• Podręczniki

• Szanowni Państwo,

informujemy, że wszystkie podręczniki i materiały ćwiczeniowe (poza podręcznikami do religii) uczniowie otrzymują w ramach dotacji państwowej.

Wykaz podręczników 2023/2024: wykaz_podrecznikow_2023-2024.docx

Do Regulaminu Biblioteki Szkolnej

I. Regulamin wypożyczania i udostępniania uczniom bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych.

1. Podręczniki oraz materiały edukacyjne i ćwiczenia są własnością Szkoły przez 3 lata. Po trzyletnim okresie użytkowania podręcznik może być ubytkowany i oddany na makulaturę jako zdezaktualizowany.
          2. Szkoła nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki i ćwiczenia na dany rok szkolny.
          3. Dołączone  do podręczników płyty CD stanowią integralną część podręczników i nie mogą być wypożyczane oddzielnie. Zagubienie płyty skutkuje koniecznością odkupienia całego podręcznika.
          4. Wychowawcy klas zobowiązani są do zapoznania uczniów i ich rodziców (opiekunów) z procedurą wypożyczania podręczników i ćwiczeń. Rodzice (opiekunowie) zobowiązani są do podpisania oświadczenia odbioru wypożyczonych uczniowi podręczników i materiałów ćwiczeniowych.
          5. Podręczniki są wypożyczane uczniom w pierwszym tygodniu roku szkolnego, wg ustalonego harmonogramu.
          6. Wypożyczenia podręczników dokonuje nauczyciel bibliotekarz na podstawie kart bibliotecznych  uczniów danej klasy. Sposób odbioru każdorazowo ustala nauczyciel bibliotekarz
          7. Uczniowie nieobecni w Szkole w dniu wypożyczania/ zwrotu podręczników, zgłaszają się indywidualnie lub poprzez wychowawcę klasy do nauczyciela bibliotekarza.
          8. W celu zapewnienia terminowego przydzielenia materiałów ćwiczeniowych, nauczyciela bibliotekarza aktywnie wspierają wychowawcy, którzy na podstawie aktualnej listy uczniów swojej klasy odbierają materiały ćwiczeniowe, a następnie przekazują je uczniom.
          9. Materiały ćwiczeniowe, których wartość nie jest doliczana do wartości księgozbioru biblioteki szkolnej, stają się własnością uczniów i nie obowiązuje ich zwrot.
          10. W przypadku, kiedy uczeń, z różnych powodów, zostaje w ciągu roku szkolnego wykreślony z księgi ewidencyjnej uczniów Szkoły, zobowiązany jest zwrócić wypożyczone podręczniki do biblioteki szkolnej.
          11. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub zagubienia podręcznika, rodzice (opiekunowie) uczniów są powiadamiani przez wychowawcę  i zobowiązani  do zwrotu kosztu zakupu tego podręcznika. Wpłaty dokonuje rodzic (opiekun) na rachunek   z dopiskiem „ zwrot  za podręcznik ……../ tytuł podręcznika. Jako dowód rozliczenia się za zniszczony lub zagubiony podręcznik, rodzic (opiekun) przedstawia dowód przelania środków na w.w.  rachunek w bibliotece szkolnej.
          12. Zapisu w punkcie l) nie stosuje się w przypadku zwrotu podręcznika po trzyletnim użytkowaniu.
          13. Przez zniszczenie podręcznika rozumie się działanie, które powoduje pomniejszenie wartości użytkowej podręcznika (np. podkreślanie, wycinanie, wyrywanie stron, dokonywanie wpisów i notatek, trwałe zabrudzenia, poplamienie, porysowanie, rozerwanie).
          14. W ostatnich dwóch tygodniach zajęć dydaktycznych w szkole uczniowie zwracają wypożyczone podręczniki do biblioteki szkolnej – według harmonogramu ustalonego przez nauczycieli bibliotekarzy i wychowawców klas. Uczniowie przystępujący do egzaminu poprawkowego zwracają podręcznik niezwłocznie po zakończeniu egzaminu.
          15. Uczniowie zobowiązani są do dbałości o podręczniki, zgodnie z ich przeznaczeniem, konieczne jest obłożenie podręcznika.
          16. Uczniowie i ich rodzice (opiekunowie) zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.
          17. Organem uprawnionym do zmiany i interpretacji postanowień Regulaminu jest Dyrektor Szkoły.

II.  Szczegółowe zasady przyjęcia, ewidencji i dystrybucji podręczników i materiałów ćwiczeniowych.

1. Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty, podręczniki są gromadzone i ewidencjonowane w bibliotece szkolnej w odrębnej księdze inwentarzowej.
          2. W celu właściwej identyfikacji podręczników nauczyciel bibliotekarz opieczętowuje  każdy podręcznik pieczątką biblioteczną oraz nadaje indywidualny numer ewidencyjny.
          3. Inwentaryzacja zasobów podręczników odbywa się raz w roku (po ich odbiorze od uczniów danego roku szkolnego). Sprawozdanie z inwentaryzacji przedstawiane jest Dyrektorowi Szkoły po zakończeniu zajęć dydaktycznych.
          4. Nadzór nad prawidłowym przechowywaniem podręczników sprawuje Dyrektor Szkoły.

Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielenia dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie dopuszczenia do użytku szkolnego podręcznika.