• Jak dwunastkę budowano

1 IX 1957 r  Powstaje świecka Szkoła Ćwiczeń nr 12 przy Liceum Pedagogicznym nr 2, ul. Oleandry 8, liczba uczniów ? 285, Kierownikiem szkoły zostaje Janina Kwasowa.

1 II 1958 r.  Szkoła została włączona pod względem administracyjnym do Studium Nauczycielskiego mieszczącego się przy ul. Krupniczej 48, jako Szkoła Ćwiczeń dla studentów tego studium.

Szkołę odwiedzają m.in. nauczyciele z Węgier, którzy przybyli razem z doc. dr Krystyna Krygowską z WSP, by zapoznać się z nauczaniem matematyki metodą ?kolorowych klocków?, a także z Niemiec i Czechosłowacji, by zapoznawać się z innymi eksperymentami.

Okrągłą rocznicę powstania państwowości naszego kraju władze komunistyczne postanowiły uczcić budową nowych szkół. Jedną z 1417 tysiąclatek jest nasz szkoła! Powołana jako 1008 Pamiątka Tysiąclecia Państwa Polskiego im. Wandy Wasilewskiej Szkoła Ćwiczeń nr 12 I Studium Nauczycielskiego w Krakowie przy ul. Misjonarskiej 8, 20 XI 1965 r. o godzinie 12.00 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły.

Otwierane są klasy eksperymentalne, które hospitują zarówno przez słuchacze Studium Nauczycielskiego, studenci UJ, WSP, jak i goście zagranicznych.

Dwunastka jest jedyną eksperymentalną szkołą w Krakowie.

?Prowadzony jest eksperyment z języka polskiego. Dotyczy on pisania w zeszytach w pojedyncze linie (na podstawie wytycznych z Instytutu Pedagogiki ? Pracowni Metodyki Nauczania Początkowego pod kierunkiem dr. T. Wróbla). Cele eksperymentu to uzyskanie oszczędności papieru i przyspieszenie pisania?(z KRONIKI SZKOŁY)

Mimo, że szkoła znacząco zmieniła swój charakter - od 1999 roku dzięki staraniom poprzednich Dyrektorów jest szkołą integracyjną,  nadal współpracuje ze wszystkimi uczelniami Krakowa, przyjmując studentów na praktyki pedagogiczne. Nadal odwiedzają szkołę Goście z zagranicy: z Niemiec, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Litwy czy Rosji poznając specyfikę pracy w klasach integracyjnych i nie tylko. Nasi uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki w egzaminach zewnętrznych i konkursach, a absolwenci kształcą się w najlepszych krakowskich liceach a później uczelniach.

W skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 1 w Krakowie wchodzą dwie szkoły: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 12 im. Janusza Korczaka oraz Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 15 im. Janusza Korczaka.

Szkoła znajduje się na terenie gminy Krowodrza, w bliskim sąsiedztwie centrum miasta Krakowa, terenów zielonych.

Do szkoły uczęszcza rokrocznie ok. 600 uczniów, w tym ok. stu skierowanych do kształcenia specjalnego w systemie klasy integracyjnej. W szkole zlikwidowano bariery architektoniczne. Szczególny nacisk kładzie się na dostosowanie wymagań programowych do możliwości i potrzeb wszystkich uczniów, modyfikując programy i indywidualizując tok nauczania, w celu osiągnięcia sukcesu przez każdego ucznia. Sukces ucznia postrzegany jest w zależności od indywidualnych predyspozycji intelektualnych i psychofizycznych.

Cała społeczność szkolna jednoczy się w realizowaniu wspólnych celów: stworzenie środowiska przyjaznego uczniom, stworzenie właściwego klimatu pedagogicznego, integracja uczniów zdrowych z niepełnosprawnymi rówieśnikami, wszechstronny rozwój wychowanka na miarę jego maksymalnych możliwości intelektualnych i psychofizycznych. W działaniach szkoła opiera się na uniwersalnych zasadach etycznych, respektując chrześcijański system wartości. Najważniejszymi wartościami dla placówki są: mądrość, miłość, sprawiedliwość.

Szkoła współpracuje z Radą Dzielnicy V Krowodrza, MOPS-em, MCDN-em, Policją, Strażą Miejską, klubami sportowymi, domami kultury, w tym szczególnie z MDK "Dom Harcerza", przy ul. Reymonta, stowarzyszeniami np. "U Siemachy", poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, wyższymi uczelniami, pozyskuje rodziców i innych przyjaciół szkoły do wspierania działalności statutowej.

Realizujemy liczne projekty unijne w ramach programu Comenius i Erasmus +.

***

Od 1 września 2017r. w zwiazku z reformą oświaty jesteśmy Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 im. Janusza Korczaka, a do 31.08.2019r. funkcjonują oddziały Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Janusza Korczaka.