiele nie ustępuje pod względem grafiki i oprawy muzycznej produkcjom przeznaczonym na komputery stacjonarne. SMS’y, MMS’y, aplikacje do komunikacji, geotagowanie. W App Store, czy Google Play czekają tysiące aplikacji poszerzające funkcjonalności naszych smartfonów i tabletów. Po VR czyli rzeczywistość wirtualną.
Tak łatwy dostęp do zasobów sieci (także tych atrakcyjnych - czyli rozrywki) z jednej strony ułatwia nam funkcjonowanie we współczesnym świecie, ale niesie też ze sobą wiele poważnych zagrożeń - dla nas wszystkich. Oczywiście dzieci są najbardziej podatną grupą i dlatego też mamy obowiązek zadbania o ich bezpieczeństwo.
Kilka faktów: 70% dzieci i młodzieży uczy się poruszania w sieci w domu, ale na własną rękę, rodzice pomagają co piątemu. Odsyłam Państwa do raportu NASK. Obecni gimnazjaliści weszli do sieci mając dziewięć lat, ale wchodzą coraz młodsi z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że 30% dzieci rocznych i dwuletnich codziennie używa smartfona!
Postaramy się Państwu dostarczyć informacji w tym zakresie, wskazać zagrożenia i sposoby im zapobiegania.
W zakładce profilaktyka przedstawimy "Szkolny program bezpieczeństwa w sieci". Wskażemy na zagrożenia, ta wiedza pozwoli racjonalnie korzystać z sieci unikając pułapek i w jej oparciu (choć nie powinna być jedynym źródłem) budować gmach wiedzy.