• Cyberzagrożenia


        • 2020/2021


          1. Cyberzagrożenia

          2. Profilaktyka

          3. Dzień Bezpiecznego Internetu

          4. Przydatne linki


          Cyberzagrożenia

          XXI wiek, oszałamiające tempo postępu technicznego, to ocean technologii, który nas otacza. Dzisiaj trudno funkcjonować bez telefonu, który już dawno zatracił swoje pierwotne przeznaczenie. Teraz to nasze centrum dostępu do świata, do globalnej wioski, o której pisał w 1962 r. Herbert Marshall McLuhan. Spektrum możliwości jest tak duże, że trudno je wymienić jednym tchem, począwszy od robienia zdjęć, przez odtwarzanie muzyki i filmów (smartfon może stać się także podręcznym telewizorem), przeglądanie Internetu, obsługę poczty elektronicznej czy możliwość wykorzystania smartfona w roli nawigacji lub wideorejestratora samochodowego, możemy smartfonem zarządzać tzw. inteligentnym domem. Możemy integrować telefon z oprogramowaniem samochodu aż po zaawansowane funkcje biurowe i biznesowe - edycja dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji to najprostsze przykłady takiego zastosowania - lub gry, z których wiele nie ustępuje pod względem grafiki i oprawy muzycznej produkcjom przeznaczonym na komputery stacjonarne. SMS’y, MMS’y, aplikacje do komunikacji, geotagowanie. W App Store, czy Google Play czekają tysiące aplikacji poszerzające funkcjonalności naszych smartfonów i tabletów. Po VR czyli rzeczywistość wirtualną.

          Tak łatwy dostęp do zasobów sieci (także tych atrakcyjnych - czyli rozrywki) z jednej strony ułatwia nam funkcjonowanie we współczesnym świecie, ale niesie też ze sobą wiele poważnych zagrożeń - dla nas wszystkich. Oczywiście dzieci są najbardziej podatną grupą i dlatego też mamy obowiązek zadbania o ich bezpieczeństwo.

          Kilka faktów: 70% dzieci i młodzieży uczy się poruszania w sieci w domu, ale na własną rękę, rodzice pomagają co piątemu. Odsyłam Państwa do raportu NASK. Obecni ósmoklasiści weszli do sieci mając dziewięć lat, ale wchodzą coraz młodsi z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że 30% dzieci rocznych i dwuletnich codziennie używa smartfona!

          Postaramy się Państwu dostarczyć informacji w tym zakresie, wskazać zagrożenia i sposoby im zapobiegania.

          W zakładce profilaktyka przedstawimy "Szkolny program bezpieczeństwa w sieci". Wskażemy na zagrożenia, ta wiedza pozwoli racjonalnie korzystać z sieci unikając pułapek i w jej oparciu (choć nie powinna być jedynym źródłem) budować gmach wiedzy.


          Profilaktyka


          Dzień Bezpiecznego Internetu

          Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

          Od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce, Dzień Bezpiecznego Internetu był dotychczas (luty 2018) obchodzony dwunastokrotnie. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet"[1]. Chodzi głównie o to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.

          W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej pod nazwą Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.


          Przydatne linki

          Serwisy organizacji pozarządowych

          Safer Internet: http://www.saferinternet.pl

          projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.

          Projekt realizowany przez FDDS i NASK we współpracy z Fundacją Orange.

          1. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: http://fdds.pl

          dawniej Fundacja Dzieci Niczyje od 1991 roku dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości.

          1. Dziecko w sieci: http://www.dzieckowsieci.pl/

          Kampania „Chroń dziecko w sieci” ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.

          Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

          1. Dyżurnethttps://dyzurnet.pl/

          Dyżurnet.pl to zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania  nielegalnych treści w Internecie. Pomagamy w zwalczaniu naruszeń w Internecie, prowadzimy również działania informacyjne i edukacyjne, kierowane do różnych grup użytkowników.

          1. platforma edukacyjna dla profesjonalistów na temat ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą: https://www.edukacja.fdds.pl/

          ​platforma zawiera kursy e-lerningowe, scenariusze zajęć, konferencje i otwarte szkolenia, materiały edukacyjne, szkolenia na zamówienie.

          1. Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców: https://fundacja.orange.pl/kurs

          Internetowy kurs dla rodziców powstał po to, aby pomóc dorosłym w zapewnieniu małym internautom bezpieczeństwa online.

          Jeśli zastanawiasz się, co robi Twoje dziecko w sieci, jak nauczyć je ostrożności i wspierać w rozwoju przy pomocy nowych mediów – ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

          Coraz młodsze dzieci rozpoczynają swoją przygodę z internetem – w sieci uczą się, bawią, poznają świat. Choć większość z nich sprawnie obsługuje urządzenia i chętnie testuje cyfrowe nowości, mali internauci nie zawsze wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się po sieci. Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa online to wyzwanie dla każdego Rodzica. Dzięki kursowi dowiesz się, jak stawiać czoła internetowym zagrożeniom i pomóc dzieciom w świadomym korzystaniu z cyfrowego świata.

           


          Serwisy edukacyjne dla dzieci i młodzieży poświęcone bezpieczeńswu w sieci

          1. Neciohttp://www.necio.pl

          Necio.pl to portal edukacyjny dla przedszkolaków oraz ich rodziców i nauczycieli, którego misją jest wprowadzenie najmłodszych w świat bezpiecznego internetu. Zawiera on mnóstwo, dedykowanych specjalnie dzieciom, gier, piosenek oraz animacji. Rodzice znajdą u nas rady dotyczące zapewnienia małemu surferowi bezpieczeństwa w sieci. Nauczycielom proponujemy zaś gotowe scenariusze zajęć dla ich podopiecznych. Zarówno pod względem zawartości treściowej, jak i oprawy graficznej, wszystkie elementy strony Necio.pl opracowane zostały tak, by w sposób zrozumiały i atrakcyjny przekazywać treści związane z pojęciem edukacji medialnej.

           

          1. Sieciaki: https://sieciaki.pl

          Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

          Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały edukacyjne.

          Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim:

          • edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie,
          • promocję bezpiecznych zastosowań sieci,
          • certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.

          Uzupełnieniem działań serwisu jest coroczna akcja „Sieciaki na wakacjach”. To seria letnich pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange. Akcja ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę – jak reagować na zagrożenia w internecie oraz jak ich unikać. Sieciakowe pikniki odbywają się latem w miejscowościach w całej Polsce.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 im. Janusza Korczaka
      • 12 633 37 11 sekretariat w. 11 12 633 37 11 faks w. 14 +48 660 637 501
      • 30-079 Kraków, al. Kijowska 3 30-079 Kraków Poland
      • Dyrektor - Magdalena Mazur sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11
      • Wicedyrektor - Krzysztof Wiatr sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11 w. 13
      • NABYWCA usług, rzeczy itd.: Gmina Miejska Kraków Plac Wszystkich Świętych 3-4 31-004 Kraków NIP 6761013717 REGON 351554353 ODBIORCA: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 al. Kijowska 3 30-079 Kraków.
      • 69 1020 2892 0000 5202 0015 5770
      • w zakładce O SZKOLE/GODZINY PRACY https://sp12krakow.edupage.org/a/godziny-pracy
      • https://www.bip.krakow.pl/?bip_id=584&dok=struktura
      • 12 633 37 11 kuchnia w. 10 psycholog w. 18 pedagog w. 20 biblioteka w. 21 świetlica w. 22
    • Logowanie